Zróbmy sobie kotyliony!

DIY na Dzień Kobiet

Zróbmy sobie kotyliony!

Świętujecie? My tak! W redakcji rozmów o sile kobiecości nie brakuje. Mamy ją w sobie i chcemy o niej głośno mówić! Mamy też w zespole Maję, która inspiruje do twórczych działań. 

I do zrobienia kotylionów! Kojarzone z zabawą taneczną, w której para tancerzy nosi ozdobne oznaki przypięte do piersi, będą trafionym uhonorowaniem naszego święta. Maję Marciniak i jej córeczkę Fasinkę do kolejnego #zróbtozfasinką zainspirowała książka Little People, Big Dreams.

Jej bohaterka Emmeline Pankkhurts – sufrażystka i działaczka na rzecz praw kobiet nigdy nie przestała walczyć o równouprawnienie, inspirując do strajków, protestów i do walki o godne życie. Biały, zielony i fioletowy nie pojawiają się tutaj bez powodu – sufrażystki uznały te kolory za swoje symbole. Przeczytajcie, jak w prosty sposób zrobić małe i urocze rozetki ze wstążeczkami, wzorowane na orderach.

 

*

WSKAZÓWKI

Do zrobienia kotylionów przydadzą się: dwie sztywne kartki – biała i fioletowa, wstążki w trzech kolorach: zielonym, białym i fioletowym, pistolet z gorącym klejem, nożyczki oraz agrafka.

*

KROK PO KROKU

Zaczynamy od wycięcia dwóch białych kółek, o średnicy sześciu centymetrów. Na jednym z nich piszemy hasło, a drugie na moment odkładamy na bok. Następnie szykujemy kolejne papierowe kółko, tym razem większe o jeden centymetr – fioletowe, i doklejamy do pierwszego – białego.

Trzy kolory wstążek o długości około dwudziestu centymetrów przyklejamy do wcześniej przyszykowanych dwóch kółek, które są podstawą kotylionu. Następnie dookoła przyklejamy zieloną wstążkę, robiąc przy tym delikatne fale. Teraz przyda nam się gorący klej. Uważajcie, jest naprawdę baaardzo gorący! Teraz wystarczy na tył dokleić drugie białe koło, mocujemy agrafkę i kotylion gotowy.

I chociaż tutaj królują barwy sufrażystek, to zachęcamy was do stworzenia własnych zestawów kolorystycznych. Takie ozdoby wykorzystać możecie na wiele sposobów i z okazji różnych uroczystości: urodzin, świąt czy chociażby pierwszego dnia wiosny.

Więcej inspiracji #zróbtozfasinką znajdziecie tutaj.

*

Maja Marciniak jest autorką „Książki do zabawy”, w której prezentuje wiele ciekawych pomysłów na zabawę z dziećmi. Książkę kupicie tutaj.

Opracowała: Marta Szczepanik

Zdjęcia Maja Marciniak