rozwój dziecka sen

Wszyscy kochamy drzemki!

Szumisie® z bajkami dla dzieci, specjalnie dla starszaków!

Wszyscy kochamy drzemki!
Błażej Zachariasz

Drzemka w ciągu dnia to tęsknota wielu dorosłych. Z perspektywy często żałujemy, że niezbyt skwapliwie korzystaliśmy ze żłobkowego leżakowania. Ach, któż by nie chciał, szczególnie w letnie dni, położyć się na poobiedni odpoczynek przy szumie morskich fal…

Podzielamy te marzenia i z czułością spoglądamy na śpiące w ciągu dnia dzieci. A przy okazji zastanawiamy się – dlaczego drzemki są im tak potrzebne, również po 1. urodzinach? Jakie procesy zachodzą w małych organizmach w czasie regeneracji? A także bardziej praktycznie – jak wspomóc w zasypianiu dwuletnie dziecko? Na to akurat mamy prostą odpowiedź – poznajcie nowe Szumisie® z bajkami! O ich przydatnych funkcjach opowiemy w dalszej części tekstu, a na początek mamy nieco praktycznych porad.

SPOSÓB NA DRZEMKĘ

W okolicach pierwszych urodzin dzieci zwykle przechodzą na tryb jednej drzemki w ciągu dnia. Ważna uwaga – to kwestia indywidualna, każdy ma swój rytm i swoje potrzeby. Przedział wiekowy, kiedy dzieci przechodzą na jedną drzemkę, jest naprawdę duży. Nie sugerujcie się więc trybem snu znajomych, raczej obserwujcie swoje dziecko i dostosowujcie się do sygnałów, które wysyła. Czas czuwania i spania wynika z naturalnego instynktu. Jeżeli coraz trudniej dziecku zasnąć drugi raz w ciągu dnia, rozregulowuje to również spanie w nocy i powoduje coraz wcześniejsze pobudki – warto spróbować przejść na jedną drzemkę. To pewnie będzie mała rewolucja w waszym życiu, ale uwierzcie – w dłuższej perspektywie taka sytuacja daje mnóstwo dobrego. Ta drzemka będzie bardziej efektywna, pozwoli na regenerację i nabranie sił na dalszą część dnia. Nie zapominajmy przy tym, ile dobrego dzieje się podczas snu!

OK, tyle z teorii, a jak to wygląda w praktyce? Jak najbardziej możemy pomóc swoim nieco wyrośniętym dzieciom w odpoczynku w ciągu dnia. Mimo że życie z biegającym i zaczynającym mówić roczniakiem to zupełnie inna rzeczywistość, niż z niemowlakiem, to jednak są pewne punkty wspólne. Należą do nich właśnie zasady dobrej drzemki, które lekko zmodyfikowane i przefiltrowane przez wasze potrzeby i okoliczności, zapewnią spokojny sen i dobry humor na resztę dnia. Oto kilka punktów, które warto mieć z tyłu głowy również przy starszym dziecku.

WYCISZENIE

Przed drzemką rezygnujemy z intensywnej stymulacji wizualnej i dźwiękowej (bajki to rozwiązanie na podbramkowe sytuacje). Rozbudzające, dynamiczne zabawy odkładamy na później, skupiając się na tych wyciszających, jak czytanie książeczek czy układanie puzzli. Dziecko „wymęczone” na placu zabaw, będąc jeszcze w euforii po bieganiu, kręceniu się i zjeżdżaniu, może nie zasnąć tak łatwo, jak byśmy zakładali. Dobrze jest się trzymać zasady (i to już od pierwszych miesięcy!), że łóżko to miejsce do odpoczynku, nie do zabawy. Może się tam znaleźć kącik dla ulubionej przytulanki, ale zestaw pojazdów odłóżmy w innej części pokoju.

RYTUAŁ

Czyli powtarzające się czynności, sygnalizujące dziecku, że nadchodzi czas drzemki. Sugerujemy, żeby nie była to bardzo rozbudowana lista – wymęczony i rozdrażniony maluch może coraz bardziej irytować się przy kolejnych dłużących się czynnościach. Niech to będzie zmiana pieluszki, buziak czy słowo-klucz. Ze względu na potrzeby dziecka warto trzymać się w miarę stałej godziny drzemki. Paradoksalnie, im dziecko jest bardziej zmęczone, tym trudniej będzie mu zasnąć, przemieniając prosty rytuał w męczące zadanie.

OTOCZENIE

Dzieci od pierwszych tygodni życia uczą się odróżniania nocy od dnia. Nawet w trakcie drzemek światło słoneczne dociera do ich receptorów i programuje dobowy rytm. A nawet jeżeli perspektywa długiego snu w ciągu dnia mocno kusi, pomyślcie o nocy. Nie warto w związku z tym zaciągać zasłon i wyciszać wszystkich bodźców. Niech okna będą uchylone – wpuścicie w ten sposób świeże powietrze, a do pokoju wpadnie światło dzienne. W przypadku drzemki w wózku oczywiście warto osłonić ciało przed rażącym słońcem, ale nie wyciemniajmy nienaturalnie otoczenia. Uwzględnijcie preferencje dziecka – jeżeli budzi się, gdy nie jest przykryte, może warto pomyśleć o śpiworku? Jeśli nie lubi kołdry – może dobrze poszukać lżejszej alternatywy, jak bambusowy otulacz?

