diy książką do zabawy

Z łabędziem na ramieniu

Zrób to z Fasinką

Z łabędziem na ramieniu

Mitologia zainspirowała Leonarda da Vinci, da Vinci zainspirował Valentino, Valentino zainspirował nas. O czym mowa? O niezwykłej łabędziej sukni Björk. Ta stała się inspiracją do zrobienia pięknego stroju na bal karnawałowy, który dzisiaj zrobicie wspólnie z nami.

Islandzka artystka ma wyobraźnię dziecka i uwielbia bawić się ubraniami. Maja Marciniak, autorka „Książki do zabawy” pokazała swojej dziewięcioletniej córce Fasince kilka zdjęć z jej kreacjami, a ta była wręcz nimi zachwycona – nic dziwnego! Tak też właśnie zrodził się pomysł wykonania niepowtarzalnego stroju na bal karnawałowy.

Twórcza zabawa w projektantkę mody nie mogła odbyć się bez koleżanek Fasinki. Do wspólnej zabawy dołączyły Zoja, Bianka i ich młodsza siostra Gaja, córeczki Moniki Lenarczyk, fotografki zaprzyjaźnionej z naszą redakcją. W ramach przyjacielskiego spotkania powstały piękne łabędzie spódniczki. Dzisiaj pokażemy wam, jak je zrobić krok po kroku, a dzięki wskazówkom, które zobaczycie poniżej, wykonanie stroju będzie łatwe i sprawi, że nabierzecie ochoty na więcej domowych DIY. Zadbajcie koniecznie o ostre nożyczki. Jeżeli macie w domu maszynę do szycia, praca pójdzie wam jeszcze sprawniej.

 

*

WSKAZÓWKI

Do zrobienia stroju łabędzia będziecie potrzebowali: stary biały T-shirt, watolinę lub inne poliestrowe wypełnienie, biały tiul pocięty na paski o długości dwa razy od talii do kolan dziecka i szerokości 4-5 cm. Przyda wam się też gumka do majtek o długości obwodu talii dziecka, kawałki filcu na dziób i oczy łabędzie. Do tego klej, nożyczki i igła z nitką.

*

KROK PO KROKU

Szablon na łabędzią głowę znajdziecie z tyłu „Książki do zabawy”, którą kupicie tutaj. Wystarczy przenieść go na T-shirt, wyciąć, zszyć i wywrócić na drugą stronę. Wypełnienie wkładamy z wyczuciem, aby łabędzia głowa nie stała się zbyt sztywna. Teraz wystarczy nakleić filcowe kawałki na dziób i oko (także z wykroju) i głowa gotowa.

 

*

Żeby stworzyć spódniczkę, przeplatamy kawałki tiulu na gumce wokół talii dziecka. Im więcej pasków tiulu, tym bardziej obfita będzie łabędzia spódniczka tutu. Do tego zadania z pewnością możecie zachęcić dzieci. Gwarantujemy, że skocznych piruetów nie zabraknie, a nogi same będą rwały się do tańca.

*

Na koniec zostało nam tylko przymocowanie głowy do reszty stroju. Dolny koniec szyi łabędzia zawiązujemy gumką i chowamy pod gumką, na której zawiązane są warstwy tiulu. A może ktoś będzie chciał zostać czarnym motylem? Do jego zrobienia wystarczą czarny T-shirt i tiul w tym samym kolorze.

Spódniczka łabędź powstała na bal karnawałowy, ale noszona bywa też na co dzień. Jest trochę ubraniem, trochę przytulanką. Maja Marciniak opowiadając Fasince o modzie, często wraca również do książki Katarzyny Śpiewak „M.O.D.A.”. Autorka przypomina, że do zabawy stylem nie trzeba mieć masy pieniędzy i pełnego makijażu. Że potrzebne są raczej luz, dystans do siebie i kreatywność. My dobrze wiemy, że dzieciom jej nie brakuje. Wystarczy twórcze szaleństwo i piękne stroje gotowe!

*

Tutorial pochodzi z naszej „Książki do Zabawy”, którą możecie kupić tutaj. Do końca stycznia możecie kupić książkę nie płacąc za przesyłke. W bonusie do książek kupionych w tym terminie dorzucamy nasz plan lekcji, stworzony wspólnie z Darią Solak – przyda się na nowy semestr!

W „Książce do zabawy” znajdziecie także inne propozycje na stroje karnawałowe i wiele ciekawych pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi świetnie wypełniające zimowe popołudnia i inspirujące do dalszej przygody z DIY.

Dziewczynki są ubrane w stroje Girls on Tip Toes i tuniki nobonu.

Opracowała: Marta Szczepanik

Tekst: Maria Bator

Zdjęcia: Maja Marciniak