Your KAYA

Inaczej o kobiecości

Your KAYA

Czy o menstruacji można myśleć bez wstydu? Czy mogą o niej rozmawiać nasi partnerzy z kumplami? Czy w knajpach i biurach mogą czekać na nas podpaski w toalecie? I jakby to było, gdyby co miesiąc kurier przynosił nam zestaw ekologicznych środków higienicznych?

Podejście do tematu miesiączki zmienia się błyskawicznie. Już nie tylko kobiece kręgi, ale i zwykłe codzienne rozmowy przyjęły do siebie ten temat. Choć paradowanie z czerwoną plamą na sukience pewnie nadal byłoby dla większości z nas krępujące, świat mediów społecznościowych i memów jest po naszej stronie. Gorzej z producentami podpasek i tamponów – oni nadal są przekonani, że dioksyny, poliester, chlor, rayon, plastik i pestycydy to coś, co mamy ochotę nosić przy ciele lub nawet w pochwie.

Na szczęście alternatywne środki higieniczne są coraz bardziej dostępne. Część z nas przerzuciła się na kubeczki menstruacyjne, czyli opcję najbardziej ekologiczną i ekonomiczną. Część nadal lubi korzystać z podpasek i tamponów, ale wyłącznie tych o prostych składach – niech żyje bawełna!
Your KAYA to polska marka, której historia zaczęła się od zadziwienia. Od zadziwienia składem zwykłych tamponów i podpasek, tym, że ich producenci nie podają owego składu na opakowaniach (prawo nie nakłada na nich takiego obowiązku) i tym, ile takich tamponów zużywamy w ciągu życia.

 

Najpierw powstały tampony Your KAYA, następnie dołączyły do nich wkładki, podpaski i kubeczek menstruacyjny. Prostota w Your KAYA to nie tylko design opakowań. To przede wszystkim prosty skład. Dla tamponów – niezależnie od ich rozmiaru – to po prostu bawełna z certyfikatem GOTS. Czyli niebielona chlorem oraz pozbawiona toksyn, syntetycznych dodatków, barwników i substancji zapachowych.

W podpaskach i wkładkach znajdziemy również wyłącznie bawełnę, a cieniutka nieprzemakalna warstwa została zrobiona ze skrobi kukurydzianej. Celem Your KAYA jest wspieranie kobiet. Liczy się wybór – samodzielnie komponujemy sobie miesięczny zestaw, który odpowiada indywidualnemu zużyciu i potrzebom. Możemy kupić na zapas, możemy też zamówić miesięczną subskrypcję, co jest fajnym tipem dla posiadaczek małych łazienek.

Samodzielne komponowanie zestawu sprawdza się, kiedy nasze potrzeby zmieniają się w zależności od etapu, w jakim jesteśmy. Karmienie piersią, odstawianie od piersi, powrót do aktywności sportowych – każda ze zmian niesie też transformację w naszym cyklu. W Your KAYA można skomponować pudełko na pierwszą miesiączkę dorastającej córki i zacząć w ten sposób od początku uczyć ją dbać o siebie świadomie, z szacunkiem dla budzącej się kobiecości i zmieniającego się ciała.

Your KAYA to także blog poruszający tematy kobiece i około menstruacyjne. Od endometriozy po miesiączkę w popkulturze – zaglądamy i czytamy. I trzymamy chemię z dala od naszych cipek.