okiem mamy przedszkole

Tosia idzie do przedszkola

Wonder woman rusza na podbój przedszkola

Tosia idzie do przedszkola

Są takie dzieci, które odważnie wchodzą w każdą sytuację, patrzą prosto w oczy i wyraźnie komunikują czego chcą. Mamy wrażenie, że wymagają mniejszej troski, ale to tylko pozory. „Ona w życiu nie zginie” powtarzane ze śmiechem towarzyszy niespełna trzyletniej Tośce, która właśnie szykuje się do przedszkola.

Mała Wonder Woman jest nieodrodną córką Domi Kurskiej, od niedawna naszej redakcyjnej koleżanki, która zaraża uśmiechem, pozytywną energią i ma w sobie spokój, który się udziela. Tośka jest bystra i energiczna, typ małego łobuza, który wszędzie wejdzie i wszystkiego musi dotknąć, co cała rodzina szanuje starając się ułatwić jej radosną eksplorację świata.

Domi i Tośka nie boją się przedszkola, ale emocje są, obawy też. Tosia kroczy odważnie przez świat, ale nawiązywanie świeżych relacji nie jest dla niej już takie łatwe. Prościej skoczyć z parapetu, wdrapać się na drzewo, zanurkować w wodzie i odkrywać nowe smaki. Razem z fotografką Ewą Przedpełską zajrzałyśmy do domu pod chmurami na 19. piętrze, żeby podpatrzeć przygotowania do września.

przedszkole-203

Ile Tosia ma lat i jaką jest dziewczynką? Wiem, że to trudne opisać własne dziecko, ale jestem ciekawa czy ciągnie ją do innych dzieci? 

Domi Kurska: Tuż przed początkiem przygody z przedszkolem Tosia skończy trzy lata.  Jest wesołym dzieckiem, które lubi psocić. Ma swój własny świat, w którym prym wiodą farby, kredki, książki, zwierzęta i zabawy – najlepiej z przyjaciółką Bibi – przy muzyce.

W grupie nie przejmuje roli przewodnika, a w kontaktach z rówieśnikami początki są raczej trudne. Nie lubi wychodzić z inicjatywą poznawania obcych dzieci, na początku jest wycofana, ale jeśli już z kimś złapie kontakt oddaje się wspólnym zabawom i dziecięcej przyjaźni w stu procentach.

Czy jakoś się przygotowujecie do przedszkola?

Do przedszkola przygotowujemy się głównie poprzez rozmowę, czytanie książek i opowiadanie, jak teraz bedzie wyglądał nasz dzień. Chyba wszyscy w domu jesteśmy podekscytowani, najbardziej ja, ponieważ liczę na to, że nareszcie uda mi sie na chwilę usiąść w ciagu dnia.

przedszkole-sel-46

śpiworek Radosna Fabryka / plecaczek Moulin Roty

Domi ma olbrzymią bibliotekę także książek dziecięcych. To jej slabość, nie może przejść obojętnie obok księgarni, śledzi też nowości wydawnicze, które zaraz testuje z dziećmi. Tematykę przedszkolną pomaga jej oswajać Basia i przedszkole.

przedszkole-sel-50

Czy Tosia już chodziła do jakiejś placówki? Jak to wyglądało i jakie masz stamtąd doświadczenia?

Tośka ma już za sobą miesięczną przygodę ze żłobkiem. Na początku chciała chodzić z wielka radością, do czasu gdy… pewnego dnia została w nim na drzemkę. Ponieważ nigdy w ciagu dnia nie spała źle się skończyły te próby. Nie wiem jaki koszmar musiał się tam dla niej wydarzyć, że każda kolejna wyprawa do placówki była jak obdzieranie ze skóry.

Odpuściliśmy, bo na szczęście mogliśmy sobie na to pozwolić. Bruno miał dopiero trzy miesiące, więc czas i tak spędzałam z nim w domu, a moje szalejące po porodzie hormony sugerowały mi trzymanie dwójki dzieci blisko siebie.

Jak macie zamiar poradzić sobie z drzemkowym koszmarem?

Na szczęście w przedszkolu, do którego dostała się Tosia nie ma obowiązku drzemki. Jest za to czas na odpoczynek na leżakach, wyciszenie dzieci z książeczką. Już to z Tosią obgadaliśmy i jest podekscytowana zwłaszcza tym, że ma nowy śpiworek i piżamkę, i że będzie mogła zabrać ukochaną przytulankę.

przedszkole-sel-24

przedszkole-sel-13

śpiworek Radosna Fabryka

Domi i Tosia mają już opracowane przedszkolne leżakowanie. Przełamać stres związany z obowiązkowym odpoczynkiem pomogło im kompletowanie przedszkolnej wyprawki i zabawy z młodszym bratem. Bruno lubi leżakowanie. Piękny śpiworek z Radosnej Fabryki to numer jeden. Mięciutka piżamka i kocyk z Mallino dodadzą otuchy … no i oczywiście owieczka od Bla bla kids, która jest z Tosią od urodzenia.

przedszkole-sel-28

przedszkole-sel-29

kocyk Mallino / worek Ferm Living / przytulanka / piżamka Sleeples in Warsaw

Gdzie Tosia pójdzie do przedszkola i jak wyglądał wybór przedszkola?

Znalezienie przedszkola nie było prostą sprawą. Z moją przyjaciółka Olą, postanowiłyśmy posłać nasze dziewczyny do jednej placówki. Zaczęłyśmy poszukiwania, lecz wszędzie mówiono nam, że na dostanie się razem szanse są marne.

