Wiatr, mech i mrok

Książkowy Top 10 Justyny Wencel

Książkowy piedestał Justyny, autorki bloga Dzika Jabłoń,  jest różnorodny i patchworkowy. To taka dziesiątka, którą od razu chcemy pokazać naszym koleżankom, mamom, babciom i ciociom innych dzieci, bo każdy coś z niej wartościowego znajdzie. Dziesięć bezbłędnych lektur, a wśród nich te młodsze i te starsze, z pstrymi ale też trudniejszymi ilustracjami. A na zwieńczenie dziesiątki Justyna dodaje książkę sensoryczną, wykonaną wspólnie ze starszą córką, a po latach odnalezioną dla jej młodszej siostry. Same skarby!

***

 

  1. Mój Cień / tekst i ilustracje: Melanie Rutten / wyd. Wytwórnia

Senna, pełna marzeń i pragnień, jedna z najdelikatniejszych i zarazem najmocniejszych książek. Nie chce się jej wypuszczać z rąk. Prawdziwie dzikie serca pozwalają bohaterom obdarowywać się wolnością, nawet jeśli oznacza ona zgodę na czyjeś odejście, aby żył po swojemu. Ponadto, akwarelowa lekkość ilustracji zachęca moją córkę do twórczych poszukiwań.

 

dzika-jablon1

 

  1. Wielka historia małej kreski / tekst i ilustracje: Serge Bloch / wyd. Zakamarki

Historia opowiedziana kolorem, który świeci życiem, mocą i energią w minimalistycznym świecie narysowanym cienką kreską. Czerwienią z innego świata, która odsłania rąbek tajemnicy, wpływa na bieg rzeczy i sprawia, że szybciej bije serce. Inspiruje do dzielenia się, do kochania samego siebie oraz bycia z drugim człowiekiem. Jest czymś dobrym i pięknym w każdym z nas.

dzika-jablon2

  1. W domu, w dziczy, na ulicy. Rozbrykany słownik obrazkowy / tekst i ilustracje: Fiep Westendorp / wyd. Dwie Siostry

Bardzo dzieciakowe klimaty! Dwójki, trójki, a nawet całe bandy dzieciaków z zadartymi noskami, nieznośnych, czasem rozbawionych, ale niezmiennie uroczych. Przypominają łobuziaków z Bullerbyn albo nieprzewidywalnych koleżków Mikołajka. Lekkość Fistaszków doprawiona stylem retro rodem ze starych kieszonkowych serii rozmówek językowych. Uwaga, to bardzo rozbrykana książka – w najlepszym tego słowa znaczeniu!

dzika-jablon3

  1. Królewna / tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel / ilustracje: Marianna Oklejak / wyd. Bajka

Historia samotnej dziewczynki, która tęskni za śmiechem dzieci z podwórka. Z dala od półek ze sztywno poukładanymi najmodniejszymi zabawkami, królewna Amelka delektuje się zwykłymi zabawami podwórkowymi – grą w gumę, pomidora, kolory, berka, chowanego, sekrety i kapsle. Świat żywiołu i wolności kontra zastygły, urządzony, poukładany, trochę skamieniały dom Śpiącej Królewny. Nic dziwnego, że dziewczynka tylko czeka jak się z niego uwolnić do prawdziwego życia!

dzika-jablon4

  1. Dom pod kasztanami / tekst: Helena Bechlerowa / ilustracje: Jan Marcin Szancer / wyd. Nasza Księgarnia

Tyle wspomnień ze strychem i ogrodem babci pełnym warzyw, owoców i dzikiej roślinności. Gdy patrzę na Makówkowego Króla, przypominają mi się wakacyjne obserwacje cyklu życia makówki. Najbardziej korciło nas zjadanie jeszcze białego, miękkiego maku z niedojrzałej kulki. Pamiętam też cichutki stukot suchych ziaren, które po potrząśnięciu wylatywały nam na dłonie przez maleńkie okienka…

dzika-jablon5

  1. Gałązka z Drzewa Słońca / tekst: Jerzy Ficowski / ilustracje: Jerzy Srokowski / wyd. Nasza Księgarnia

Księga bajek o przepysznych tytułach. Baśń przed baśniami. Matka Słońca. O człowieku co się zwał Nic. O bocianie ze złotym piórkiem. Wszystkowidzące lusterko. Trzy złote włosy króla Słońca. I – najpiękniejszy z nich – O rybaku, Urmie i ptaku Czarana. Uchylony rąbek tajemnicy nieznanej kultury, będącej na wyciągnięcie ręki. Historia tej książki zatoczyła koło po latach, gdy poznałam Jerzego Ficowskiego i odkryłam, że jeden z moich ulubionych poetów to autor Gałązki z dzieciństwa.

dzika-jablon6

  1. Cyrkowcy / tekst: Marie Desplechin / ilustracje: Emmanuelle Houdart / wyd. Format

Dzika przyjemność z patrzenia na osobliwe ilustracje tajemniczej rysowniczki Emmanuelle Houdart. Siostry Syjamskie, Kolos, Kobieta z Brodą, Człowiek Pień, Liliputka. Niecodzienna galeria portretów. Wędrowny cyrk. Miejsce spotkania ludzi, którzy stoją nieco odwróceni bokiem do świata, których zwyczajna rzeczywistość nie zawsze może pomieścić i zrozumieć.

dzika-jablon7

  1. Baśnie / tekst: J. Ch. Andersen / ilustracje: Janusz Stanny / wyd. PIW

Na mojej półce mieszkała czarna trylogia. Kusząca, pociągająca, ale też budząca lęk. Pierwszy tom z ilustracjami Janusza Stannego to zbiór groteskowych, niepokojących, często ponurych wizji. Kobieta połączona z architekturą. Przeskalowane zwierzęta. Dziwnie blade, wystraszone twarze bohaterów. Czaszko-skało-zamek. Słowik z głową mężczyzny. Cienie we wnętrzu dziupli, błysk światła w oczach dziewczynki, kolor nieba nad dusznym pejzażem. Wszystko w tych obrazach było omszałe, gnane wiatrem, przymglone, senne i mroczne. Nikt się nie śmiał, chyba że złośliwie, pod nosem. Niezapomniane ilustracje!

dzika-jablon8

  1. Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie / tekst: Malina Prześluga / ilustracje: Jaga Słowińska / wyd. Tashka

Nie ma bajek o koniach, prawda? Oto bajka poza schematem, o zbuntowanym rumaku, który wypadł z roli. Niezauważonym, pominiętym, przemilczanym, nagle domagającym się uwagi. Jeden, rozczarowany, zamieszkał w pięknych, szalonych ilustracjach, i niezmiennie pozostaje sobą. A drugi, niesforny i dziki, przytula się do córki, gdy ta mówi „Kocham Cię, mamo, że uszyłaś mi takiego niedoskonałego konika”.

dzika-jablon9

  1. Doświadczalna książka sensoryczna / produkcja własna

Prosta, recyklingowa książka dotykowa budzi same dobre wspomnienia i skojarzenia. Powstała kilka lat temu we współpracy ze starszą córką, która wówczas niezobowiązująco rzuciła, że do tej książki przydałby się bobas. Oto jest! Dzisiaj młodsza córka sięga po tę książkę, bogatą w różne kręcidełka, sznurki, kształty, kolory i faktury. Uwielbiam ją obserwować, gdy odkrywa świat 🙂

dzika-jablon10book

***

Sprawdźcie też pozostałe artykuły z cyklu ksiązkowe top 10. Jest się czym inspirować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.