W świecie u Kasi z Radosnej Fabryki

W starym domu pełnym skarbów

Nie tak daleko od miasta, ale jednak wystarczająco daleko, by móc zaszyć się w naturze, mieszka Kasia i jej rodzina. Razem z mężem Robertem  i dwoma synkami: Leonem (5 lat) i Tymkiem (2,5 roku), budują swój magiczny świat.

Kasia przyjęła nasze zaproszenie do udziału w cyklu w świecie u, byśmy mogły okiem autorki zdjęć, Mai Marciniak, podejrzeć dom pełen uroku i rodzinę, w której nie brakuje miłości i wspólnie spędzanego czasu.

Kasia jest twórczynią Radosnej Fabryki i ma oko do drobiazgów, które potrafią zamienić dowolną przestrzeń w miejsce przytulne i własne. Poduszki o różnych kształtach wyściełają niemal każdy kąt, zapraszając do wtulania się, wgrzebywania, ale i do poduszkowych bitew.

Zobaczcie, jak żyje się, mieszka i bawi w domu pełnym światła, dzierganych skarbów i … chłopców. Jeśli poznacie tę rodzinę, to zgodzicie się z nami, że oni po prostu musieli zamieszkać w – nomen omen –  Radości.

rodzina-

* * *

Rodzina jest najważniejsza. Staramy się, żeby każdy miał swoje miejsce, swój czas. Nie pędzimy, gdy nie potrzeba. Żyjemy naturalnym rytmem.

Z Robertem dobraliśmy się kosmicznie. Od zawsze wiedzieliśmy, czego chcemy od życia, i dostaliśmy to z nawiązką. Szczęściarze. Robert uważa, że „kluczem do sukcesu w udanym związku jest wspólne podejmowanie JEJ decyzji”

rodzina-k49 copy

rodzina-k96 copy

love-22

Wszyscy bez wyjątku jesteśmy zbieraczami i podróżnikami. Na pchlim targu każdy członek rodziny jest w amoku. Chłopcy figurki i resoraki a rodzice Art Deco, i peerelowskie smaczki, i wszystko. Jeśli dodatkowo skarby przyjechały ze Skandynawii, to hamulce już puszczają. Chłopcy dzielnie towarzyszą rodzicom w podróżach, ciekawi wielkiego świata.

skarby-k107 copy skarby-k20 copy buty-86

Młodszy, Tymek, to wcielenie Hana Solo, kosmiczny przemytnik o zniewalającym spojrzeniu. Nie jednej Lei zawróci w głowie. Obecnie interesują go wszelakie urządzenia i konstrukcje tworzone z bratem. Potrafi zjeść wszystko. Przynajmniej raz.

mlodszy-k9 copy mlodszy-k18 copy mlodszy-k36 copy

Starszy, Leon, jest typem artysty. Zachwyca się każdym znalezionym piórkiem i nowym elementem w okolicznej architekturze. Pamięta wszystkie najdrobniejsze szczegóły i musi rozumieć otaczający go świat. O tężyznę fizyczną dba w leśnej siłowni nieopodal. Większości rzeczy nie je. Nawet raz.

starszy23 dom-k89 copy starszy-k37 copy

Chłopcy zawsze byli ze sobą zżyci. Ich miłość dojrzewa i są wprost nierozłączni. Młodszy zapatrzony w Starszego, a ten opiekuńczy i wyrozumiały. Nie ma dnia bez śmiechu do łez albo zwyczajnych łez. Wszystko robią razem a czasem wybierają ten jeden konkretny samochodzik w tym samym momencie, koniecznie. Walczą jak lwy a chwilę później przytulają się jak misie.

bracia-11

bracia-k12 copy bracia-k91 copy

Ich pokój podlega nieustannym modyfikacjom. Wstawiam tam kolejne znaleziska a oni skrzętnie maskują wszystko ludzikami, statkami i samochodami. Babcia Grażynka, znana także jako Baba Gaba, obrabia wszystko szydełkiem. Przerabia stare klocki na zawieszki, robi chłopcom koce, poduszki, a oni świetnie się odnajdują w tym przytulnym wnętrzu.

Mają ogromną liczbę książek i co wieczór stają przed trudnym wyborem, czego dzisiaj wysłuchać. Krecik w oryginale jest typowym łamańcem językowym. Kiedy pogoda nie dopisuje, spędzają razem w pokoju dużo czasu i lubią mieć wszystko na widoku. Ich letnie środowisko to ogród.

pokoje-k32 copy

pokoje-k112 copy

 

ichpokoje-k73 copy

Zabawek mają za dużo. Nie rozstają się z tymi, z których wyrośli (natura zbieracza). Potrafią bawić się wszystkim. Łączą klocki i samochody ze ścinkami materiałów z mojej pracowni i deseczkami pozostałymi z budowy domku w ogrodzie. W lesie wspinają się po szyszki, budują szałasy i znajdują dzidy, które później targają do ogrodu.

zabawki-k6 copy zabawki-k101 copy zabawki-k103 copy

Nasz dom właśnie skończył sto lat. Wpisany w krajobraz osiedla w ogrodzie pełnym kwiatów i leciwych drzew. Wiewiórki, dzięcioły, sójki to ich codzienni goście. Raz był też wąż i raz kaczki w oczku wodnym. Zawsze jest coś do zrobienia w domu, wokół domu, nie ma nudy. Mam rękę do kwiatów i od wiosny do jesieni ogród zachwyca feerią kolorów.

 

Tata chłopców, Robert buduje letnią rezydencję dla chłopców. Zażyczyli sobie dwa pokoje z kuchnią i łazienką. Wyszła jedna izba z drzewem w tarasie. Ogród jest miejscem życia rodziny. Goście są tu zawsze mile widziani.

Drugi dom to Gdynia, czy na lądzie czy na wodzie, zawsze ładujemy tam baterie.

dom-

Kuchnia to miejsce spotkań i pracy zespołowej. Chłopcy pomagają ile mogą, zwłaszcza w przygotowaniach deserów. Statystycznie rzecz biorąc, na talerzach dominują kotlety i rosoły, ale jest też czas na kolorowe eksperymenty z woka.

W kuchni zawsze są sezonowe owoce i warzywa od pani Warzywko albo pana Ziółko. Z rodzinnych tradycji wynika zamiłowanie do podejmowania gości. Dla każdego coś smacznego i pod dostatkiem.
Rzadko jemy „na mieście”. Rzadko jeździmy „na miasto”

kuchnia-k16 copy kuchnia-k78 copy kuchnia-k79 copy kuchnia-k120 copy

Przed urodzeniem Młodszego odkryłam w sobie talent do szycia. Nauczona przez babcię Jasię podstaw szycia na maszynie Łucznik, nie biorę na razie pod uwagę zmiany maszyny na nowszy model.

W tym babcinym Łuczniku zaszyta jest magia. Radosna Fabryka ma już dwa lata i wypełnia dziecięce (i nie tylko) pokoje literkami, poduszkami, zawieszkami. Planuję dalszy rozwój Fabryki. Niebawem pojawią się autorskie tkaniny produkowane w Polsce.

fabryka-222

fabryka-k50 copy

 

 

17 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.