zabawki

Zabawki wspomagające naukę czytania

Mądra zabawa z Mamissima #3

Zabawki wspomagające naukę czytania

Ucząc dziecko nowych, przydatnych w przyszłości umiejętności do poznawania świata, oprócz własnej wiedzy i kreatywności, rodzice mogą teraz wspomagać się dobrze zaprojektowanymi zabawkami edukacyjnymi.

Z przyjemnością kolekcjonujemy je wspólnie z Mamissima. Zobaczcie nasze TOP 10 zabawek edukacyjnych, które wspierają naukę czytania. W trzeciej odsłonie cyklu mądra zabawa z Mamissima czytamy! Od czego najlepiej zacząć naukę czytania z maluchem? Przed wami nasze bestsellery, które pozwalają dzieciom popuścić wodze wyobraźni i poprzez dobrą zabawę wprowadzą ich w magiczny świat liter i alfabetu!

*

Układanka Alfabet – Janod

Przygodę z czytaniem zaczynamy od podstaw, a więc od nauki alfabetu. Już w pierwszych miesiącach życia niemowlaki chętnie gaworzą, wymawiają pierwsze sylaby, a w momencie swoich pierwszych urodzin – nawet pierwsze słowa. I choć nie znają jeszcze znaków graficznych, które tworzą nasz alfabet, potrafią już wskazać gdzie jest piłka i odpowiedzieć na pytanie „co to jest?”.

Nauka alfabetu, która pomaga im zobrazować z czego składa się dany układ liter, to pierwszy krok przygotowujący je do nauki czytania i pisania. Dlatego fajnie jest mieć w domu drewniany alfabet, który przybliży maluchom poszczególne literki, a poprzez zabawę, pomoże im utożsamiać litery z głoskami, które do tej pory mogły kojarzyć z danym wyrazem. Ta drewniana wersja dodatkowo pozwala uczyć się ich kształtów poprzez dotyk, a specjalna taca z wypustkami ułatwia układanie alfabetu od A do Z.

*

Drewniane szablony do pisania – Vilac

Kolejnym krokiem, który pomaga maluchom w nauce czytania, jest bez wątpienia pisanie literek. Gdy tylko zaczynają swoją przygodę z kredkami, chętnie rysujemy im pojedyncze litery i pierwsze wyrazy, jak „mama” czy „dom”. Ale do samodzielnego pisania jeszcze długa droga. Zaczynamy więc od ćwiczeń, które pozytywnie wpływają na sprawność małej rączki, rysując najpierw duże kształty, które stopniowo zmniejszamy. Bawimy się w literopodobne szlaczki, by powoli przejść do konkretnych liter.

I tu z pomocą przychodzą fajne, drewniane szablony, które ułatwiają rysowanie literek zgodnie z prawidłowym kierunkiem kreślenia. Zamknięte w magicznej walizeczce wraz z innymi szablonami o różnych kształtach, rozbudzą w dzieciach zainteresowanie rysowaniem i pisaniem, utrwalając wzorce literowe. Świetne do zabrania w podróż!

*

Elementarz dla dzieci z dysleksją – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Wspólne czytanie książek to rytuał, który pielęgnują chyba wszyscy rodzice. Już od najmłodszych miesięcy, tuż po kąpieli i przed wieczorną drzemką, jak w szwajcarskim zegarku, większość rodzin zanurza swe nosy między kartkami. Jednak nie każdy maluch to książkowy mol, z czym należy się zwyczajnie pogodzić. Czytając na siłę niezainteresowanemu dziecku, możemy tylko uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Są jednak pewne sposoby, a jakże! Maluchom, które na przykład borykają się z zaburzeniami koncentracji, pomogą odpowiednio dobrane lektury. Jedną z nich jest „Elementarz”, wspaniała książka z mnóstwem ciekawostek i specjalną konstrukcją, dzięki której maluchy będą mogły skupić uwagę na konkretnych zagadnieniach.

*

Puzzle Alfabet – Janod

Puzzle z alfabetem to przykład zabawki idealnej. Takiej, która poprzez świetną zabawę uczy dzieci nowych umiejętności. Nie tylko trenują dziecięcą koncentrację, spostrzegawczość czy myślenie. Uczą także wyglądu znaków, prezentując wszystkie postacie jednej litery – pisaną i drukowaną, małą i wielką. W walizeczce Janod czeka na maluchy zabawny pociąg, a w nim sympatyczne zwierzątka, które trzeba ułożyć w odpowiedniej kolejności. Prosta trasa pociągu, duże i solidnie wykonane elementy z łatwością dają się układać, ćwicząc dodatkowo zręczność małych rączek. Efekt końcowy robi wrażenie.

