ViSSEVASSE – plakaty nie tylko dla dzieci

Skandynawskie inspiracje

ViSSEVASSE to duńska marka, której plakaty pokochała nie tylko cała Skandynawia, ale też miłośnicy dobrze urządzonych wnętrz na całym świecie. Planujecie roszady w pokoju waszych maluchów lub domowym biurze? Mamy coś dla was!

Wśród wielbicieli marki nie mogło zabraknąć Kasi Rutkowiak, autorki bloga My Full House i właścicielki Agencji Portfolio reprezentującej najlepsze skandynawskie marki. To właśnie ona opowie nam dzisiaj o pięknych plakatach dla dzieci i wprowadzi w świat dekoracji ściennych. 

*

Marka, mimo iż powstała zaledwie pięć lat temu, już od dawna nie ma sobie równych w tworzeniu obrazków, wśród których każdy kryje inną opowieść. Parę miesięcy temu premierę miała kolekcja plakatów dziecięcych, które z miejsca stały się inspiracją nie tylko dla dzieci, ale też ich rodziców.

Historia ViSSEVASSE zaczęła się pewnego wiosennego dnia, od rysunku z kadrem jednego z kopenhaskich mostów. Założycielka ViSSEVASSE Dorthe Mathiesen jak zawsze wracała z pracy rowerem. Urzekł ją widok wieży, więc zsiadła z siodełka, aby zrobić zdjęcie. Po powrocie do domu przez szereg dni rysowała „swój” most, najpierw odręcznie, a później za pomocą programu graficznego. Tak powstał pierwszy plakat z kopenhaskim mostem Langebro. Dorthe bardzo chciała go podpisać nazwą miasta, w którym żyje i które jest jej bliskie, ale odkryła, że wszystkie litery się nie zmieszczą, a przynajmniej nie tak jak by chciała. Tak z København powstało KBNHVN, a w ślad za nim nazwa dla nowej marki – ViSSEVASSE – w wolnym tłumaczeniu „banialuki”.

W ślad za pierwszym plakatem powstała seria rysunków poświęconych Kopenhadze i innym miejscom w Danii, a zaraz potem podobnym widokom z całej Skandynawii. Miłośnicy pięknych wnętrz pokochali je od samego początku i szybko okazało się, że ViSSEVASSE jest skazane na sukces. Zachęcona dobrym odbiorem i wsparciem męża, Dorthe postanowiła rozszerzyć ofertę marki o bardziej neutralne projekty, które pasować będą do domów poza Skandynawią. Karsten, wieloletni partner i tata trójki ich wspólnych dzieci, podjął decyzję, że odchodzi z dotychczasowej pracy (był scenografem wielu znanych skandynawskich produkcji kinowych i telewizyjnych), aby wesprzeć Dorthe i na poważnie zająć się prowadzeniem studia.

photo: Christina K. Onsgaard

Każdy, kto choć raz spotkał się z plakatami ViSSEVASSE, szybko zapamiętuje charakterystyczną kreskę, delikatne kolory i nieco nostalgiczny styl cechujący wszystkie prace Dorthe. Zakochani w jej projektach Duńczycy chętnie dekorują swoje domy kolejnymi motywami i szacuje się, że w tej chwili co trzeci duński dom zdobią plakaty tej marki.

Ze względu na uniwersalność tematyki, plakaty ViSSEVASSE idealnie nadają się do powieszenia nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w dziecięcym pokoju. Podróż balonem, rodzinna wyprawa kamperem na wakacje czy wyjście na (duuuże) lody to marzenia niejednego dziecka. I to właśnie wspaniały odbiór plakatów przez dzieci sprawił, że ViSSEVASSE postanowiło stworzyć i rozwijać osobną kolekcję prac dla najmłodszych.

Jako mama trójki dzieci, Dorthe doskonale wie, że wszystkie maluchy uwielbiają obrazki, na podstawie których można opowiadać piękne historie. Niedawno zrodził się więc pomysł o stworzeniu serii plakatów i innych produktów dedykowanych właśnie dzieciom, pozwalających na zabranie ich w głąb krainy wyobraźni, gdzie poczują się szczęśliwe i bezpieczne. Są już karty do gry, gra memory, a nawet puzzle pozwalające na wspólną zabawę całej rodzinie.

Dzięki plakatom maluchy mogą „nurkować” wśród koralowych raf czy spędzać czas, snując marzenia o zabawie w domku na drzewie (z prawdziwą huśtawką, a jakże!), a nawet tańczyć na baletowej scenie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Proste, lekkie motywy i uniwersalne kolory sprawiają, że plakaty ViSSEVASSE idealnie łączą się w pary czy całe kolaże, pozwalając na stworzenie małych galerii. Dbając o każdy szczegół, ViSSEVASSE stworzyło też specjalne, antyrefleksowe ramy, w których plakaty wyglądają idealnie przez wiele lat, chronione przed promieniami słońca (filtr UV) i odblaskami (matowe pleksi).

W tak ozdobionym pokoju pięknie jest się budzić, bawić i zasypiać.

*

Wszystkie motywy występują w rozmiarach 15 x 21, 30 x 40 oraz 50 x 70 cm, a niektóre również w największym rozmiarze 70 x 100 cm. Adresy sklepów, w których kupicie te piękne plakaty, znajdziecie tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.