Wieczory z książką

jest za co kochać jesień

Do końca jesieni został nam jeszcze miesiąc. Każdego dnia noc będzie odgryzać po kawałeczku od dnia, aż wieczory będą się zaczynać zaraz po 15:00. Co wtedy robić? Czytać!

Do tego trochę pluchy i wiatru zrywającego ostatnie liście z drzew… Doskonałe warunki atmosferyczne, żeby czytać, wertować strony, a nawet obgryzać rogi kartonowych książeczek. A oto nasze jesienne menu.

Rok na wsi, ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak, Nasza księgarnia

Otwieramy ten picturebook na rozkładówce z listopadem i trochę się pocieszamy. Można grabić liście, można chlapać błotem w kaloszach, a zresztą, już stronę dalej zaczyna się biały grudzień. Podzielony na rytm dwunastu miesięcy świat wiejskiego gospodarstwa i przyjaznej agroturystyki przyciąga i cieszy. Znamy go trochę z wakacji, z wizyt na wsi, teraz możemy go poznać we wszystkich odsłonach, niezależnie od pogody i pory roku. Autorka, którą być może pamiętacie z ilustracji do nowego wydania Dzieci z Bullerbyn, przepięknie zagrała zmieniającymi się ze strony na stronę paletami barw i światłem.

Do kupienia tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Piekarz/Kominiarz, tekst i ilustracje: Dominika Czerniak-Chojnacka, Wydawnictwo Dwie Siostry

Oto wzorzec z Sèvres idealnej książki dla najmłodszych. Kartonowy picturebook spełnia wszystkie nasze (raczej nie niskie) standardy. Wytrzymałe i dające się łatwo obracać strony o fajnym formacie, wyraźne graficzne ilustracje oparte na bieli, czerni i czerwieni, i przede wszystkim – niegłupia treść. Bazującą na kontrastach i podobieństwach opowieść o dwóch braciach udało się autorce ubrać w rytmiczny, pełen onomatopei tekst. Dzieci natychmiast pokochały tę książkę za to, że czyta się ją dwustronnie.

Do kupienia tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Jano i Wito. W trawie, tekst: Wiola Wołoszyn, ilustracje: Przemek Liput, Mamania

Książki napisane z myślą o własnych dzieciach mają w sobie coś szczególnego – pewną autentyczność i ciepło. Wiola Wołoszyn, na co dzień autorka bloga Matka Wariatka (i neurologopedka), opisała magiczną przygodę dwóch braci buszujących w trawie. To pozycja dla najmłodszych – tych, którzy uczą się kluczowych pojęć, nazw zwierząt i wydawanych przez nich odgłosów. Ujęła nas zdolność autorki do spojrzenia na świat oczami dziecka. Przykład? Proszę bardzo, oto cytat: „Słyszysz coś? Tak, nic nie słychać”. W przygotowaniu druga część!

Do kupienia tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Wiąż, ile chcesz, Albercie, tekst i ilustracje: Gunilla Bergström, Zakamarki

Albert nauczył się wiązać kokardy. Dzielny chłopak. Tata jest bardzo dumny i pozwala synkowi ćwiczyć nową umiejętność nie tylko na kuchennym fartuchu czy na sznurówkach. Dochodzenie do wprawy jest bardzo angażujące, Albert ćwiczy i ćwiczy… Co z tego wyniknie? Ręka do góry, kto przeżył to samo, czyli znalazł się w domu, w którym wszystko było związane z wszystkim! Jak dobrze, że seria o Albercie stale rośnie – lubimy ją, i my, i dzieci.

Do kupienia tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Basia i basen, tekst: Zosia Stanecka, ilustracje: Marianna Oklejak, Egmont

Zazwyczaj, kiedy przeziębienie kładzie mamę do łóżka, życie rodziny zostaje wysadzone ze zwykłych torów. U Basi owocuje wyprawą do aquaparku – takiego z palmami, leżakami i wodnym barem. Dla taty lekka trauma (chciał iść do jacuzzi), dla dzieci przygoda. Odkrywają zjazdy na pontonach do wody i przyjemność baraszkowania wśród sztucznych fal. Miłośnicy serii o Basi nie będą zawiedzeni – oto porcja codzienności opowiedziana jak zwykle z dozą humoru i uważnością na perspektywę dziecka.

