Top rodzinne miejsca z widokiem na góry

Górskie klimaty na koniec lata

No już, wychodźcie z tych fal morskich, lato się powoli kończy, więc to doskonały moment, by zdążyć jeszcze na relaks na wyższym poziomie – literalnie, bo w górach! Dziś garść górskich perełek, bo w końcu nie samym morzem wakacje stoją.

Zatwardziałych wilków morskich nie przekonamy, za to całą resztę… Przemawia do nas wizja kawy wypitej na ganku chałupy i wpatrywanie się w góry. Nie trzeba wspinać się na szczyty, stawiać przed sobą alpinistycznych wyzwań, mówimy tu o relaksie dla każdego i na różnych wysokościach – w otoczeniu pagórków i wzniesień, aż po tatrzańskie pejzaże. Satysfakcja ze zdobycia choćby krótkiego szlaku czy spaceru w towarzystwie dzieciaków jest tak samo wielka jak samotna wspinaczka na Mont Blanc. Zostańmy więc przy kawie, zapachu lasu, smaku kanapki zjedzonej gdzieś na szlaku, siedząc na drewnianym pieńku. Oto nasze zestawienie miejsc, w których pokochacie góry.

 

*

W CIENIU SŁOŃCA

Na dzień dobry, górski widok na panoramę Sudetów. Może być? Mała wioska Radomice położona w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru, z których rozciąga się widok na Przedgórze Sudeckie. Stary dom, przywrócony do życia przez człowieka kochającego góry. Jak sam założyciel mówi: daliśmy mu zapach ciepłego żytniego chleba na zakwasie, dźwięk nalewanej do kubka kawy, dzwonią tu szklanki i śmieją się dzieci. Nam wyobraźnię rozbudza fakt, że to Kraina Wygasłych Wulkanów! O trasy wycieczek dopasowane do każdego wieku się nie martwcie, właściciel podpowie, dokąd się wybrać: Karkonosze, Góry i Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie czy Rudawy Janowickie. Miejsce z historią, dla kochających takie klimaty! 

Więcej tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

*

CHATA MIŁOŚLIWKA

To wyjątkowa czasoprzestrzeń dla wszystkich, którzy na chwilę chcą zatrzymać się w miejscu – tak o Chacie Miłośliwce mówią właściciele. Najpierw były wypady byle daleko od miasta, potem narodziny synka i decyzja, by miasto zostawić. I dobrze, bo stworzyli tu siedlisko dla wszystkich, którzy od betonu chcą choć na chwilę odpocząć. Beskid Sądecki, spływy kajakiem po Dunajcu, kurs kajakarstwa górskiego, a może zimowy wypad na sanki i lepienie bałwana wpatrzonego w szczyty Pienin? Dla dzieci piaskownica, błotko, plac zabaw i nielimitowany teren do biegania.

Więcej tu.

 

 

*

WILLA TADEUSZ

To prawdziwa perła i zabytek. Dom, który prowadzi juz kolejne pokolenie, pielęgnując rodzinne wspomnienia i tradycje (pensjonat działa od 1924 roku!). Założona przez pradziadka Tadeusza leśniczówka pamięta czasy wizyt Niemców podczas wojny, powojennych notabli i znanych aktorów PRL-u. Wizyty Gestapo i UB. Jest o czym opowiadać, historię tu czuć na każdym kroku. A ten niesamowity murowany, jakże nowoczesny wówczas basen niejedne garden party widział. Teraz chłodzi po letnich górskich wycieczkach czy spacerach po malowniczej Lanckoronie i obowiązkowej podobno szarlotce w Arka Cafe. Zimą czeka stok  narciarski oraz grudniowy zlot Aniołów z całej Polski.

Więcej tu.

 

 

*

STODOŁA W BIESZCZADACH

Dla poranków z takim widokiem jedzie się i na koniec świata. Stodoła, jaką zobaczycie na zboczach góry we Mchawie, zmieni waszą definicję tego słowa. Stodoła nowoczesna, choć zbudowana z ekologicznych, miejscowych budulców: gliny, słomy, dachówek z okolicznych starych stodół. Podobno dom lepiła cała rodzina! Czekają tu na was 3 pokoje, wyposażona kuchnia i cała dzikość Bieszczad. Latem turlanie się z pagórków, harce na placu zabaw czy nad Jeziorem Solińskim. Zimą biel, cisza i pobliski wyciąg w Bystrem. Śpiew cykad i świerszczy zapewniony w sezonie!

Więcej tu.

 

 

*

LEŚNE APARTAMENTY STRAŻNICA

Od historii i niesamowitych opowieści nie uciekniemy. Bo oto przed nami drzwi otwiera stara leśna strażnica, która przez sto lat była siedzibą pograniczników. Dziś militarnego ducha tu nie znajdziecie, za to są apartamenty i pokoje z bajecznym widokiem na Góry Orlickie i stare modrzewie. Podobno na tarasie kawa i niespieszny poranek smakują wyjątkowo, ja bym się chętnie przekonała. Miejsce rodzinne z duszą i pomysłem. W Czarnej Chatce odbywają się warsztaty dla dzieci, a prawdziwym hitem są trzy kolorowe domki, własne Bullerbyn, w którym dzieci mogą szaleć, jeśli znudzi ich plac zabaw w domu i na zewnątrz. I pssst, prawdziwy sekret właścicieli: Leśne Strumyki, do których ścieżkę wydeptali właściciele. Miejsce spotkań rusałek i plusków wodnych, budowania tam z błota i patyków. Zimą narty, narty, narty – Stacja Zieleniec tuż obok.

Więcej tu.

 

 

*

MAŁY DOMEK W GÓRACH SOWICH

Nie znajdziecie tu zasięgu sieci komórkowej, ale z pewnością napotkacie jelenie, sarny, pszczoły, psy, koty i ludzi zakochanych w tym miejscu. Jak dodamy do tego zdrowe, domowe jedzenie prosto z wielkiego ogrodu, wygodną kanapę i królującego tu ducha cieszenia się chwilą, zapomnimy, co to duże miasto i do czego służą komórki. Po prostu zatapiamy się w tym rytmie slow, wpatrujemy w góry lub je zdobywamy. A jeśli drzemie w nas duch poszukiwacza skarbów, pędzimy do Twierdzy Srebrnogórskiej lub Kopalni Złota w Złotym Stoku. Kto wie, kogo napotkamy na swojej drodze i co znajdziemy. Bo to, że znajdziemy święty spokój – wiadomo!

Więcej tu.

 

*

GÓRSKI AZYL

Noc. Ciepła balia na tarasie, wokół cisza, a nad nami rozgwieżdżone niebo – być może to już wystarczający powód, by przyjechać i odwiedzić Górski Azyl w Szlembarku. A widok na Tatry, Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie to drugi. A gdy uda się odpędzić lenia, ruszamy aktywnie w góry: od Białki Tatrzańskiej dzieli nas zaledwie 13 km. Dom pachnący drewnem, postawiony przez lokalnych góralskich cieśli jest azylem dla dwójki właścicieli, którzy z Dolnego Śląska przyjechali tu za głosem serca. I zostali, a teraz zarażają bakcylem przyjezdnych. Dla dzieci plac zabaw, planszówki, książki i pasmo Gorce do biegania, dokąd nogi poniosą.

Więcej tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

*

To jak, pakujemy plecaki? Góry na koniec lata i wczesną jesienią kuszą równie mocno jak zimą.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z serwisu slowhop.com.

opracowała: Kasia Karaim

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.