Dzięki temu, poznałyśmy wszystkie zakątki Żoliborza i Bielan, aż w końcu przez przypadek trafiłyśmy na placówkę idealną: dwie grupy, przedwojenny dom na starym Żoliborzu, ogromny ogród z placem zabaw, który w tym roku czeka generalny remont całego przedszkola. Straszą nas, że przez to może być ciężko, ale my sie nie boimy.

przedszkole-sel-6

wprasowanki i stempel podpisane / piórnik Don Fisher / pojemnik IKEA / kredki Crayon Rocks / biurko i krzesło les Gambettes /plecak Moulin Roty

Kompletowanie wyprawki to nie wszystko. Trzeba jeszcze zadbać o to, żeby nic nam się nie pomyliło. W przedszkolach są różne systemy, ale warto też samemu się przygotować. Domi sięgnęła po zestawy z Podpisane.pl i Tosia ma już podpisane własnym imieniem i nazwiskiem: plecaki, bioszczoteczkę do zębów, kubeczek Jack N’Jill, a nawet ukochanego Wally’ego – teraz nie będzie żadnych wątpliwości.

przedszkole-sel-5

przedszkole-sel-9

pasta, szczoteczka / kapcie Collegien / plecak / butelka Lifefactory

Tośka wygląda mi raczej na urwisa, co to się niczego nie boi. Cieszy się na przedszkole?

Na początku, gdy zaczęliśmy rozmawiać w domu o nowej sytuacji która zacznie sie po wakacjach, Antośka nawet nie chciała słuchać o opuszczeniu domowych pieleszy. Upierała się, że przecież przedszkole możemy zrobić w naszym domu, bo i tak jest tu zawsze pełno dzieci i zabawek (śmiech).

Na szczęście na wieść, że w nowej sytuacji i miejscu pozwoli jej się odnaleźć wprawiona w bojach i pewna siebie przyjaciółka Bibi, Tośka zaczęła pękać z radości i już nie może sie doczekać przedszkolnej przygody.

Czy jest coś czego ty się obawiasz? 

Jeśli chodzi o moje obawy, to jedyna dotyczy… przedszkolanki. Ponieważ do grupy dziewczyny trafiły w pakiecie, boje się że dadzą popalić całej kadrze, a z Olą co drugi dzień będziemy lądować na dywaniku (śmiech).

przedszkole-sel-53

Domi pomaga Tosi w samodzielności. Zakładanie kapci, mycie zębów, ubieranie się i rozbieranie mogą być stresujące zwłaszcza kiedy obok są rówieśnicy, którzy lepiej sobie radzą. Dziewczyny sprawdzają, które ubrania łatwiej się zakłada, jak założyć nowe buty i co zrobić żeby nie zalać się przy myciu zębów.

przedszkole-sel-52

przedszkole-sel-31

przedszkole-sel-32

Na czym się skupiasz jeśli chodzi o wyprawkę? 

Wyprawkę kompletowałam wspólnie z Tosią. To ona ma się czuć swobodnie w nowym miejscu, więc wybierałyśmy rzeczy, które jej się podobają i mają sprawiać radość. Tosia marzyła o nowym plecaku i piórniku. Jest wiec cudowny piórnik rybka i pluszowy plecak z kotem.

Tośka od pierwszego wejrzenia pokochała też śpiwór z Radosnej fabryki, który jest na naszej przedszkolnej liście rzeczy obowiązkowych, czyli narzuconych przez wymogi przedszkolne. Znalazłyśmy super łatwe w samodzielnym zakładaniu kapcie Collegien z flamingami, wygodną piżamkę Sleepless in Warsaw, a oczywiście nieodłącznym kompanem w przedszkolu bedzie Wally – ukochana maskotka Tosi.

przedszkole-sel-57

przedszkole-sel-60

przedszkole-sel-61

Masz jakieś ulubione rzeczy z wyprawki?

Skupiłam się na poszukiwaniach na wyprzedażach wygodnych ciuchów: bluz, tshirtów, spodni i fajnych sukienek. Uwielbiam spodnie i sukienki z Nobonu, po raz pierwszy skusiłam się też na zakupy w Bobo Choses (no dobra, fajne te bluzy i portki ) i jak zwykle przeszperałam Zarę i H&M.

Ponieważ w naszym przedszkolu stawiają na samodzielność i dzieci wszystko będą robić same odpadają guziczki, suwaki i różne utrudniające dziecięce życie akcesoria. Do tego tona worków: na strój na gimnastykę, na kapcie, na ubrania na zmianę i chyba wszystko już gotowe!

Czy jakoś zmieniasz pokój dziecięcy?

Pokój pozostaje bez zmian. Tośka ma w nim dużo swojej fajnej przestrzeni.

przedszkole-sel-38

przedszkole-sel-70

plecak / worek Ferm Living

Domi zadbała o wygodne plecaki i worki, które będą służyły Tosi do przechowywania pościeli, piżamki, czy ubrań na zmianę. Worki są podpisane: plecak ma zawieszkę przygotowaną przez przyjaciółkę Domi, Olę w jej pracowni Letters of mine, część została podpisana dzięki zestawom z Podpisane.pl. Szklany bidon Life Factory i lunch box na przekąski też zyskały podpis. Teraz czas przetestować plecaki, pojemniki wypełnić owocami i ruszyć na letni piknik. Przedszkole jeszcze chwilę poczeka.

przedszkole-sel-63

przedszkole-sel-27

przedszkole-sel-26

przedszkole-sel-37

przedszkole-139

worek Radosna Fabryka /worek personalizowany NunuNu

***

baner_poziomy