*

Klocki Alfabet – Janod

Klocki! Oczywiście z literkami. Bez nich to zestawienie nie byłoby kompletne. Uwielbiamy je za szereg zalet, m.in. rozwijają sprawność fizyczną dzieci, doskonalą ich zdolności matematyczne, a także pomagają rozwijać ich emocjonalne możliwości. W zestawie Janod znajdziecie 32 klocki wykonane z grubej tektury, na których znalazły się wesołe obrazki oraz cały alfabet. Dzieci mogą z nich układać wieżę, a także dopasowywać litery do obrazków ze zwierzątkami. Doskonały pomysł na prezent dla każdego malucha.

*

Alfabet pojazdów – Crocodile Creek

Kolejny alfabet w postaci puzzli. Takich nigdy za wiele w dziecięcym pokoiku. A im chętniej dziecko po nie sięga, tym częściej będzie utrwalać swoją wiedzę o literach i uczyć się konkretnych wyrazów. Tym razem propozycja dla małych miłośników motoryzacji, czyli zbiór wszelkich pojazdów, które trzeba ułożyć zgodnie z alfabetem. W dodatku po angielsku! Nie obawiajcie się jednak chaosu w dziecięcej głowie, maluchy potrafią bowiem ekspresowo przyswajać nowe języki i budować zdania miksując zapamiętane wyrazy. C jak cadillac, H jak helicopter, M jak motor… W tej wersji wiele z nich będziemy wymawiać tak samo, jak brzmią w naszym języku. Powstała tablica z kolorowymi rysunkami jest tak fajna, że z powodzeniem nadaje się do sklejenia i powieszenia na ścianie.

*

Mama Mu czyta – Zakamarki

Ciekawa świata Mama Mu i jej gderliwy przyjaciel Pan Wrona to duet, który wciąga najmłodszych do każdej swojej przygody. W tej części Mama Mu doskonali swoją umiejętność czytania, dzieci mogą od razu się z nią utożsamić. W końcu „Jak się umie czytać, to można się dowiedzieć niemal wszystkiego„. Z kolei zadziorny Pan Wrona postanawia napisać książkę, co jest dla niego nie lada wyzwaniem! Doskonałe, pełne humoru dialogi, barwne postacie, a także świetne ilustracje zapewnią, i małym, i dużym sporą dawkę dobrej zabawy!

Inne przygody Mamy Mu znajdziecie tutaj.

*

Magnetyczne pudełko Alfabet – Janod

Tym razem alfabet magnetyczny zamknięty w wygodnym pudełeczku. Idealnie sprawdzi się podczas wspólnych podróży w aucie czy pociągu. W środku aż 130 elementów, z których maluchy mogą wykreować różnorodne słowa, zachęcając jednocześnie rodziców do wspólnej zabawy. Wygodne wewnętrzne przegródki zabezpieczą magnetyczne scrabble przed wypadaniem, a dołączone do zestawu obrazki ułatwią naukę wybranych wyrazów. Małe, a cieszy.

*

Literki do lampki – Little Lovely Company

Na punkcie podświetlanych lampek Lightbox oszalała cała blogosfera. Wszystko za sprawą dołączonych do nich literek, z których samemu układa się inspirujące czy motywujące hasła. Jak widać, wymienne literki świetnie się sprawdzają jako ruchome karty do układania wyrazów. Cienkie przezroczyste elementy sprawdzą się na płaskiej powierzchni, jak rodzinny czy kuchenny stół. Można je z łatwością przesuwać bez końca, tworząc coraz nowe słowa. Lubimy wykorzystywać domowe meble do wspólnej nauki z dziećmi.

*

Stempelki Alfabet – Djeco

Świetny zestaw 32 stempelków z tuszem, dzięki któremu można bez końca tworzyć pierwsze wyrazy czy zdania, przy okazji ucząc dzieci całego alfabetu. I to nie byle jakiego, bo… potworkowego! Literki przypominają bowiem zabawne potwory, każdy jest inny, zupełnie jak nasze znaki. Taka formuła dodatkowo urozmaica zarówno zabawę, jak i samą naukę. Pojedyncze elementy wykonane z twardej pianki z łatwością dają się złapać w małe, zręczne paluszki. Zabawka pomaga dzieciom rozwijać zdolności plastyczne i manualne.

Więcej zabawek wspomagających naukę alfabetu i czytania znajdziecie w naszej selekcji.

zdjęcia: Lilluck

Karolinie dziękujemy za gościnę.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz