Zaskoczenie, czyli idziemy do teatru improwizacji

Zagadka Tajemniczego Zniknięcia w Teatrze 6.piętro

Improwizacja teatralna to sztuka dająca nieograniczone możliwości. Spektakle dla dzieci uczą i są przestrzenią na niebanalne historie, nieistniejących wymyślonych bohaterów oraz ciekawe i życiowe morały. My dorośli zaś mamy możliwość przypomnienia sobie, czym w życiu jest beztroska, przygoda i żywioł. Czym jeszcze nas zaskoczą? Chodźcie z nami do Teatru 6.piętro.

Co zdarzyć się może, gdy na deski teatru wejdzie Klub Komediowy Dzieciom – który „Zagadkę Tajemniczego Zniknięcia” wystawi w Teatrze 6.piętro – opowiedziała nam Marta Podobas: muzyk i improwizatorka. Marta w ramach muzykowania pisze, aranżuje, a także jest częścią zespołów Bardotka Trio i Sound’n’Grace. Instruktorka gordonków, zajęć umuzykalniających dla dzieci do trzech lat, związana jest na co dzień z Klubem Komediowym oraz teatrem improwizacji. Przekonała nas, że w świecie, w którym kreatywność gra pierwsze skrzypce, zdarzyć się może wszystko.

*

Dorośli znów mogą poczuć się dziećmi, dostrzec pomysłowość i spontaniczność młodych widzów, a przede wszystkim – zabrać nabytą wiedzę do domu i pielęgnować wyobraźnię swoich dzieci. Wyobraźnia i kreatywność to pojęcia, które określają dzieciństwo. Wymyśleni przyjaciele, zmyślone zasady gry, czy zupa z błota są czymś normalnym, dopóki ktoś nie powie, że to bzdura. W trakcie improwizowanych spektakli dla dzieci udajemy się w podróż śladami pomysłów, z których żaden nie brzmi głupio, a wszystkie są ciekawym wyzwaniem. Wyzwaniem jest również pielęgnacja dziecięcej wyobraźni i kreatywności.

*

BRAK SCENARIUSZA

Spektakle, które odbędą się 1, 2, 3 i 4 czerwca, i o których przeczytacie tutaj, będą przedstawieniami improwizowanymi. Co to oznacza? Otóż to, że improwizatorzy będą tworzyć historię, bohaterów oraz dialogi na oczach widza. Dzięki temu spektakle improwizowane są niepowtarzalne, ich premiera to równocześnie pożegnanie tytułu. Jeśli ktoś zamierza pojawić się na każdym z czterech spektakli, zobaczy cztery zupełnie różne historie!

*

INTERAKCJA Z PUBLICZNOŚCIĄ

Bardzo rzadko się zdarza, szczególnie w dorosłym teatrze, aby publiczność miała wpływ na przebieg historii czy decyzje bohaterów. W „Zagadce tajemniczego zniknięcia” chcemy, żeby dzieci czuły, że przyczyniają się do kształtowania przebiegu spektaklu. Będziemy zadawać im pytania o losy bohatera i zapraszać do wspólnego śpiewania. Wyobraźnia dzieci jest wprost nieograniczona, maluchy nie znają zagrożeń płynących z podejmowanych decyzji i nie widzą rozległego ciągu przyczynowo-skutkowego. Właśnie dlatego ich inspiracje są nieprzewidywalne, są wielkim wyzwaniem i frajdą. My, dorośli, często boimy się iść w nieznane, a właśnie tam prowadzą ścieżki wybierane przez dzieci. Przecież tam jest najfajniej!

*

BRAK KOSTIUMÓW

Improwizatorzy zwykle występują w swoich prywatnych strojach, co ma pobudzić wyobraźnię widowni. W tym przypadku będzie bardzo podobnie. Aktorzy będą operowali jedynie rekwizytami, atrybutami określającymi daną postać. Reszta kreacji będzie odbywać się w umysłach dzieci i dorosłych na widowni.

*

WYKORZYSTANIE SCENOGRAFII Z INNYCH SPEKTAKLI

Spektakle improwizowane odbywają się bez scenografii. Podobnie jak w przypadku kostiumów, to rolą publiczności jest wyobrażenie sobie, jak wyglądają bohaterowie i gdzie się znajdują. W tym przypadku rolą improwizatorów będzie odnalezienie się w urządzonej przestrzeni teatralnej i nadanie jej zupełnie nowego znaczenia. Zwykły fotel może zamienić się we wspaniały królewski tron lub rufę wielkiego okrętu. Brzmi jak przygoda!

*

BOHATEROWIE

Takich postaci nie spotkacie w żadnym innym spektaklu. Improwizatorzy będą wcielać się w role pracowników teatru, obdarzając ich baśniowymi mocami. Ciężko przewidzieć, kogo spotkamy na scenie i dokąd nas ten bohater zaprowadzi.

*

ELEMENTY MUZYCZNE

Czerwcowe spektakle będą się odbywały przy akompaniamencie pianisty Macieja Chwały. Wszystko co usłyszycie w jego wykonaniu, również będzie improwizowane, zarówno muzyka tła jak i piosenki. Nie wiemy, co nas czeka na scenie, kiedy odezwą się dźwięki klawiszy.

*

Czas poczuć na własnej skórze czym jest improwizacja. Brzmi dobrze!

*

Daty spektakli w Teatrze 6.piętro: 1,2 czerwca* o 12:00, 3 i 4 czerwca o 11:00
*1 czerwca = premiera galowa dla dzieci, obowiązują stroje wieczorowe

Spektakl dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Czas trwania: 50 minut bez przerwy.

Bilety kupicie tutaj.

*

Fot. Materiały prasowe Klubu Komediowego

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.