Tych kilka zasad warto wdrożyć w życie, spróbować dopasować je do swojego stylu życia i rytmu dnia. Jest co najmniej kilka korzyści, dla dzieci i rodziców, które zapewnią wam spokojne, regularne drzemki u starszaków. W każdej z nich wsparciem będą Szumisie® z bajkami – przemyślane i dopracowane pod kątem potrzeb rozwojowych dzieci po pierwszych urodzinach.

AKCJA: REGENERACJA

Zapotrzebowanie na sen z wiekiem zmniejsza się, jednak jego rola jest wciąż bardzo znacząca! To w czasie snu najaktywniej działa hormon wzrostu, mięśnie regenerują się, a umysł przetwarza zdobyte w ciągu dnia informacje. W drugim roku życia dziecka ten ostatni punkt ma szczególne znaczenie przy nauce słów. Roczniak uczy się mówić ok. 4-6 słów na miesiąc. Ponadroczne dziecko wypowiada zazwyczaj kilka słów, ale rozumie ich aż 70! W tym wieku dla dziecka bardzo ważne są opowieści, a jedną z kluczowych potrzeb rozwojowych jest rozszerzanie zakresu słownictwa i rozwijanie umiejętności językowych. Szumisie® z bajkami to nie tylko dźwięki przyrody – dobrze znane z dedykowanej młodszym dzieciom wersji – ale także 12 bajek: autorskich, stworzonych we współpracy z psychologami dziecięcymi. Bajki wspierają w wyciszaniu i zasypianiu, jednocześnie odpowiadając na potrzebę rozwoju mowy – każdą z nich można odtworzyć w trybie „lektor” lub „lektorka”. Maskotki są dostępne w dwóch kolorach – w postaci różowego lub niebieskiego malucha w krasnoludkowej czapeczce.

NAJLEPIEJ W TOWARZYSTWIE

Drzemka w ciągu dnia to także wspaniały sposób na budowanie bliskości z rodzicem. Odrzućcie przekonania, że to moment jedynie na sprzątanie i nadrobienie maili. Spróbujcie podejść do tego rytuału jak do specjalnego czasu jeden na jeden. Odłóżcie telefon (niebieskie światło ma zły wpływ na sen!) i spędźcie moment zasypiania razem. Wspólne słuchanie kojących dźwięków natury (5 trybów do wyboru) lub spokojnego głosu czytającego wyciszające opowieści, może – ostrzegamy! – wyciszyć także rodzica. Jeżeli nie macie możliwości być w tym czasie razem, patentem oswajającym z rozłąką jest nagranie własnego głosu. Szumisie® mogą też odtwarzać bajkę opowiadaną przez rodzica.

ŚPIMY WSZĘDZIE!

Z drzemki w ciągu dnia nie warto rezygnować zbyt wcześnie. Ponownie – obserwujmy dziecko i wyłapujmy sygnały jego organizmu. Uwierzcie, usypianie wymęczonego dwulatka wczesnym wieczorem i pobudka o 5 rano to nic przyjemnego. A ta dodatkowa godzina czy dwie w ciągu dnia to też, jakby nie patrzeć, czas dla rodziców. Dołączenie do drzemki, kawa w ciszy, kilka rozdziałów książki – to wy najlepiej wiecie, jak dobrze spędzić ten czas. Obawiacie się, że drzemka „ustawi” wam dzień i logistycznie jest dla was utrudnieniem? Spokojnie, dziecko nie musi spać zawsze w swoim łóżku, w absolutnej ciszy. Gdy rytuałowi zasypiania towarzyszy kochana przytulanka, to najważniejsze warunki z domowych drzemek możecie odtworzyć także poza nim. Ulubiona bajka lub uspokajający szum ułatwią zaśnięcie w innych okolicznościach. Wyobraźcie to sobie – urlop, taras w lokalnej kawiarni i obok śpiące w wózku, przytulone do swojego drzemkowego kompana dziecko. To się nazywa rodzinny relaks!

Szumisie® z bajkami mają szereg przydatnych funkcji, które w praktyczny sposób wspierają dzieci od drugiego roku życia i ich rodziców. Regulowana głośność i wybór typu nagrania (12 autorskich bajek lub jeden z 5 dźwięków natury, m.in. szum deszczu i odgłosy lasu) pozwalają na dostosowanie do 9 preferencji. Domyślny czas odtwarzania to 30 minut. Jeśli ten czas przypada w trakcie trwania bajki, zostanie ona odtworzona do końca, a dźwięki natury odtwarzane są w zapętleniu. Maskotki są bezpieczne w użytkowaniu nawet dla noworodków (spełniają normy bezpieczeństwa i nie przekraczają głośności 60 decybeli), a tryb bajek sprawdzi się szczególnie u starszych dzieci. Z myślą o potrzebach najmłodszych powstały Szumisie® z szumami, flagowe produkty marki, do których teraz dołączyły wesołe skrzaty w śpioszkach. Obsługiwane jednym przyciskiem, z możliwością prania w pralce po wyciągnięciu mechanizmu, będą niezwykle przyjazne w obsłudze dla rodziców, nawet tych wyjątkowo zmęczonych i zaspanych. A dla dzieci miękkie przytulanki staną się niezastąpionymi kompanami snu – zarówno do codziennej drzemki, jak i nocnego wypoczynku.

Artykuł powstał we współpracy z marką Szumisie®.

Dodaj komentarz