W świecie Agnieszki

Z potrzeby piękna

- Ten czas przed Świętami lubię chyba jeszcze bardziej, niż samą Gwiazdkę - powiedziała Agnieszka. I tak to się zaczęło.

Jej bloga Z potrzeby piękna… śledzimy od zawsze, jeszcze zanim powstał sklep, i zanim mogłyśmy obejrzeć wybory Agnieszki w jej butiku na Saskiej Kępie. To tu szukałyśmy pierwszych inspiracji, kiedy internet nie roił się jeszcze od stron o wnętrzach i stylu życia. Podziwiałyśmy talent autorki do wyszukiwania perełek w sklepikach niemal na całym świecie (ale z naciskiem na Skandynawię) i najciekawszych wnętrz, którymi chętnie się dzieliła z czytelnikami. Doceniałyśmy konsekwencję i spójność w najważniejszym przekazie bloga: liczą się i piękno, i umiar.

Do dziś w Z potrzeby piękna…  tak właśnie jest. Podczas gdy większość blogerów podąża za każdym nowym trendem, i nieustannie prezentuje kolejne przedmioty i fascynacje, Agnieszka wybiera rzeczy starannie, powoli. Nie boi się wracać do tego, co sprawdzone, i czerpać z tradycji.

Ta opowieść o Adwencie i oczekiwaniu przygotowana przez Agnieszkę i  sfotografowana przez Agatę Verę Schiller właśnie taka jest: zanurzona w chłodnym świetle krótkich dni, jeszcze nie świąteczna, ale już w pełna celebrowanych wspólnych chwil.

Pierwsze zaczynają czekać dzieci. Pola i Bianka wycinają gwiazdy z papieru, planują pisanie listów do Świętego Mikołaja i biorą się za klejenie dekoracji.

adwent z potrzeby piekna 12 adwent z potrzeby piekna

Przy stole, przy rozmowie, jest jaśniej i cieplej. Zimą nie rozbiegamy się tak bardzo do swoich różnych zajęć. Chcemy być blisko, razem. Nagle jest więcej miejsca na to, co w ciepłe dni nam czasem umykało: na gadanie, planowanie, marzenie, na dbanie o przyjemności i drobiazgi.

 

4 adwent z potrzeby

Nie spieszymy się, możemy się skupić na tym, co sprawia nam przyjemność, co cieszy nasze oczy i daje chwile radości. Jest czas na to, żeby podpatrywać dzieci w ich zapamiętaniu i gromadzić piękne chwile.

agatas4

Siadamy bliżej siebie, skupieni w kręgu światła lampy. Szukamy przedmiotów, które rozjaśnią otoczenie: świecących girland i łańcuchów a także metalu o złotym połysku, który zaskoczy nas ciepłym blikiem w najbardziej szary dzień.

agatas2

Przedmioty, którymi lubimy się otaczać, są proste i powściągliwe. Ich dyskretna obecność w naszym życiu sprawia nam dużo przyjemności, dlatego dobieramy je starannie. Nie rozdzielamy sklepu Z potrzeby piękna, od tego, co mamy w domu. Jest odwrotnie: to, co cieszy nas prywatnie, trafia też do sklepu.

Zapraszamy do domu przyrodę. Na gałązki świerczyny jeszcze za wcześnie, na jemiołę również. Z lasu przynosimy do domu szyszki, patyczki, kamienie. Niespodziewanie listopad zaczął jednak przechodzić w grudzień, na gałązce zawisła pierwsza, adwentowa jedynka. Z każdym tygodniem bliżej Świąt dowieszać będziemy kolejną cyfrę.

 

 

A dokładnie 1. grudnia na ścianie pojawił się kalendarz adwentowy. W woreczkach czekają na dziewczynki drobiazgi: spineczki, liściki, artykuły papiernicze, pierścionki i małe słodycze. Zgromadzić 24 pomysły na niewielkie prezenty nie jest łatwo, ale codzienna radość z otrzymanych drobiazgów wynagradza twórczy wysiłek.

agatas

Dom. To miejsce jest teraz szczególnie ważne. Wszyscy domownicy szukają ciepła, bliskości, przytulności. Spędzamy tu teraz czas na zabawie i czytaniu, i dobrze jest nam razem – po prostu.

 

 

 

Autorką zdjęć jest Agata Vera Schiller.

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.