Tour de Lumpex

by Icon Brooklyn in New York city

Ewa to mama Stefani i Bernarda Leona, miłośniczka mody i autorka fajnego bloga iconbk.com, a dla nas czujne ucho i oko na nowojorskim Brooklinie. Mieszka tam z rodziną od zawsze i nie ma wątpliwości, że to jest jej miejsca na Ziemi. Przygotowała dla nas szczególny przewodnik - nie po drogich nowojorskich butikach, a po broklińskich lumpeksach, równie chętnie odwiedzanych przez fajnych rodziców.

* * *

Jestem matką mieszkającą na Brooklynie. A tu brak miejsca na nudę modową – na  ulicy mijam tyle różnych stylizacji, ile jest narodów na świecie. Jaka różnorodność kolorów, ile pomysłów! A ludzie, którzy mają niepowtarzalny styl, wydają się po prostu szczęśliwsi. Dlatego odwiedzam lumpeksy.

icn-bk-new-york-kids-IMG_8811 copy

TAK! Lumpeks, szmatex, ciucholand, second-hand – to barwne słowotwórstwo oddaje różnorodność towaru. Odkąd pamiętam, uwielbiam tam buszować. Uważam, że jest to świetna alternatywa dla markowych rzeczy, które też często wybieram do stylizacji dziecięcej. Szukam rzeczy w dobrym stanie – jeśli jedno dziecko używało jakąś część garderoby i nadal wygląda ona dobrze –  to znaczy, że jest bardzo dobrej jakości. Oczywiście, taki ciuszek  może służyć jeszcze innym, młodszym dzieciom.

Najbardziej nie lubię, kiedy moje dziecko wygląda jak „klon z sieciówki”. Maluchy bowiem zasługują na własny styl, na ciekawe i zabawne dodatki. Każda moja wyprawa do lumpeksu to jak wyprawa po skarb. Satysfakcja i ekscytacja po znalezieniu perełki za niską cenę równa się przyjemności „zjedzenia babcinych racuchów”.

Dzieci szybko rosną, więc dla mam, które lubią częste zakupy, daje to możliwość zmiany garderoby w każdym sezonie. Oczywiście przyznam się od razu, że sama uwielbiam kupować markowe rzeczy z wyszukanych źródeł. Nie jest to jednak opcja „od stóp do głów”. Mieszam te rzeczy z lumpeksowymi perełkami.

Zaskakujące jest to, jak w ciągu ostatnich lat na najmodniejszych dzielnicach Brooklynu powstało mnóstwo butików z używaną odzieżą nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych (Alleluja!) Kiedy idę ulicami, wydaje się tu być więcej lumpeksów, lub – jak kto woli – vintage sklepów, niż butików z nową odzieżą. Ogarnął nas jakiś totalny szał i moda na buszowanie w lumpeksach.

icn-bk-new-york-kids-IMG_8814 copy

Modna idea vintage współgra z recyklingiem. Szperanie w lumpeksach przestało  być tylko poszukiwaniem tanich możliwości ubrania dziecka –  stało się wręcz elementem stylu życia współczesnych rodziców tu mieszkających i mających na uwadze dbanie o środowisko.

Let me Take you to my favorite Lumpex places..

Mam oczywiście kilka ulubionych miejsc. Pierwszym z nich jest Flying Squirrel, gdzie można kupić nie tylko odzież, ale również zabawki i akcesoria do domu. Uwielbiam zabierać tam moją córkę, uczyć ja teorii i procesu recyklingu, i o tym, jak można podzielić się swoimi zabawkami, kiedy się już nimi nie bawi.

icn-bk-new-york-kids-IMG_8821 copy

Kolejnym miejscem jest  People of 2morrow działający na zasadzie komisu. Można tam znaleźć bardzo dużo rzeczy ręcznie robionych przez lokalnych producentów. Oprócz tego na liście miejsc z brooklińskiego świata mody lumpeksowej są również: Lulu’s then and now w Park Slope, Monk’s trunk in Prospekt Lefferts Garden, Livie& boo w Prospect Heights.

icn-bk-new-york-kids-IMG_8817 copy

Aha, i jeszcze jedno, fenomenalne i bardzo znane miejsce na Manhattanie, do którego lubię zachodzić. To Clementime, z którego nigdy nie wyszłam z pustymi rękoma. Tam można znaleźć bardzo dobre marki, jak” Bon Point, Makie, Jacadi etc. dosłownie za grosze.

icn-bk-new-york-kids-IMG_8818 copy

W kupowaniu w lumpeksach jest drugie dno – to podświadome uczenie dzieci, że noszenie używanych ale niepowtarzalnych ubrań jest ok, że wyłącznie butikowy snobizm jest passe, a kreatywne podejście do mody to w przyszłości kreatywne i świadome życie.

Z drugiej zaś strony, zakupy w lumpeksach to zabawa w poszukiwacza skarbów, i ja za każdym razem bawię się świetnie.

 

15 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.