W imię przyjaźni

5 książek o sile przyjaźni

Prawdziwa przyjaźń? Taka na całe życie – myślą dzieci, choć bez poczucia czasu. Do grobowej deski, mówią, choć nie siedzą w tym temacie. Przyjaźń na wagę złota. Na dobre i na złe. Czasem każe długo na siebie czekać, a innym razem dojrzewa nagle w jedno upalne lato. Z przyjacielem zjada się razem beczkę soli. Można z nim konie kraść. Przyjaźń niejedno ma imię. Przekonajmy się – oto pięć udanych książek o przyjaźni! Wnikliwy przegląd książek o przyjaźni dla nas Justyna z Dzikiej Jabłoni.

 ***

Pięciu nieudanych / Beatrice Alemagna

  Dziurawy przyjaźni się ze Złożonym-Na-Pół, Sflaczałym, Postawionym-Na-Głowie i... Felernym. Jest ich pięciu – dziwolągów, bardzo świadomych własnej wartości, bardzo z dystansem do świata i poczuciem humoru. Nie pasuje do nich tylko jeden niezwykły w ich zwyczajnym świecie gość – Idealny. 5nieudanych_ladnebebe_55nieudanych_ladnebebe_6 5nieudanych_ladnebebe_25nieudanych_ladnebebe_3 Czy każdy z nas nie spotyka czasem na swej drodze Idealnego? Idealny ma plan. Chce doradzić i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Wtrąca się, oburza, ocenia i wyrokuje. Nieudani prowadzą z nim mistrzowski, ascetyczny dialog. Nokautująca pochwała równowagi wewnętrznej. Osiągnięcie tego stanu w wykonaniu Nieudanych wydaje się śmiesznie proste i przyjemne. Ich felerne, sflaczałe, postawione na głowie wyznania są bezcenne i wzruszające. Intuicyjnie czujemy o co chodzi –  siła płynie z tego, w czym jesteś naprawdę dobry. Ekscentryczność bohaterów w rysunkowo-kolażowej scenografii i dosłowność ilustratorki w portretowaniu tytułowych Nieudanych rozkłada na łopatki. Dziurawy ma cztery dziury w brzuchu. Sflaczały z głową na chodniku wygląda jak wyciśnięty z tubki. Felerny – dziwoląg nad dziwolągi – to istna katastrofa! Postać i fizjonomia jak ze snu, z którego chcemy szybko się obudzić. 5nieudanych_ladnebebe_4 5nieudanych_ladnebebe_7 5nieudanych_ladnebebe_8 5nieudanych_ladnebebe_1 Ta książka to majstersztyk. Piękna, krótka i ostra jak haiku. Wtrąca w stan osłupienia i lekkiego drżenia zarazem. Mówi o przyjaźni, świadomości własnych słabych i mocnych stron z przymrużeniem oka, ciepłym, troskliwym tonem. O możliwościach i niedociągnięciach traktuje realistycznie, a jednocześnie z uśmiechem i czułością. Bohaterowie nie ranią sami siebie, ani sobie nie dokopują. To książka o przyjaźni z samym sobą. Tytuł westernowski – sam Tarantino albo i Sergio Leone mógłby pożyczyć. I przewrotny, bo to bardzo udana piątka.  

Moje szczęśliwe życie / Rose Lagercratz

Dunia przyjaźni się z Fridą. Jedna z przygód z serii to historia dziewczyńskiej przyjaźni od pierwszej szkolnej ławki i huśtawki aż po wyjazd jednej z bohaterek do innego miasta. Rozczarowanie i żal a z drugiej strony – banał. Kto z nas nie przeżył takiej historii! Dunia i Frida. Dzieli je teraz tysiące lasów i pół, i łąk, i jezior... zycie_ladnebebe_4 zycie_ladnebebe_1 Uczucia dziecka zmieniają się jak w kalejdoskopie. Przypływy i odpływy. Dunia szczęśliwa i Dunia nieszczęśliwa. Jak poradzić sobie z taką burzą? Przypomnieć wszystkie piękne chwile i powiedzieć sobie przed snem: „Byłam szczęśliwa wiele razy w życiu”. [gallery type="rectangular" size="large" ids="47627,47624"] zycie_ladnebebe_2 Wątek do bólu szkolny i uniwersalny, ale opowieść cudownie autentyczna i pociągająca. Taka, którą się pamięta aż po gęsią skórkę na rękach. Niezwykle żywa dzięki ilustracjom Evy Eriksson, w których artystka z niespotykaną lekkością ukazuje wahanie i strach w pierwszym dniu szkoły, osobiste przestrzenie dziecięcej samotności, nieśmiałość, niechęć, niepewne spojrzenia, zaciekawienie, w końcu szczęście.

