Wydarzenia ♥ Kino Dzieci

Top 10 seansów filmowych

Tak, to już oficjalne. Mamy wielką słabość do Festiwalu Kino Dzieci i z każdą edycją nasze emocje zwyżkują. Tegoroczny program przyciąga jeszcze większą różnorodnością niż w poprzednich dwu edycjach. Nie dziwcie się więc, żeśmy rozgorączkowane i do magicznej daty otwarcia festiwalu, czyli 17 września, trudno nam tak po prostu spokojnie czekać. No niech już się zacznie!

Żeby sobie ten tydzień oczekiwania osłodzić (bez posiłkowania się tymi ciastkami), skonstruowałyśmy naprędce redakcyjny top 10 festiwalowych hitów. Jako, że Kino Dzieci dzieje się w 27 polskich miastach, dlatego przy każdym z 10 filmów dopisujemy przykładowy seans w wybranym mieście.

Ale zanim zerkniecie na nasz filmowy piedestał, posłuchajcie piosenki. Piękna jest!

1. Sonia (Siv sleeps astray)/ 19.09, godz. 10/ CK Lublin, Lublin/ wiek: od 6 lat

Po pierwsze: Sonia. Cudownie odrealniona opowieść Piji Lindebaum zyskała wymiar cokolwiek materialny. Już niebawem będzie nam dane zobaczyć film na podstawie tej fascynującej książki, prezentowany po raz pierwszy podczas tegorocznego Berlinale. Będą borsuki, kuskus i pies, którego Sonia nie lubi. I piękna muzyka. Nas to przekonuje!

sonia

2. Marnie, przyjaciółka ze snów + lekcja japońskiego/ 18.09, godz. 15:30/Kinoteka, Warszawa/ wiek: od 11 lat

Ostatni film legendarnej wytwórni Ghibli, po którym rozpoczęła się przerwa w działaniu, zdecydowanie za długa. Wciągająca rzecz  o wyobraźni, starych pamiętnikach, nawiedzonych domach i przyjaźni. Zaraz po seansie macie szansę wziąc udział w lekcji języka japońskiego (nie zapomnijcie się wcześniej zapisać!).

marnie-przyjaciolka-ze-snow2

3. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra/ 18.09, godz. 14/Kino Rejs, Słupsk / wiek: od 6 lat

Kolejna mrożąca krew w żyłach przygoda, tym razem z wątkiem romantycznym w tle. Ale Lasse i Maja poradzą sobie brawurowo, choćby nawet na ich drodze stanęli groźni mafiosi.

biuro_detetywistyczne_lassego_i_mai_stella_nostra

4. Rabarbar + warsztaty: Jak zrobić film?/ 25.09, godz. 13:15/ Kinoteka, Warszawa/ wiek: od 9 lat

Co się dzieje, kiedy dzieci mieszają się w poważne sprawy swoich rodziców, takie jak chociażby… ich kolejny ślub? Winnie i Siem poruszą niebo i ziemię, żeby tylko udało się ich rodzicom stanąć na ślubnym kobiercu. Ale zanim do tego dojdzie, wydarzą się rzeczy niezwykłe. Zobaczcie, jakie!

Rabarbar

5. Kacper i Emma na safari /21.09, godz. 10/Kino Charlie, Łódź/ wiek: od 4 lat

Oto czwarta część przygód pary przyjaciół, Kacpra i Emmy, którzy zdążyli już przyzwyczaić nas do atmosfery małego miasteczka, sielankowego dzieciństwa i poruszania trudnych tematów w niebywale lekki sposób. Tym razem Kacper i Emma wyruszają na safari, gdzie zaprzyjaźniają się z lwiątkiem by w efekcie znaleźć jego mamę. A że są świetni w poszukiwaniach, musi im się udać!

kacper_i_emma_na_safari

6. Anatol i jego rondelek/18.09, godz. 10/Kino Nowe Horyzonty, Wrocław/ wiek: od 4 lat

Pięciominutowa francuska animacja o chłopcu, który targa swój mały ciężar do chwili, kiedy zaczyna się on rozrastać do monstrualnych rozmiarów. Wtedy przychodzi zwątpienie i rezygnacja i nielubienie całego świata. Ale w tym całym mroku jest też przyjazna dłoń kogoś, kto rozumie. Ekspresowy kurs empatii, wpadajcie!

anatol-i-rondelek

7. Moje, moje /25.09, godz. 10 /Multikino Targówek, Warszawa/ wiek: od 4 lat

Było fajnie, póki rodzice wgapiali się w Storma jak w obrazek, bo poza nim nie było nikogo równie fascynującego na całym świecie. Do czasu. Nagle na horyzoncie zjawia się mały intruz, który wymaga bezwzględnej atencji i, co gorsza, ją dostaje. Jak podzielić się pierwszym miejscem z młodszym rodzeństwem? To nie lada sztuka ale coś nam mówi, że znajdzie się dobre rozwiązanie. Świetne kino dla wszystkich sióstr i braci. Ruszajcie całą rodziną.

mine-mine

8. Wielka wyprawa Molly/ 21.09. godz. 10/Kino Pod Baranami, Kraków/ wiek: od 4 lat

Ujmująca Molly jest ni mniej, ni więcej – potworem. No tak, ale to jeszcze nie oznacza, że źle jej z oczu patrzy. Wręcz odwrotnie – stara się jak może, dzierga nawet sweter w prezencie bo – podobnie jak Strom – oczekuje rodzeństwa. Najlepiej zobaczyć ten film za jednym zamachem z duńskim poprzednikiem. Idealna propozycja dla najmłodszych festiwalowiczów.

wielka_wyprawa_molly

9. Jak ukraść psa/ 20.09, godz. 9, 11 i 13 /Kino Studyjne Awangarda, Olsztyn/wiek: od 9 lat

Łatwe zadanie? Sama kradzież to mało – bohaterka koreańskiego filmu pragnie go potem zwrócić właścielowi, zgarnąć pokaźną sumę w nagrodę za odnalezienie pupila … kupić dom. Całkiem sporo jak na 10 – latkę. Przyjdźcie popatrzeć, jak jej poszło.

jak_ukrasc_psa

10. Raz, dwa, trzy – drzewo patrzy! / 17.09, godz. 10:30/Kinoteka, Warszawa/ wiek: od 6 lat

Kolejna świetna krótka animacja Yulii Aronovej (o genialnej Mamie samolot pisałyśmy tu), w której dzieje się tyle, że nie sposób wszystkiego zawrzeć w krótkiej notce. Zdradzimy Wam tylko, że drzewo zaczyna odczuwać mocny pociąg do pieszych wędrówek, w tym celu przyodziewa czerwone obuwie i …. Nic więcej nie powiemy, zobaczcie sami.

one-two-tree-1

Wybór jest wielki i tak właśnie powinno być! Na jaki seans się wybieracie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.