szorty w Ładne Bebe

Ukraina i Słowenia chcą legalizacji związków partnerskich

Zaskakująca zmiana optyki w rządach dwóch państw

Ukraina i Słowenia chcą legalizacji związków partnerskich
materiały prasowe

Trybunał Konstytucyjny Słowenii zdecydował, że brak równości małżeńskiej jest niezgodny z konstytucją. Prezydent Ukrainy obiecał z kolei, że rząd Ukrainy pracuje nad ustawą o związkach partnerskich.

Słowenia przed kilkoma tygodniami zalegalizowała małżeństwa oraz adopcję dzieci przez pary tej samej płci. W ten sposób stała się 32. krajem na świecie, ale – co podkreśla organizacja Miłość Nie Wyklucza – także pierwszym państwem dawnego „bloku wschodniego”, które zdecydowało się na ten krok. Słoweńskie prawo regulujące te kwestie ma się zmienić w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Do tego czasu jednak sytuacja jest regulowana poprzez samo orzeczenie trybunału.

Ten stosunkowo niewielki kraj, liczący 2,1 mln mieszkańców, uczynił tym samym wielki krok w kierunku ochrony i wzmacniania praw jednostki. Wszystko wskazuje na to, że swoją odwagą i dalekowzrocznością inspirować będzie kolejne kraje i rządy. Przed kilkoma dniami bowiem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obiecał legalizację związków partnerskich, także w przypadku par jednopłciowych.

Co prawda w czasie trwającej wojny wprowadzanie zmian do konstytucji Ukrainy, zakazującej małżeństw jednopłciowych, jest niemożliwe. Jednak Zełenski dał nadzieję na pozytywny rozwój sytuacji. Jak podaje magazyn OKO.press, 2 sierpnia Zełenski odpowiedział na petycję obywateli, domagających się wprowadzenia w Ukrainie małżeństw jednopłciowych. Petycja, której autorką jest Anasta Sovenko, 24-letnia biseksualna nauczycielka angielskiego z Zaporoża, została podpisana przez wymagane 25 000 osób. W odpowiedzi na petycję Zełenski powiedział m.in. że zgodnie z art. 51 Konstytucji Ukrainy „małżeństwo opiera się na dobrowolnej zgodzie kobiety i mężczyzny”. Dodał jednak, że „wypracowano rozwiązania w sprawie zalegalizowania w Ukrainie rejestrowanych związków partnerskich”, a także zwrócił się do Denysa Szmyhala, premiera Ukrainy, z prośbą  o rozpatrzenie kwestii poruszonej w petycji i złożenie sprawozdania z jego ustaleń.

Wszystkie newsy znajdziecie w zakładce SZORTY.

Dodaj komentarz