W nas jest siła

girl power to my!

W nas jest siła

Głośniej o nas w marcu. Że niby Dzień Kobiet? Powiem nieskromnie: my naszą przedsiębiorczość, kobiecość i mistrzostwo w multitaskingu celebrujemy codziennie, 365 dni w roku. A wasze dzieci?

Warto o naszej sile mówić dzieciom od kołyski. Warto pokazać, że nie wszędzie jest z tym tak fajnie, jak u nas w domu, a partnerstwo i równouprawnienie – mimo XXI wieku – wcale nie jest takie oczywiste. Warto mówić i robić to przez zabawę! O książkach, które zastąpiły efemeryczne księżniczki kobietami z krwi i kości, pisałyśmy choćby tu. Nie musiałyśmy naszych dzieci do tej lektury zachęcać, sięgnęły po ten temat same.

Mówimy o tematach ważkich i często spornych, ale na poziomie dzieci, filtrując je przez ich wrażliwość, kreatywność i wyobraźnię. Nas zachwyciły nowości Mudpuppy. Oto trzy propozycje zabaw, które wprowadzają dzieci w temat feminizmu, równouprawnienia i siły kobiet.

 

*

Szafa Kleopatry

Układanka magnetyczna Girl Power Mudpuppy jest praktycznie schowana w blaszanym pudełku. To rzadka okazja, żeby zajrzeć do szafy samej Królowej Elżbiety! A zobaczyć ją, wbrew wszelkim etykietom dyplomatycznym, w negliżu? Spokojnie, zaraz zręczne ręce założą suknię, ale żeby odrobinę przełamać styl dworski, nałożą królowej czapkę lotnika. Czemu nie, Frida Kahlo bez problemu użyczy też swojej bluzki w meksykańskie wzory. Cztery plansze i mnóstwo dodatków, by ubierać, przebierać i rozmawiać o tych czterech silnych kobietach.

Układankę kupicie tu.

*

Puzzle Little Feminist 

Kolejna nowość Mudpuppy! Co łączy Marię Curie, Ellę Fitzgerald i Indirę Gandhi? Dobry moment, by o tym porozmawiać, odkrywając fascynujące sylwetki tych kobiet. Wynalazczynie, aktywistki, liderki – każda z nich zmieniała świat. Puzzle składające się aż z 500 elementów to długa zabawa i pretekst do rozmów o swoich marzeniach i pasjach. Ilustrowane przez Lydię Ortiz sylwetki kobiet zachęcają do rozmów o tym, kim chcemy być w przyszłości i kto może być dla nas wzorem.

Puzzle Mudpuppy kupicie tu.

*

Karty do gry

Partyjka Piotrusia w ten zimny marcowy poranek? Nawet karty mamy dziś specjalne – oprócz zabawy zachęcają do odkrywania ciekawych sylwetek kobiet. Inspiracji nigdy za wiele, Amelia Earhart razem z Rosą Parks, Frida karta w kartę z Hillary Clinton – talia kreatywnych, wierzących w siebie i swoje pasje kobiet! Gramy i gadamy. Gadamy i gramy. Nie chodzi tu o puste słowa i definicje, ale o dobra zabawę. O mądrą zabawę. I hej, chłopców też zapraszamy do gry!

Karty Mudpuppy kupicie tu.

*

zdjęcia: Kasia Rękawek

opracowała: Kasia Karaim