z dziećmi

Co robić z dziećmi w marcu?

Pomysły na rodzinne spędzanie czasu online i offline

Co robić z dziećmi w marcu?

Przed nami upragniona zmiana czasu i kalendarzowa wiosna, ale zanim to nastąpi, trzeba zaplanować kilka weekendów i popołudni z maluchami. Skonfundowanym zmieniającymi się obostrzeniami i pogodą rodzicom podpowiadam, co robić z dziećmi i jak umilić sobie czekanie na nową porę roku.

Jesteśmy na ostatniej prostej do wiosny i miejmy nadzieję, że żadna kolejna fala pandemii nie pokrzyżuje nam planów. Co tymczasem możemy robić z dziećmi w marcu? Co miesiąc inna redaktorka Ładne Bebe proponuje swoje pomysły na aktywne spędzanie czasu. W tym miesiącu kuratorką jestem ja – Pola, mama trójki, która celuje w miejsca atrakcyjne jednocześnie dla żłobkowiczów, przedszkolaków, jak i uczniów. Proponuję wam m.in. zwiedzanie kluczem muzycznym i naukowym. Poza klasycznymi spacerami do parku i wyjściami na plac zabaw, mamy całkiem sporą ofertę: muzea są otwarte, a bogate kulturalne życie online toczy się dalej. Oto, co polecam i co sprawdziłam na sobie i swoich dzieciach:

 Trochę interaktywnej nauki

Koniec zimy to dobry czas na wizyty w interaktywnych centrach edukacyjnych. Gdy zrobi się ciepło, już nikt nie będzie chciał siedzieć pod dachem! W dodatku limity odwiedzających sprawiają, że w popularnych miejscówkach nie ma tłumów i zwiedzanie jest komfortowe. W warszawskim Centrum Nauki Kopernik czeka na was wystawa czasowa „Rowery”, której być może jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć. Znajdziecie tu wszystko na temat dwóch kółek – ich historii, znaczenia społecznego i kulturowego, czy zasad działania. Jeśli wasze dzieci kochają rower, z pewnością docenią ekspozycję, na której można wielu eksponatów dotykać, a na niektóre nawet wsiadać. Dajcie się wkręcić! PS Niedawno CNK wprowadziło kilka nowych eksponatów, m.in. lawinę piaskową, którą zainstalowano przy wejściu do planetarium.

Gdzie? Warszawa, Centrum Nauki Kopernik

Koszt: Tu znajdziesz cennik

Bilety: Kupisz tutaj po zalogowaniu

Kto ma daleko do Warszawy, ten może spróbuje do Ciechanowa? Tamtejszy Park Nauki Torus to trochę niedoceniana placówka, która oferuje naprawdę dużo, za niedużą cenę. Nie dość, że dzieci znajdą tu przestrzeń do wielogodzinnej, mądrej zabawy, to jeszcze będzie można rzucić okiem na prawdziwe arcydzieło inżynieryjne – słynną na całym świecie ciechanowską wieżę ciśnień! Ciechanów poza Parkiem Nauki Torus ma także znany Zamek Książąt Mazowieckich, do którego przy okazji warto zajrzeć na chwilę.

Gdzie? Ciechanów, Park Nauki Torus

Koszt: Tu znajdziesz cennik

Bilety: Kupisz tutaj

Marzec to miesiąc obchodów 140 rocznicy urodzin Jana Heweliusza. Z tej okazji trójmiejskie Centrum Hevelianum, kolejne lubiane przez duże rodziny centrum edukacyjne, zaprasza na nowe warsztaty konstruowania i budowania ciekawych, zabawnych, a nawet przydatnych konstrukcji. W Hevelianum zbudujecie tańczące kostki – ruchomą układankę, dzięki której wprawicie w ruch wymyślone przez siebie geometryczne kształty. Świętowanie odbędzie się także na Kreatywnym Placu Zabaw. Szczegółów o warsztatach szukajcie tutaj.

