W ferie nikt się nie nudzi

czym zająć małe ręce?

W ferie nikt się nie nudzi

Ferie! Jedni wdychają górskie powietrze, a inni… wdychają lekarstwo przez inhalator. Ferie w mieście z atrakcjami! Spokojnie, my wiemy, jakie zabawki są antidotum na nudę.

Do rysowania, do składania, do układania – puzzle, układanki czy kolorowanki są naszym sojusznikiem na te ferie. Dzięki nim czas leci szybciej, a dzieciaki podczas zabawy dodatkowo ćwiczą motorykę, cierpliwość i koncentrację, a ta za dwa tygodnie przyda się w zdwojonej dawce. Jeśli nie dane jest wam szusować w puchu lub wygrzewać się na wyspach, a ferie kojarzą się bardziej z logistyczną żonglerką między babciami – oto żelazny zestaw domowy. Gwarantujemy, że nie usłyszycie klasycznego „mamooo, nudzi mi się”, a wieczorem dzieciaki padną przed ósmą. Wtedy wy – serial, książka, czyli ferie w mieście! W co się dziś bawicie?

*

Zaczynamy skokiem na głęboką wodę, prosto z sofy w dużym pokoju. W głębinach czeka na nas parada morskich osobliwości: kolorowe ośmiornice i ławice pstrokatych ryb. Ekspedycja naukowa w toku, badacze są dobrze wyposażeni: zestaw Gra Janod Aquanemo posłuży do morskiej zabawy. Łowimy ryby wędkami, mamy aż 20 gatunków do zbadania. Kto złapie pierwszy rybę na wylosowanej karcie? Na szczęście podczas ferii mamy dużo czasu, a fantazji pod dostatkiem, więc morskie wędkowanie może przekształcić się w szturm piratów na łajbę.

Zestaw kupicie tu.

zdjęcia: Magda/Łapacze Wspomnień

 

*

Kapitan zszedł z pokładu. Czas na kinowe hity, chwila wahania, czy po raz piąty obejrzeć Meridę czy Roszpunkę? Optujemy za ostatnią, zwłaszcza, że możemy połączyć seans z zabawą zestawem artystycznym Janod. Sprawdzamy, kto uważnie oglądał film! Zresztą nie, kapitan zna go na pamięć… Sześć czarnych kart do zdrapywania z ilustracjami do bajki czeka na stole, a precyzja i cierpliwość w odkrywaniu kolejnych kadrów do pozazdroszczenia.

Zestaw kupicie tu.

fot. Kasia Karaim

*

Plastyczne zabawy wciągnęły towarzystwo. Obiad zjedzony jakby mimochodem i oto artystycznych popisów ciąg dalszych. Puzzle i kolorowanka w jednym, czyli antidotum na długi wieczór. Zestaw Mudpuppy już nie raz nam się sprawdził w kawiarni czy podczas podróży. Mikrorozmiary, a zabawa – makro!

Kolorowankę-puzzle kupicie tu.

zdjęcia: Kasia Rękawek

*

A może jednak rozmiar maxi? Po rozłożeniu arkuszy, pół pokoju zmienia się w kosmiczne uniwersum, planety i księżyce gotowe do podboju i do pomalowania. Kolorowanka ciągnie się w nieskończoność, ale łatwo zrolować ją jednym ruchem. Jeśli jednak pakujecie się na ferie, warto dorzucić ją do torby.

Kolorowanka czeka tu.

zdjęcia: Kasia Rękawek

*

Był ocean i kosmos, czas na safari. Dzieciaki mają dużo energii, gdy nie trzeba siedzieć w szkolnych ławkach, do gry wkraczają więc zebry, słonie i lwy. Trzeba je jedynie najpierw złożyć, magnetyczna układanka Mudpuppy to dwie plansze i kilkanaście elementów do tworzenia znanych oraz tych zupełnie nieodganionych gatunków. Małpa z surdutem pingwina czy żyrafa z małpim ogonem – nie znajdziecie tego w szkolnych podręcznikach.

Układanka dostępna tu.

*

 

 

Na koniec tworzymy patyczkowe stado! To więcej niż puzzle,  Geometryczne zwierzęta Mudpuppy to układanka z dwustronnie malowanych patyków. Zaczynamy od szopa, a kończymy na dostojnym lwie. Taką galerię aż chciałoby się powiesić na ścianie, my wolimy jednak burzyć i składać od nowa… Przed nami długie ferie i długie zimowe wieczory. Puzzle, gry, układanki – kurzyć się na półce nie będą.

Układankę kupicie tu.

*

A jeśli jednak pakujecie się lub jesteście w podróży, zabierzcie gry ze sobą. Układanki, puzzle podróżne Mudpuppy czy gry Janod przeszły już niejeden podróżniczy test i cieszyły dzieciaki w różnych szerokościach geograficznych. Ręka do góry, kto musiał oblepić naklejkami pół samolotu, żeby zająć dwulatka podczas lotu?

fot. Kasia Ciejka

Jeśli lubicie śnieg, życzymy go po kolana na ferie, a jeśli nie lubicie, to życzymy powiewu wiosny, no prawie! W domu, na stoku czy na plaży, byle bez wirusów. I bez nudy!

opracowała: Kasia Karaim