Wydarzenia wokół Kina Dzieci

Co by tu porobić

Już niebawem rozpocznie się 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci, a wraz filmowymi pokazami także mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Jakich? Zaraz wszystko opowiem.

Kino Dzieci przyzwyczaiło nas do tego, że w kinie dużo się dzieje. Się patrzy i się siedzi, a i owszem, ale ile się brzuch nagimnastykuje od śmiechu, ile się nogi nachodzą w przerwach między seansami, ile się dłonie namalują na warsztatach, a ile uszy się nasłuchają na spotkaniach z twórcami. Sami widzicie, że jest to wydarzenie bardzo zmysłowe, w które zaangażowane winne być wszystkie nasze czułki. Proszę je pięknie rozgrzać przed wyjściem z domu na 5. Festiwal Filmowy Kino Dpczieci, bo zarówno filmów, jak i wydarzeń towarzyszących jest w tym roku jeszcze więcej aniżeli w latach ubiegłych. Jak tu się nie pogubić? No, ja wiem. I powiem!

Pozwólcie, że sugerując się osobistymi zajawkami i wiedzą, którą przekazała mi Ewa Muszkiet, promotorka festiwalu, skonstruuję dla was wypis fantastycznych zdarzeń z podziałem na festiwalowe kategorie. Tak dla porządku. To co, wszyscy gotowi? Można zaczynać? Patrzcie, ile fajnego dobrzy ludzie z Kina Dzieci dla was przygotowali.

KONKURS GŁÓWNY

Goście, goście! Na otwarcie festiwalu w sobotę 22 września do Warszawy przybędzie reżyser pięknej animacji o potędze dziecięcej wyobraźni pt. „Kapitan Morten i Królowa Pająków”, Kaspar Jancis. Zaraz po nim do Kina Praha paruje duet nowych aktorów grających role Lassego i Mai w kolejnej części przygód o młodocianych detektywach z Valleby. W niedzielę wszyscy spotkają się z widzami w Kinie Muranów. Przybędzie też reprezentacja filmu „Łowcy czarownic”, a więc reżyser Raško Miljković oraz dwójka aktorów odgrywających role Milicy i Jovana – Silma Mahmuti i Mihajl Milavic.

KONKURS FILMOWYCH ODKRYĆ

Wizyty gości odbędą się po seansach, zaś superciekawa pogadanka  zespołu Spotlight Kids, z którym trzymamy sztamę od kilku dobrych lat, wydarzy się tuż przed seansami filmów biorących udział w konkursie filmowych odkryć: „Królowa Niendorfu”, „Liyana”, „Wallay”, „Brudna robota” oraz „Pokój 213”. W środę 26 września z widzami Kina Muranów spotka się producent ostatniego z wymienionych filmów, Martin Jern.

 

NAMASTE – KINO INDII

Proszę się przygotować, bo będą przyjemności – przysmaki dla burczących po seansach brzuchów i joga dla pospinanych na zatrzaski mięśni. Smakosze z redakcji magazynu KUKBUK serwować będą specjały kuchni indyjskiej, a w niedzielę 23 września w godzinach 11-12.00 odbędą się zajęcia dla dzieci i dorosłych z jogi z Kirti Gahlawat, certyfikowaną nauczycielką z Ambasady Indii. Zabierzcie maty i nie zapomnijcie się zapisać! W Muzeum Azji i Pacyfiku odbędzie się szereg warsztatów – tu sprawdzajcie daty i godziny zajęć. W Kinie Muranów ostatniego dnia festiwalu, czyli 30 września, zaraz po zestawie filmów krótkich wydarzy się seans z muzyką na żywo w wykonaniu Wacława Zimpla, świetnego klarnecisty basowego, który z upodobaniem i znawstwem miksuje klasyczny jazz z muzyką etniczną i transem. Rzućcie wszystko i chodźcie na Zimpla!

