diy książką do zabawy

Zrób to z Fasinką

Top 7 inspirujących tutoriali na jesienne wieczory

Zrób to z Fasinką
Maja Marciniak

Przed nami długie popołudnia. Szukacie pomysłu na zabawę z dziećmi, przy akompaniamencie deszczu stukającego w parapet? Mamy dla was dobry plan! Nożyczki, klej i papier w dłonie – czas na jesienne DIY.

Maja Marciniak, autorka Książki do zabawy, zna się na rzeczy. A W ramach cyklu #zróbtozfasinką z jej udziałem powstają prawdziwe cuda. Wróćmy do nich raz jeszcze. Poznajcie nasze redakcyjne typy – instrukcje krok po kroku, które staną się waszym przewodnikiem po świecie rękodzieła dla dużych i małych, a jednocześnie sprawią, że pojęcie nudy będzie wam obce. Gotowi na twórcze DIY i zabawę? Startujemy!

*

Domowa apteczka

Startujemy z pomysłem zrób to sam, który zapoczątkuje dłuższą zabawę, przepełnioną inwencją twórczą najmłodszych. Teczka na zabawkowe lekarstwa, bandaże i strzykawki, którą wspólnie z mamą wykonali Leo i Fasinka, okazała się świetnym pomysłem na odczarowanie strachów, jakie często towarzyszą dzieciom w trakcie wizyt w przychodni. Apteczka, do której zrobienia zainspirowała Maję szwedzka pisarka Pija Lindenbaum – autorka książki „Nusia i wilk” – stała się początkiem domowej zabawy w wesoły szpital. Dzieci osłuchiwały i opukiwały rodziców. Robiły bezigłowe zastrzyki, a wszystkie przedmioty potrzebne do tej zabawy chowały do wspólnie zrobionej Nusiowej apteczki.

O tym, jak zrobić domową apteczkę, przeczytacie tutaj.

*

Kaktusowa piniata

Wraz z początkiem roku przedszkolno-szkolnego rozpoczynamy sezon na szalone urodziny w gronie najbliższych przyjaciół. Chcecie zaskoczyć wszystkich gości, którzy przybędą w odwiedziny do małego solenizanta? Hitem będzie własnoręcznie zrobiona tekturowa piniata pełna drobiazgów i słodkości. Kolorowa ozdoba dopełni scenariusz dziecięcej imprezy, a jej finałowe rozbijanie z wydobywaniem schowanych w środku skarbów wywoła salwy śmiechu i piski radości. 

O tym, jak zrobić kaktusową piniatę, przeczytacie tutaj.

*

Willa Śmiesznotka

Wzdychamy również na widok tekturowego domku, w którym zamieszkały małe myszki. Stworzony na wzór willi, w której mieszkała Pippi Pończoszanka, nie pomieści pewnie wszystkich zabawek z pokoju malucha, ale te najbardziej ukochane znajdą w nim własny kąt. Kto wie, może przed nim zaparkuje również ulubione auto małego rajdowca? Musimy przyznać: detale i wykończenia zachwycają, a sama konstrukcja jest pomysłowa, a przy tym bardzo prosta w wykonaniu.

O tym, jak zrobić tekturową Willę Śmiesznotkę, przeczytacie tutaj.

*

Halloweenowe dekoracje

Jesienną nudę przerwą również przygotowania do Halloween. Tak, tak, już lada chwila przebieranki i słodycze, pyszna zupa z dyni i zapach kruchych ciasteczek w kształcie duchów w piekarniku oznajmią, że potworna noc zbliża się wielkimi krokami. Szukacie pomysłów na straszne dekoracjeWychodzimy wam z pomocą. Artystyczny nieład, który zapanuje w waszych domach, da początek pięknych, a zarazem potwornych dekoracji. Stworzonych przy wykorzystaniu tego, co zazwyczaj macie pod ręką.

O tym, jak zrobić halloweenowe dekoracje, przeczytacie tutaj.

*

Tekturowe DIY

To, że większość zabawek, jakie wam pokazujemy na Ładnebebe, jest wykonanych z kartonu, to dobry przykład na to, że zbieranie tekturowych pudełek to jest to! Co jeszcze można z nich zrobić? Na przykład: rakietę kosmiczną, samolot i łódkę. I nie będą to smutne szare papierowe zabawki, a wręcz przeciwnie! Karton w połączeniu z papierem kolorowym pozwala stworzyć prawdziwe małe dzieła sztuki, dzięki którym szaleństw z siostrą i bratem nie będzie końca.

O tym, jak z tekturowego pudełka wykonać rakietę, samolot i łódkę, przeczytacie tutaj.

*

Piraci atakują!

Trafionym pomysłem na zabawę rodzeństwa jest również metamorfoza sypialni w groźny piracki statek. Czy to możliwe? Owszem! Maja, zainspirowana pięcioletnią Basią – znaną z serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, której przygody możemy oglądać na dużym ekranie – znalazła superpomysł na zabawę dla swoich dzieci. Własnoręcznie wykonane rekwizyty morskich rozbójników przeniosły dzieci w świat bajkowej przygody i zainspirowały do pisania własnych scenariuszy niezwykłych morskich ekspedycji. 

O tym, jak dziecięcy świat zamienić w piracką przygodę, przeczytacie tutaj.

*

Marakasy

Dziecięce DIY to również wrota do podróży i poznawania otaczającego świata. Chociaż czas wakacyjnych wypraw już za nami, warto otworzyć wielki atlas dla dzieci i poprzez zabawę odwiedzić najbardziej odległe miejsca tego świata. Co powiecie na wykonane wspólnie z dziećmi papierowe marakasy? U Mai okazały się one strzałem w dziesiątkę. Instrumenty muzyczne przez długi czas rozbrzmiewały w ich domu, a dźwięki bezustannie przypominały całej rodzinie o zbliżającej się wielkimi krokami podróży do Ameryki Południowej. 

O tym, jak wykonać papierowe marakasy, przeczytacie tutaj.

*

Dajcie nam znać, który z tutoriali Mai Marciniak, prezentowanych w ramach cyklu #zróbtozfasinką, jest waszym ulubionym.

*

Książkę do zabawy, w której zgromadziłyśmy więcej pomysłów na DIY z dziećmi, znajdziecie tutaj.