Top 10: audiobooki i e-booki na jesień

Nasz przegląd z platformy Storytel

Top 10: audiobooki i e-booki na jesień
Lidia Dzwolak

W słuchawkach na jesiennym spacerze, podczas podróży autem do szkoły, czy w weekend: rodzinnie, na kanapie. Słuchanie audiobooków jest fantastycznym sposobem na spędzanie czasu – zarówno dla dzieci, jak i dla ich zajętych rodziców. E-booki z kolei rewolucjonizują życie wszystkich minimalistów i moli książkowych. Przedstawiamy nasz subiektywny wybór najfajniejszych cyfrowych lektur na jesień, a wśród nich zarówno klasyka, jak i nowości. Znajdziecie je na superwygodnej platformie Storytel. Gotowi? Zaczynamy!

*

„Mania Skłodowska”, Jakub Skworz, czyta: Donata Cieślik, czas trwania: 5 godzin i 21 minut

Maria Skłodowska-Curie też była kiedyś dzieckiem, i jeśli przez pryzmat dzieciństwa spojrzymy na jej biografię, postać stanie nam się od razu bliższa. „Mania Skłodowska” to naszym zdaniem lektura optymalnie łącząca przyjemne z pożytecznym. Przygoda, tajemnica, odrobina historii i codziennej magii. Świetna inspiracja dla dziewczynek i zarazem dobry sposób na zapoznanie się z postacią genialnej noblistki.

*

„Basia i tablet”, Zofia Stanecka, czyta: Maria Seweryn, czas trwania: 13 minut

Dobry audiobook do słuchania w trasie. Basia – popkulturowy fenomen, biorąc pod uwagę jej popularność wśród współczesnych rodziców i dzieci – perfekcyjnie porusza zagadnienia domowej codzienności. Tym razem dobrze znana bohaterka książek Zofii Staneckiej przenosi nas w rzeczywistość podróży i konfliktu o elektroniczne rozrywki. Któż z nas nie przeżywa czasami rozterek, pokazując dzieciom bajki czy gry w telefonie i na ekranie iPada?  „Basia i tablet” to świetny punkt wyjścia do rozmowy o tym, dlaczego koniecznie należy stawiać granicę elektronicznym przyjemnościom.

*

„Dr Dolittle i jego zwierzęta”, Hugh Lofting, czyta: Tadeusz Ross, czas trwania: 2 godziny, 35 minut

Klasyczna literatura dla dzieci to zawsze dobry wybór. Doktor Dolittle został powołany do życia w latach 20. XX wieku, a akcja jego losów dzieje się jeszcze wcześniej, w wieku XIX. Ponieważ język powieści może wydawać się już miejscami archaiczny, a styl prowadzenia narracji nieco powolny – szczególnie w zestawieniu z szalonym tempem i niezliczonymi bodźcami, jakie oferują współczesne atrakcje dla najmłodszych – warto zacząć właśnie nie od książki, a od audiobooka. Oryginalny Doktor Dolittle ma niewiele wspólnego z głośnym i błaznującym filmowym odpowiednikiem, w którego wcielił się Eddy Murphy. To elegancki i ekscentryczny pan, a opowieść o nim jest wciągającą, zagadkową lekturą, w której spełniają się marzenia każdego dziecka. Bo kto z nas nie pragnął w dzieciństwie zrozumieć, o czym myślą zwierzęta?

*

„Przygody Fenka. Muzeum”, Magdalena Gruca, czyta: Joanna Korpiela-Jatkowska, czas trwania: 6 minut

Krótka bajeczka dla nieco młodszych dzieci. Główny bohater, lisek Fenek, wybiera się do muzeum. Dowiadujemy się wraz z nim, czym są muzea, jakie obowiązują w nich zasady, a przy tym poznajemy ciekawostki o dinozaurach. Idealny audiobook jako wstęp do rodzinnej wycieczki do muzeum przyrodniczego lub geologicznego.

*

„Paddington at St.Paul’s”, Michael Bond, czyta: Stephen Fry, czas trwania: 11 minut

Chcemy, by nasze dzieci poznawały język angielski, ale szczerze – kto z rodziców poświęca czas na czytanie książeczek w obcym języku? Angielski audiobook o Misiu Paddingtonie przychodzi z pomocą! Oczywiście będzie on zrozumiały dla nieco starszych dzieci, prawdopodobnie co najmniej trzecioklasistów. Ale tym lepiej, bo kto zna przygody Paddingtona, ten wie, że kryją one dość subtelne drugie dno. Lektura obfituje w żarty czytelne dla dzieci w wieku szkolnym, a niektóre wręcz tylko dla dorosłych – pamiętacie fragment, w którym prześmiewczo porównano stylizację Paddingtona do bretońskiego sprzedawcy cebuli? Z pewnością niektórzy rodzice dostrzegli w tym fragmencie brytyjski snobizm i uszczypliwość wobec wieśniaków przybywających na handel obnośny z przeciwnego brzegu kanału La Manche… Lektorem w opowieści o wizycie misia w słynnej londyńskiej katedrze jest fenomenalny brytyjski aktor Stephen Fry.

