Zdjęcie mamy

Macierzyństwo w fotografii. Nasz top 10

Wybieramy 10 inspirujących zdjęć ukazujących macierzyństwo w czarno-białych i kolorowych odsłonach.

Zadanie z tych trudniejszych. No bo jak z całej historii fotografii wybrać zaledwie 10 zdjęć przedstawiających czułe momenty matki i dziecka? I to tak, żeby nie pominąć czegoś bardzo ważnego i intensywnego dla tej wyjątkowej relacji. Sprawdźcie, bo jest na co popatrzeć.

***

 

1. Family of men, fot. Elliott Erwitt, 1953

Znamy historię tej fotografii, wykonanej w środku lata 1953 roku w niewielkim mieszkaniu, umiejscowionym w dzielnicy Upper East Side Nowego Jorku. Jej bohaterkami są Lucienne Matthews, żona Erwitta, która uciekła z okupowanej Holandii, jej narodzona 6 dni wcześniej córka Ellen oraz przygarnięty kot Brutus. Elliott i Lucienne będą mieli jeszcze 3 dzieci, a ich małżeństwo zakończy się rozwodem za niecałe 7 lat. Lucienne, wraz z czworgiem dzieci, przeniesie się z Manhattanu na Bronx i odtąd utrzymywać będzie całą rodzinę. I pomyślcie, że to wszystko jeszcze przed nią.

2. Björk z synem, fot. Juergen Teller, 1993

Björk z rzadka pozwala na fotografowanie swoich dzieci. Jednak jesienią 1993 roku, zaprosiła do siebie niemieckiego fotografa Juergena Tellera. Ugotowała mu obiad, a potem zabrała go oraz swojego syna do Błękitnej Laguny. Dłoń chłopca, którą widzicie na zdjęciu, właśnie przygotowuje się do wielkiego chluśnięcia – prosto w aparat przemoczonego, do suchej nitki, Juergena.

3. Willy van Rooy z synem Alejandro, fot. Salvador Maron, 1970

Słynna holenderska modelka, ikona stylu boho i jej syn Alejandro, zostali sfotografowani przez malarza Salvadora Marona, partnera modelki. I choć w tym samym czasie, Willy i jej syn byli bohaterami sesji Helmuta Newtona, właśnie tym zdjęciem – w naszym odczuciu doskonałym – chcemy się z wami podzielić.

4. Migrant Mother, fot. Dorothea Lange, 1936

Jedno z najbardziej przejmujących zdjęć, jakie widziałyśmy. 32-letnia samotna matka siedmiorga głodnych dzieci, Florence Owen Thompson, próbuje radzić sobie w czasach amerykańskiego kryzysu. Jej samochód zepsuł się nieopodal farmy Nipomo w Kalifornii. Florence czeka, aż zostanie naprawiony i za chwilę ruszy dalej do Watsonville, gdzie ma nadzieję zdobyć jedzenie dla swoich dzieci. Zgadza się jednak na zdjęcia kręcącej się w obozie fotografki, której nie zdradza swojego nazwiska, jedynie wiek. Dzięki zdjęciom, rząd wysyła do Nipomo 10 ton jedzenia. Florence nie skorzysta z tej pomocy, będzie już wtedy pracować w Watsonville. Przetrwa chude lata i zostanie odnaleziona przez dociekliwego reportera w 1978 roku. Wtedy cały świat pozna jej dotąd skrywane nazwisko – Florence Thompson nie ujawniła go wcześniej, w obawie przed wstydem, który mógł spaść na jej dzieci.

5. Ingrid Begman z bliźniaczkami Isabellą i Isottą, fot. nieznany, 1952

To nie był łatwy moment dla Ingrid Bergman, choć zdjęcie wcale tego nie zdradza. Ulubienica tłumów, kilka miesięcy wcześniej, została oczerniona przez prasę. Wytwórnia i dawni przyjaciele odwrócili się od niej, a wszystko dlatego, że zakochała się w Roberto Rossellinim. Dla niego rzuciła przykładnego, szwedzkiego męża, który odtąd sam wychowywał ich kilkuletnią córkę Pię. Ingrid podjęła to ryzyko i związała się z trudnym mężczyzną, urodziła mu bliźniaczki Isottę i Isabellę, a po kilku latach syna Robertino. Związek z Rossellinim zakończy się, gdy dziewczynki skończą 5 lat. Ingrid wróci do Hollywood i zagra jeszcze w wielu dobrych filmach.

6. Shirley McLaine z córką Sachi Parker, fot. Allan Grant, 1959

Sachi miała zaledwie 2 lata i pełne powietrza policzki, kiedy wraz ze swoją słynną mamą wylądowała na okładce magazynu Life. To zdjęcie, wykonane przez znanego fotografa gwiazd Allana Granta, to według dorosłej Sachi tylko ładny obrazek, nie mający wiele wspólnego z rzeczywistością. Według jej książki i licznych zwierzeń w brukowej prasie, Shirley zaniedbywała córkę i widywała ją jedynie kilka razy w roku. My zamiast rozsądzać, jak było naprawdę, wolimy wpatrywać się w genialny kadr przepełniony czystą zabawą i chęcią do wygłupów.

 

7. Gwyneth Paltrow z mamą Blythe Danner, fot. Annie Leibovitz, 1999

Podobno Blythe Danner, matka Gwyneth Paltrow, powiedziała w chwili, gdy ustawiały się z córką do zdjęcia, że minęło zbyt wiele czasu, od kiedy przytulała swoją córkę. Annie Leibovitz doskonale sportretowała ciepłą relację swoich bohaterek o posągowej urodzie.

8. A baby’s first 5 minutes, fot. Eve Arnold, 1959

Eve Arnold znana była przede wszystkim jako autorka zdjęć Marylin Monroe i jako pierwsza członkini prestiżowego i mocno zmaskulinizowanego klubu fotograficznego Magnum. W 1959 roku wykonała serię zdjęć, dokumentujących pierwszych 5 minut życia dziecka. Zostały one bardzo ciepło przyjęte przez krytyków, jednak matka artystki, zapytana o zdanie na temat twórczości córki, rzekła cierpko, że nie wie z czego miałaby być dumna.

9. Barbra Streisand z synem Jasonem, fot. Steve Schapiro, 1967

Schapiro często fotografował Babs, miał szczególnie wyczulone oko na jej ożywioną mimikę. Pewnie dlatego, w tak naturalny sposób, zarejestrował moment bliskości z synem Jasonem, z którym zresztą zawsze żyła w świetnej relacji. To zdjęcie powstało podczas pierwszej wizyty Barbary w Kalifornii, kiedy przygotowywała się do roli w przełomowym dla jej kariery filmie “Funny Girl”.

 

10. The New Mothers, fot. Sally Mann, 1989

Czy to zdjęcie powoduje, że czujecie dyskomfort? Dwie małe dziewczynki, córki fotografki, bawiące się w zrezygnowane mamy spacerujące w parku, jakby to była najzwyczajniejsza rzecz na świecie. Jessie trzyma w dłoni cukierkowego papierosa, młodsza Virginia obejmuje mechanicznie, popularną w latach 80 -tych, lalkę Cabbage Patch Kid. Obie patrzą w obiektyw, jakby wyzywały odbiorców na pojedynek. Zajrzyjcie do albumów z fotografiami Sally Mann, przede wszystkim do genialnego “Immediate Family” i zajmijcie stanowisko wobec jej interpretacji nowoczesnego macierzyństwa.

18 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.