Gdzie? Gdańsk, Centrum Hevelianum

Koszt: 25 zł: dziecko + 1 opiekun gratis

Bilety: Kupisz tutaj

Kinowa wiosna

Wciąż wisi nad nami widmo izolacji, kwarantanny, czy siedzenia w domu z powodu wirusa, lub okropnej pogody. Na szczęście mnożą się fantastyczne inicjatywy kulturalne, z których szczególnie raduje premiera nowej platformy filmowej Nowe Horyzonty VOD. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą selekcjonować treści filmowe, do których dostęp ma dziecko. Na platformie Nowe Horyzonty VOD, która ruszyła dosłownie kilka dni temu, znajdziecie kuratorsko wybrane filmowe dzieła, wcześniej prezentowane m.in. na słynnym festiwalu Kino Dzieci i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Nowe Horyzonty. Oba te wydarzenia to synonimy dobrego kinowego smaku, a więc mamy gwarancję, że znajdziemy tam świetne filmowe pozycje dla siebie i dla dzieci. Jak korzystać z platformy? Wystarczy wejść na stronę nowehoryzonty.pl/vod, wybrać film, założyć darmowe konto (lub zalogować się na istniejące w serwisie nowehoryzonty.pl) i wykupić dostęp.

Gdzie? Online na platformie Nowe Horyzonty VOD

Koszt: Koszt pojedynczego dostępu zaczyna się od 7,90 zł

Bilety: Zakup pojedynczego dostępu jest możliwy bezpośrednio na stronie każdego filmu

Gdybyście jednak tęsknili za prawdziwą kinową salą i wielkim ekranem, mam dobrą wiadomość. W warszawskim Iluzjonie Filmoteki Narodowej powraca kultowa sobotnia impreza „Misiowe Poranki”! To jeden z najstarszych projektów rodzinnych zajęć weekendowych dla dzieci w kinach studyjnych w Polsce. Działały one nieprzerwalnie od 2004 roku, a do dzisiaj Iluzjon zrealizował 17 sezonów „misiowych zajęć”. Wszystkimi działaniami Misiowych Przyjaciół kieruje Grzegorz Hardej, śpiewak operowy i działacz kultury. Ku naszej uciesze, znów będzie można rodzinnie oglądać klasyczne filmy dla dzieci (takie jak „Miś Coralgol”, „Bolek i Lolek”, „Reksio”, czy „Muminki”), a potem wziąć udział w słynnych już, nie tylko w stolicy, kreatywnych warsztatach dla dzieci. Szczegóły już wkrótce na stronie Muzeum Sztuki Filmowej oraz u animatora Misiowi Przyjaciele.

Gdzie? Warszawa, Iluzjon Filmoteki Narodowej

Koszt: 18 zł/osoba za całość

Bilety: Wkrótce dostępne tutaj

Muzyczny marzec

Początek marca wielu osobom kojarzy się z urodzinami naszego największego kompozytora. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina nie mógł przegapić okazji, by zorganizować specjalne wydarzenie z okazji tego jubileuszu. Pierwszego marca popołudniu odbędzie się specjalny jubileuszowy koncert transmitowany na żywo na kanale Instytutu. Ponadto, jak co miesiąc Instytut zaprasza dzieci na edukacyjne warsztaty z cyklu Mała Akademia Chopinowska. Najbliższe spotkania odbędą się 6 i 20 marca.  Podczas pierwszych zajęć zaproszeni na spotkanie muzycy podzielą się swoim doświadczeniem oraz zaprezentują instrumenty, na których grają. Na drugim spotkaniu dzieci będą miały m.in. możliwość oglądania rękopisów utworów Fryderyka Chopina. Odkryją tajniki procesu twórczego kompozytora, jak i zawiłości jego relacji z innymi ludźmi. Na warsztatach 20 marca dowiemy się też, jak bawiono się w XIX-wiecznych salonach, co to jest sztambuch i jak można samemu go zrobić.

PS Wizytę w NIFCH można połączyć z szukaniem warszawskiej Złotej Kaczki, bo Zamek Ostrogskich to jedna z najbardziej tajemniczych warszawskich budowli. Szczegóły w Legendzie o Złotej Kaczce.

