meble vox

VOX zna się na rodzinach

Rozmowa z Katarzyną Bryze

VOX zna się na rodzinach

Nasza domowa przestrzeń ma na nas duży wpływ. Ma być wygodnie, funkcjonalnie i ładnie. Duże wymagania? Na pewno nie dla kogoś, kto wie, dla kogo projektuje.

VOX to marka wnętrzarska, której twórcy nad nieprzemyślaną pogoń za trendami, stawiają badania i testy użytkowników. Dopiero znając potrzeby poszczególnych członków rodziny, zaczynają składać układankę i projektować meble nie tylko funkcjonalne, praktyczne, bezpieczne i nowoczesne, ale mające równie świetny design. To jedna z tych polskich marek, którą cenimy za wzornictwo na światowym poziomie.

Jeśli przygotowujecie się do zmiany wyposażenia mieszkania, dobrze trafiliście. Przeczytajcie rozmowę z Katarzyną Bryze, Szefową Działu Rozwoju Mebli VOX, i wybierzcie z ich mądrych kolekcji coś bardzo w waszym stylu.

*

 

Przeprowadzaliście badania mówiące o potrzebach i upodobaniach dzieci dotyczących ich przestrzeni. Co was zaskoczyło, co stało się najważniejszą wskazówką?

Kilka lat temu wprowadziliśmy kolekcję mebli dziecięcych Evolve, w której zarówno sposób przedstawiania kolorów, jak i odpowiedni ich dobór miały stymulować wzrok dziecka. Kolekcja ta była niezwykle barwna – dziś, dzięki wiedzy pozyskanej podczas testów z użytkownikami, wiemy że rodzice, na tym etapie rozwoju ich dziecka, nie oczekują od mebli pobudzania jego zmysłów; wręcz przeciwnie, chcą aby łóżeczko stanowiło strefę wypoczynku i wyciszenia. Dlatego znacznie chętniej wybierają neutralne barwy, takie jak biele, beże i szarości. Projektując nową odsłonę kolekcji Evolve uwzględniliśmy te oczekiwania, wprowadzając do naszej oferty więcej mebli w łagodnych i naturalnych tonacjach.

Nasunęły się wnioski, jak przestrzeń wpływa na rozwój dziecka?

Po rówieśnikach i dorosłych, wg metody Reggio Emilia, jest ona trzecim nauczycielem, mającym ogromny wpływ na rozwój dziecka.

Mam takie wrażenie, że organizując pokój dla dziecka, często nadal myślimy tylko o łóżku i biurku, a przestrzeń dookoła pozostaje w chaosie. Dzieci w każdym wieku mają przecież całe stosy rzeczy… 

Nie tylko dzieci mają dużo rzeczy. W niewielkich mieszkaniach zwykle brakuje miejsca do przechowywania, wtedy rodzice niepostrzeżenie wkraczają ze swoimi rzeczami do pokoju dziecięcego. Jeśli chodzi o wybór mebli dla swoich pociech, rodzice faktycznie w pierwszej kolejności wybierają biurko i łóżko. Chcąc sprostać wymaganiom zarówno dużych, jak i małych, projektujemy rozwiązania zdolne pogodzić oba światy. Dobrym przykładem jest multiłóżko Nest, które możemy samodzielnie skonfigurować i wzbogacić o dowolną ilość funkcjonalnych organizerów i pojemników.

Meble mobilne, meble, które rosną z dziećmi, wielofunkcyjne metody – opowiedzcie o swoich inteligentnych rozwiązaniach dla dzieci.

Przemyślane rozwiązania dla najmłodszych oznaczają dla nas nie tylko dodatkowe funkcje i udogodnienia, z których korzystamy na danym etapie rodzicielstwa. Uważamy, że mądrze zaprojektowane meble powinny nadążać za niezwykle szybko zmieniającymi się potrzebami rosnących maluchów. Dlatego nasze kolekcje „rosną” i towarzyszą dzieciom w drodze do dojrzałości. W praktyce oznacza to że, np. łóżeczka niemowlęce po kilku latach można przebudować w tapczanik i biurko dla przedszkolaka. To oszczędność nie tylko odczuwalna w naszych portfelach, ale również wytchnienie dla środowiska. Poza tym, szereg kolekcji obejmuje wiek dziecięcy, młodzieżowy i dorosły, dzięki czemu całe wnętrze może być utrzymane w spójnej stylistyce.