Ignatek szuka przyjaciela / Paweł Pawlak

I spotyka Dziewczynkę. Dwa światy. Przyjaźń mimo wszystko. Pomimo oczywistej na pierwszy rzut oka nieprzystawalności. Dwa odbicia, dwie dopełniające się nawzajem części tworzące harmonijną całość. Początkowo dwie samotności, dwie wędrówki i... niespodziewane spotkanie. ignatek_ladnebebe_5 ignatek_ladnebebe_6 Świat Dziewczynki. Jasny, słoneczny, pełen kwiatów i sekretów zakopywanych w ogródku. Wypadających zębów, rudych włosów spiętych w kucyki i dziecięcych marzeń do spełnienia. Świat mokrych traw, zapachu morza, blasku tęczy i motyli. Tutaj przyjaźń rodzi się z potrzeby współdzielenia doświadczeń. Z chęci pokazywania ważnych dla nas miejsc i wspólnego przeżywania. Jest odkrywaniem swojego świata przed drugą osobą, która z każdą chwilą staje się coraz mniej obca. ignatek_ladnebebe_1 Świat Ignatka. Mroczny i fascynujący, tajemniczy, jakby widziany pod innym kątem. Paradoksalnie pełen życia. Świat niemal bez słów. Stworzony przez Pawła Pawlaka na podobieństwo sennych wyobrażeń o drugiej stronie. Podobnie jak świat Dziewczynki – pełen ulubionych miejsc. Przyjaźń Ignatka-kościotrupa i zwyczajnej Dziewczynki staje się kluczem, który otwiera zamknięte dotąd drzwi. Znajdujesz to, czego szukałeś. Pokrzepiająca myśl, nawet jeśli wygłasza ją szkielet Ignatek.  

Kto obroni Alberta? / Gunilla Bergström

  Albert przyjaźni się z Molganem. I z Wiktorem. Wiele jest pożytku z niewidzialnego przyjaciela. Jeszcze więcej jednak z prawdziwego, który chadza tymi samymi co chłopiec ścieżkami. Ten pierwszy co prawda nie obraża się, robi dokładnie to czego chce Albert, przychodzi zawsze w czas smutku i samotności. Na nieszczęście, nie istnieje naprawdę, a każda scena z Molganem niosącym pomoc rozgrywa się jedynie w wyobraźni bohatera. albert_ladnebebealbert_ladnebebe_3albert_ladnebebe_2 Rzeczywistość jednak przegania fantazję. Molgan znika, gdy w życiu chłopca pojawia się Wiktor. Pierwszy odruch, żeby sprawdzić kto tak głośno płacze, to iskierka, która uruchamia moc prawdziwej chłopięcej przyjaźni. Odwaga zastępuje nieśmiałość. Dzieją się niesamowite rzeczy! albert_ladnebebe_5 albert_ladnebebe_4 Nie zawsze jednak jest różowo. Albert poznaje różnice zdań, bójki, brak życzliwości i kłótnie. Molgan nie wraca do Alberta, bo nie ma już po co – to rzeczywisty, a nie wyimaginowany przyjaciel, wyzwala w Albercie mocne strony. Odwagę do mierzenia się ze światem.  

Dzień czekolady / Anna Onichimowska

  Monika przyjaźni się z Dawidem. A potem, to znaczy kiedyś, biorą ślub. Zanim jednak wkroczą w dorosłość, każdy ich wspólny dzień naznaczony będzie magią dzieciństwa. Tę magię podbija jeszcze fakt, że książkę zilustrowała niesamowita Emilia Dziubak. Przyjaźń w wydaniu tej ilustratorki to przede wszystkim świat przyrody, sny o pływaniu, skrycie planowana podróż, wędrówki w letnich i zimowych pejzażach. Piękne, łagodne portrety dzieci – Moniki tańczącej w spódniczce z kolorowych pasków i Dawida zmieniającego się pewnej nocy w kota. czekolada_IMG_ladnebebeczekolada_IMG_4636 ladnebebeczekolada_IMG_4646 ladnebebe Dzień czekolady. Dzień tańca. Dzień ucieczki. Dzień niespodzianki. Dzień śniegu... Wędrujemy w niepozornej codzienności krok za krokiem, przez dni nanizane równo jak paciorki w naszyjniku. Czasem tylko jakiś nagły przebłysk, niedopowiedziane słowo, chęć podzielenia się czymś ważnym z drugą osobą, zwracają uwagę na ukryte głęboko dziecięce dramaty i lęki. Dzień za dniem rozkwita przyjaźń między chłopcem i dziewczynką, a rzeczywistość stopniowo daje się oswoić i pogłaskać. Do tego stopnia, że w końcu starcza odwagi, aby odszukać Pożeracza Poniedziałków, a nawet odbyć podróż w czasie. Wszystko po to, by zatrzymać dziewczynkę. Dzięki niej każdy dzień jest ważny. czekolada_IMG_4681 ladnebebeb [gallery type="rectangular" size="large" ids="47591,47590"] A może macie jakieś swoje typy fajnych książek o przyjaźni? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

***

Tekst: Justyna Wencel/ dzikajablon.wordpress.com Zdjęcia: Kasia Karaim        

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.