Do kupienia tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Prosiaczek i Zjednoczone Królestwo, tekst i ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska, Czerwony Konik

Hurray!!! Wszystkich, którzy tak jak my czekali na czwarte urodziny Prosiaczka, ucieszy wiadomość, że Prosiaczek zaczął się uczyć angielskiego. Przy okazji podroży do Wielkiej Brytanii (liniami Chrum Chrum Airlines) dowiemy się sporo o kulturze brytyjskiej i poznamy wiele podstawowych zwrotów. Bez nudy, bez sztampy. Ilustracje autorki jak zawsze pełen humoru i koloru. Cieszymy się, bo urodziny trwają tylko jeden dzień, a podróż Prosiaczka cały tydzień.

Do kupienia tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Sylaboratorium, tekst: J. Bednarek, A. Frączek, M. Golachowski, R. Jędrzejewska-Wróbel, E. Kiereś, E. Nowak, Z. Orlińska, Z. Stanecka, M. Wicha, W. Widłak, ilustracje: Paweł Pawlak, czcionka typo.polona.pl: Huncwot, Egmont

Niezastąpiony Paweł Pawlak, czyli nasz ulubiony ilustrator, zaprosił kilku autorów, by napisali hasła do małego, żartobliwego leksykonu. Wyszło dzieło sztuki. Z haseł takich jak: wiorsta, apokalipsa, neutron, łapserdak i jeszcze kilku, których nie nawet wy nie znacie, złożono zaproszenie do słowotwórczej zabawy. Książka dla smakoszy i dla miłośników wyklejanek (na końcu czekają samoprzylepne litery).

Do kupienia tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Ale auta! tekst: Michał Leśniewski, ilustracje: Maciej Szymanowicz, Egmont

Seria Art w wydawnictwie Egmont to perełka za perełką. Warto ją śledzić, jeśli szukamy książek nietypowych, pięknie wydanych i ciekawych. Oto na przykład krótka historia motoryzacji, napisana tak, że spodoba się każdemu i każdej, a fani i fanki motoryzacji już zupełnie zwariują. Syrenka, chrysler, alfa romeo – Michał Leśniewski, dziennikarz motoryzacyjny, opowiada o nich tak, jakby byli bohaterami powieści przygodowej. Wspaniała porcja wiedzy.

Do kupienia tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Ten i tamten las, tekst: Magdalena Tulli, ilustracje: Alicja Rosé, Wilk & Król

To druga powieść, w której pisarka odwołuje się do klasyki literatury dla dzieci (tych starszych). Tak, jak w bajkach La Fontaine’a czy w „Folwarku zwierzęcym”, to zwierzęta pokazują, co w nas jest najbardziej ludzkie. Przy czym metafora w „Tym i tamtym lesie” dotyka naszego współczesnego świata i jego problemów: kryzysu demokracji, uchodźstwa, a nawet wycinki lasów. I pełna jest niuansów, pytań, na które nie ma szybkich odpowiedzi. To powieść o nas, o codzienności dzieci i naszej. Odtrutka na to, co w wiadomościach, przed czym trudno nasze dzieci dziś ochronić. Piękny przewodnik na dzisiejsze czasy.

Do kupienia tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

W lesie i W głębinach oceanu, tekst: Sophie Strady, ilustracje i projekt pop-up: Anouck Boisrobert, Louis Rigaud, Wydawnictwo Dwie Siostry

Obok niezapomnianych Archi.TEKTUREK to najpiękniejsze pop-up booki, jakie widziałyśmy. Duet francuskich mistrzów papieru kojarzycie być może z przełomowego Popville, książki o powstającym mieście. Tym razem autorzy zabierają nas w przyrodę, do zagrożonej wycinką dżungli, i na rejs jachtem po ciepłych i zimnych morzach. Uczta dla oczu i czary, a to wszystko z papieru… Książki-rzeźby, do zachowania dla wnuków.

Do kupienia tu i tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Co dopiszecie do naszej listy? Podzielcie się koniecznie tytułami, które wzbogacają Wasze listopadowe wieczory.

 

tekst: Maria Bator

zdjęcia: Marta Szczepanik

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.