KINO DZIECI Z NOSEM W KSIĄŻKACH

Komu książki straszne albo kto czuje, że przeczytał już wszystko, co było warto i przed nim rozpościera się już tylko ocean bezbrzeżnej książkowej nudy, ten pasuje do rysopisu idealnego pacjenta na ostrym dyżurze literackim. Jak informują organizatorzy: „ubrani w kitle specjaliści literatury dla dzieci rekomendować będą książki (i filmy z Festiwalu Kino Dzieci) indywidualnie dobrane do wieku, preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych dziecka”. Nie zaszkodzi spróbować! Dodatkowo przed niektórymi seansami swoje ulubione fragmenty książek przeczytają Anna Dziewit-Meller, Weronika Wawrzkowicz i Sylwia Chutnik. I jeszcze coś super na koniec tej sekcji: w sobotę 29 września o godz. 10.00 z widzami Kina Muranów spotka się autor książek o Tappim, Marcin Mortka. Będzie można przybić wysoką piątkę, podpytać o pomysły na nowe przygody i pobrać autograf. Chodźcie!

 

KRÓTKIE HISTORIE

Gratka dla fanów animacji ciekawych tego, co kryją warstwy filmowej taśmy, podglądających techniki i metody pracy twórców, zadających setki pytań, które zawsze są na miejscu. 22 września o godz. 14.00 w Kinie Muranów, zaraz po seansie trzech sympatycznych krótkometrażówek, zaplanowano spotkanie z Włodzimierzem Matuszewskim – producentem wykonawczym ze Studia Miniatur Filmowych. Zaś 30 września o godz. 13.00 w Kinie Praha odbędzie się spotkanie z reżyserem Jacobem Dammasem i z bohaterem jego animacji, Wiktorem Kowalczykiem.

NAJMNIEJSI PROJEKTANCI ŚWIATA 

Hej, dzieciaki pomiędzy 2 a 5 rokiem życia! Oto coś specjalnie dla was. W kinie Praha na warszawskiej Pradze zainstalowana zostanie strefa warsztatowa z meblami Tuli firmy VOX. W tej gościnnej przestrzeni rodzice i dzieci w czasie warsztatów tworzyć będą miniaturowe wersje tych mebli z tektury. Żeby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się tu. Do dzieła!

PS Nie zapomnijcie wziąć udziału w konkursie przygotowanym wspólnie przez firmę VOX i Kino Dzieci. Trzeba zaprojektować i wykonać makietę pokoju swojego ulubionego bohatera filmowego i wysłać jej zdjęcie do organizatorów. Macie czas do 14 października. Powodzenia!

 

„JA I PCHŁA”

Rzecz unikalna, rzecz niepośledniej wagi. Zwyczajnie, stawienie się na tym spektaklu powinno być co najmniej tak ważne (dla każdego człowieka powyżej 4 lat), jak obecność na rozpoczęciu roku przedszkolnego. Holenderski teatr światła Lichtbende przybędzie 23 września do Kina Praha, by odegrać swój najnowszy spektakl zatytułowany „Ja i pchła”, opowiadający prawdziwą historię psa przygarniętego wraz z bandą pcheł przez aktorów teatru. Zwroty akcji, muzyka na żywo, niezwykła gra świateł i cieni – oto, co czeka was w kinie. Sami widzicie, że nie może was tam zabraknąć.

KINO DZIECI O WYCHOWANIU

W zeszłym roku podczas festiwalu rozmowy o wychowaniu prowadzili trenerzy fundacji Familylab, założonej przez Jespera Juula. W tym roku wykład pt. „Zawsze ciekawi – jak rozbudzać i podtrzymywać ciekawość w uczniach” poprowadzi zaprzyjaźniona z Ładnebebe Agnieszka Stein. W trakcie festiwalu będą także warsztaty dla rodziców i nauczycieli, prowadzone m.in. przez założycielkę Spotlight Kids, Karolinę Rodanowicz. Szczegółowy plan działań znajdziecie tu.

*

To ledwie zarys wydarzeń przygotowanych w ramach 5. Festiwalu Kino dzieci. Jakimś sposobem to one przykuły moją uwagę w pierwszym kontakcie wzrokowym, ale liczę się z tym i jest to gorzka świadomość, że coś mogło mi umknąć, coś niebywale wartościowego i niewybaczalnie niemożliwego do niezobaczenia. Dlatego apeluję, aby być na bieżąco z wydarzeniami dziejącymi się wokół Kina Dzieci – zaglądajcie ochoczo na ich fanpage na Facebooku. Tam wszelkie aktualności, podane obiektywnie i bez faworyzowania. Ja tak chyba nie umiem.

Nie gniewacie się? No to widzimy się w kinie!

*

Tekst: Dominika Janik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.