Gdzie? Warszawa, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (Muzeum) lub online za pośrednictwem platformy ZOOM

Koszt: 15 zł/osoba

Bilety: tutaj

Innym wydarzeniem muzycznym, organizowanym przez słynną na cały świat instytucję kultury – Szczecińską Filharmonię, jest rodzinny koncert online 21 marca, z okazji wydania długo wyczekiwanej premiery płyty „I żyli długo i w Szczecinie 2”. Podczas koncertu usłyszymy nowe piosenki o Szczecinie, które zostaną wykonane przez młodych wokalistów wyłonionych w castingach. W 2017 roku Filharmonia wydała pierwszy album „I żyli długo i w Szczecinie” z piosenkami o tymże mieście, autorstwa Mateusza Czarnowskiego i Maliny Prześlugi-Delimaty, znanej dziecięcej pisarki. Piosenki śpiewane przez młodzież z muzyczną oprawą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej okazały się dużym sukcesem, stąd pomysł, by wydać kolejną edycję tego albumu. Tak powstało „I żyli długo i w Szczecinie” 2, którego premierę muzyczną możecie obejrzeć online.

Gdzie? Premiera online na Facebook i YouTube Filharmonii Szczecińskiej: 21 marca o 17.00

Koszt: Bezpłatny

Gonitwa, skoki i powozy

Czy są tu jacyś wielbiciele koni? Na otwarcie toru wyścigów konnych i udział w imprezach sportowych na żywo trzeba będzie jeszcze poczekać. Za to już wkrótce miłośnicy sportów konnych będą mogli doświadczyć wielkich emocji dzięki transmisji krakowskiej Cavaliady. To słynne jeździeckie międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody i finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Niech was jednak nie zwiodą pozory – to nie tylko impreza dla wkręconych w jeździectwo dorosłych. To także uwielbiane przez szeroką publiczność konkursy rozrywkowe „Potęga Skoku” czy „Speed&Music”, sztafety i konkursy Cavaliada Future (dzieci na kucach) oraz powożenie zaprzęgami parokonnymi. W skrócie: widowisko i atrakcja dla całej rodziny. Dla mniej doświadczonych zawodników organizator przygotował „Special Round” z konkursami na poziomie 110-115 cm. Wszystko będzie transmitowane na żywo.

Gdzie? Transmisja online z Kraków Tauron Arena

Koszt: od 19,9 zł

Bilety: tutaj

Kobiecy Zamek Królewski

Nie ma marca bez Dnia Kobiet. Jeśli szukacie sposobu, by zorganizować kobiecy weekend dla siebie i innych zaprzyjaźnionych mam lub macie ochotę na wycieczkę tylko z córką, być może zainteresuje was oferta Zamku Królewskiego w Warszawie. W dniach 5-7 marca czeka tam na was wejściówka na bezpłatne zwiedzanie, tym razem szlakiem niezwykłych kobiet. Organizator zapewnia, że nie zabraknie fascynujących ciekawostek na temat słynnych dam takich jak Anna Jagiellonka czy Konstancja z Czartoryskich Poniatowska.

Wygląda na to, że kobiecy klucz stanowi szansę na spojrzenie na zamkowe zbiory i wnętrza zupełnie świeżym okiem, inaczej niż podczas szkolnych wycieczek z naszego dzieciństwa. Wystawie będzie towarzyszył wykład (online), a także specjalne spotkanie ze sztuką (też online) pt. Kobiety w oczach Bacciarellego. Portrety nadwornego malarza Stanisława Augusta, które poprowadzi Monika Przypkowska – historyk sztuki i edukatorka Zamku Królewskiego (5 marca (piątek) o 18.00). Jak by tego było mało, dyrekcja Zamku z okazji święta 8 marca przygotowała rabat na królewskie apaszki w zamkowym sklepie muzealnym stacjonarnym i online.

Jest jeszcze coś. Właśnie rusza pilotażowe spotkanie zupełnie nowego cyklu #ZmaluszkiemWzamku – jest to bezpłatne zwiedzanie z edukatorką, pomyślane specjalnie dla mam małych dzieci. Czy to nie wspaniale, że kolejna instytucja kultury z tradycjami otwiera się na rodziców maluchów? Termin: 9 marca 2021 o 13:00. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: mprzypkowska@zamek-krolewski.pl Liczba miejsc ograniczona!

Gdzie? Warszawa, Zamek Królewski

Koszt: bezpłatny

Bilety: wejściówki w dniach 5-6 marca do odebrania w kasie Zamku

To już wszystkie moje marcowe pomysły. Jeśli macie na oku jakieś inne ciekawe wydarzenia dla rodzin, koniecznie dajcie znać!

Dodaj komentarz