diy zielono mi

Zielnik

Jesienne prace domowe w duchu DIY

Zielnik

Chyba wszystkie dobrze pamiętacie, jedną z pierwszych szkolnych prac domowych – Zielnik. Zbierane po zajęciach stokrotki, otrzepywane z ziemi szyszki, podcinane, scyzorykiem taty, łodygi skrzypu polnego, lulka czy rdestu. I rozprawianie się z parzącą w palce pokrzywą.

Agnieszka, nasza specjalistka od DIY, już nie raz dowiodła, jak dobrze radzi sobie z twórczym dokumentowaniem wypraw i przygód. Tym razem, wzięła na warsztat uzbieraną w górach, wspólnie z Jaśkiem i Julką, zieleninę. Zasuszoną, a następnie potraktowaną piękną, unikalną praską od Idea Vintage. Kto nie dysponuje praską, może włożyć rośliny pomiędzy kartki książek lub dwie płaskie deseczki ze sklejki. Przydadzą się także flamastry, nożyce i kleje – tu z pomocą przyjdzie niezawodny Edukatorek. Efekt jest bajeczny – warto się potrudzić! Sami zobaczcie.

***

Od tygodnia codziennie pada deszcz, tym bardziej cieszymy się z naszych zdobyczy przywiezionych z gór: leśnych paproci, stokrotek, wielkich szyszek, mchu. Wszystkie kwiaty postanowiliśmy ususzyć, jeszcze na miejscu, w specjalnej prasie.

zielnik aga

Po przyjeździe stworzyliśmy Zielnik. Żeby poprawnie opisać kwiaty, posiłkowałam się ineternetem. I chociaż nie musimy koniecznie wiedzieć, z jakiego są podkrólestwa, kładu czy klasy to po cichu liczę, że przyda nam się ta wiedza, kiedy dzieciaki pójdą do szkoły.

Potrzebne będą:

kwiaty, chwasty, szyszki i inne skarby lasu
prasa do kwiatów
zeszyt
mazaki
markery
farby
klej
nożyczki
taśmy washi
tekturka
szklana ramka

i wszystko, co macie pod ręką, a co może się przydać.

dsc_5276

Przygotowanie:

 

Przygotowanie takiego zeszytu jest dziecinnie proste. Nasze sprasowane kwiaty i liście przyklejamy do kartek zeszytu. My wykorzystaliśmy do tego celu taśmy washi. Dodaliśmy parę rysunków wokół kwiatów, a następnie je opisaliśmy.

Processed with VSCO with m3 preset

Processed with VSCO with m3 preset

Processed with VSCO with m3 preset

Processed with VSCO with m3 preset

Dodatkowo z zasuszonych kwiatów można też wybrać jeden najbardziej udany i przymocować go taśmami washi do tekturki. Gotową kompozycję umieszczamy w szklanej ramce.

Processed with VSCO with m3 preset

Processed with VSCO with m3 preset

Ale na tym nie koniec. W ostatniej chwili przypomniało mi się, że mamy urodziny kolegi Jasia z przedszkola i potrzebujemy ładnie zapakować prezent – nie byłabym sobą, gdybym nie dodała czegoś od siebie. Pomalowaliśmy więc sprasowaną paprotkę na biało, odcisnęliśmy ją na papierze tak, żeby został zebrany nadmiar farby i przykleiliśmy do prezentu. Voila!

Processed with VSCO with m3 preset

***

Zdjęcia i wykonanie: Agnieszka Wawoczny/ rabbits on the moon