 

VOX od dawna zajmuje się projektowaniem dla dzieci, co czerpiecie z własnych doświadczeń?

Kilka lat temu realizowaliśmy projekt Mamama, podczas którego wspólnie z socjologami i psychologami skupiliśmy się na rozwoju dziecka już od momentu narodzin. Analizowaliśmy rozwój wzroku, haptyki, motoryki niemowląt. W efekcie pracy multidyscyplinarnych zespołów powstały trzy kolekcje mebli: Puk Puk, EvolveMeee. Byliśmy zadowoleni z rezultatów, wydawało nam się, że są to genialne meble, które pozytywnie wpływają na rozwój dzieci, ale po wdrożeniu, jeśli chodzi o sprzedaż, nie odnieśliśmy spektakularnego sukcesu.

Dlaczego?

Meble zachwycały wyjątkową estetyką i przemyślanymi rozwiązaniami, ale grupa rodziców zainteresowanych tego typu meblami nie była w tamtym czasie jeszcze zbyt liczna. Po kilku latach postanowiliśmy przeprowadzić kolejne badania i raz jeszcze zweryfikować projekt z użytkownikami.

Jakie były wnioski?

Okazało się, że rodzice wcale nie chcą, żeby meble stymulowały dzieci. Ich zdaniem dzieci mają wokół siebie wystarczającą liczbę stymulujących zabawek, gier i książeczek, które wspierają rozwój. Rodzice oczekują od mebli raczej bezpieczeństwa, komfortu, ergonomii. Rozróżniając potrzeby niemowląt i rodziców, dziś tworzymy kolekcje, które wspomagają rozwój maluchów i jednocześnie dają rodzicom poczucie, że przestrzeń, w której dorastają ich dzieci, jest bezpieczna, komfortowa i ergonomiczna.

Meble to zakup na długo i tu chyba zaczyna się nasza największa bolączka przy ich wyborze. Często to nadal wybór między praktycznością rozwiązania a estetyką. Jak z tego wybrnąć?

Realizowane przez nas badania wskazują, że przy zakupie mebli, w pierwszym – często nieuświadomionym odruchu – kierujemy się estetyką. Dopiero później następuje etap racjonalizacji, kiedy zwracamy uwagę na funkcjonalności i cenę. Projektujemy tak, aby klient nie musiał iść na kompromis. Oferujemy atrakcyjne wizualnie meble z oryginalnymi funkcjonalnościami, które odpowiadają na realne potrzeby użytkowników.

Skąd wiecie, co będzie się podobało rodzinom?

Projektujemy w oparciu o badania przeprowadzane w metodologii design thinking, ale również śledzimy światowe trendy. Ostateczna forma jest sumą tych badań i obserwacji. Angażujemy użytkowników na wielu etapach projektowania i konfrontujemy z nimi gotowe rozwiązania. Często zdarza się, że dzięki ich uwagom i sugestiom wprowadzamy finalne udoskonalenia.

Co jest kluczem przy projektowaniu mebli dla rodzin? Jakie potrzeby chcecie uwzględnić?

Rodzina to żyjący, niezwykle barwny i skomplikowany organizm. Każdy jej członek ma inne pasje, potrzeby, zainteresowania, a dodatkowo ulegają one ciągłym zmianom – szczególnie w przypadku dzieci i nastolatków. Zaprojektowanie wnętrza, w którym każdy domownik będzie czuł się pełnoprawnym użytkownikiem, jest wielkim wyzwaniem. Dlatego przeprowadzamy wnikliwe badania etnograficzne, podczas których obserwujemy rodziny z dziećmi, singli i pary bezdzietne, aby na ich podstawie tworzyć jak najdokładniejsze briefy dla projektantów. Aktualnie pracujemy nad kolekcją mebli uwzględniającą potrzeby wszystkich mieszkańców domu.

Czym zaskoczycie nas w najbliższej przyszłości? 

Na rok 2018 szykujemy meble dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych oraz meble do przestrzeni wspólnych dla rodzin, które pomogą zorganizować i uporządkować codzienność.

Czekamy! Dziękuję za rozmowę. 

 

Rozmawiała: Paulina Filipowicz