*

„Teoria Pana Alberta”, Anna Czerwińska-Rydel 

Książka, która ma podwójną zaletę. Z jednej strony to wciągająca opowieść o małym Albercie Einsteinie, który interesował się właściwie wszystkim, co doprowadziło go do zostania wielkim naukowcem. Jest więc to motywująca lektura ośmielająca dzieci do spełniania marzeń i mierzenia wysoko. Z drugiej strony to genialny sposób na naukę czytania dla najmłodszych. Książeczka przeznaczona jest dla czytelników w wieku od 5 do 7 lat, a cała seria Czytam sobie powstała w oparciu o konsultacje z metodykami nauczania. Warto rodzinnie poznawać historię „Teorii Pana Alberta” i pomóc dziecku w nauce czytania.

*

„Dzieci z Ulicy awanturników”, Astrid Lindgren, czyta: Edyta Jungowska, czas trwania: 1 godzina i 41 minut

Dopiero będąc rodzicem, można w pełni docenić wartość twórczości Astrid Lindgren. Bo obok wspaniałych, ciepłych, i pięknych historii dla dzieci, jej książki to też subtelne puszczanie oka właśnie do dorosłych. Wspólne słuchanie „Dzieci z ulicy awanturników” to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Trudno nie uśmiechnąć się przy słuchaniu, jak Ciocia Berg ucieszyła się z wizyty gromadki dzieci dwukrotnie: pierwszy raz, gdy maluchy przyszły, i drugi raz… gdy już wreszcie sobie poszły. Cudownie opisane relacje pomiędzy światem dzieci i starszych, uniwersalne problemy rodzeństwa i sposoby na radzenie sobie z nimi w analogowym świecie, którego dzisiejsze dzieci nie znają. Do tego inspirujący rodzice, którzy z uśmiechem reagują na wybryki swojej gromadki. Lektura dobra dla każdego.

*

„Afryka Kazika”, Łukasz Wierzbicki, czyta: Jacek Kawalec, czas trwania: 2 godziny i 28 minut

W czasach dziecięcych podróżniczych celebrytów, takich jak Reporterka Nela czy Szymon Radzimierski, ten audiobook może okazać się czymś naprawdę mocnym. To historia napisana na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze (sic!). Przy jego wyczynach bledną wszyscy współcześni idole naszych dzieci. Afrykańskie przygody Kazika są niezwykle barwne, ciekawe, i wciągające. Świetna lektura do słuchania dla dziewczyn i chłopców.

*

Jesień ze swoim spokojem, nieuchronnym przemijaniem i nostalgią otwiera w nas przestrzeń do mierzenia się z trudnymi tematami. Gdy uleci z nas już radość i beztroska z czasu wakacji, możemy zabrać się za poważniejsze rozważania o świecie. Alternatywnie, jesienią możemy mieć chęć na zagłębienie się w poezję, na której czytanie mało kto ma już dzisiaj czas. Oto nasze dwie propozycje dla was, kiedy dzieci dadzą wam poczytać…

*

„Dalej”, Teresa Torańska

Warto sprawdzić, jak diagnozują naszą rzeczywistość wybitni intelektualiści i ludzie świata kultury w rozmowach ze słynną pisarką i dziennikarką Teresą Torańską. Spojrzenie wstecz na Polskę kilka kadencji temu może okazać się interesującym punktem wyjścia do rozważań na temat tego, gdzie jako kraj jesteśmy dzisiaj. Wśród rozmówców Torańskiej są Leon Kieres, Tadeusz Mazowiecki, Stefan Meller, Jan Nowak-Jeziorański, Olga Krzyżanowska, Józef Duriasz czy prof. Marian Konieczny.

*

„The Sun and her Flowers”, Rupi Kaur

Jedna z najmodniejszych poetek i generalnie pisarek ostatnich lat. Jej pierwszy tomik poezji przebojem zdobył szczyt listy bestsellerów New York Timesa. Czy Rupi Kaur to faktycznie objawienie? A może jej fenomen polega na tym, że czas pierwszej publikacji zbiegł się z akcją #metoo? Rupi ma zagorzałych fanów, wielu naśladowców, oraz sporo krytyków, ale faktem jest, że daje siłę współczesnym kobietom, a feministyczne cytaty z jej twórczości stają się ostatnio mantrą Instagrama. Warto przekonać się, czym jest Rupi Kaur w oryginale, i sprawdzić, czy jej poezja faktycznie wyraża troski, pragnienia i radości wielu kobiet, jak zapewnia wydawca polskiego tłumaczenia „Słońca i jej kwiatów”.

*

Świat cyfrowych książek – zarówno audiobooków jak i e-booków – pomaga nam znaleźć czas na kontakt z literaturą w zabieganej codzienności. To także wygoda i aspekt praktyczny, bo wspólne czytanie z dziećmi przed snem często bardziej usypia nas samych, niż maluchy. Audiobooki, które są lekturami szkolnymi, mogą być wysłuchane podczas podróży samochodem w czasie weekendowej wycieczki, bez konieczności zamykania dziecka w pokoju przy biurku kosztem rodzinnego weekendu. Te po angielsku są zaś wdzięcznym sposobem na kontakt z językiem obcym, innym niż wieczór z zagranicznym serialem. Jeśli lubisz słuchać literatury i poszukujesz wygodnego sposobu na znajdywanie i udostępnianie w swoim domu książek w takiej formie, platforma Storytel może okazać się dla ciebie bardzo korzystnym rozwiązaniem. Polecamy!

 

Materiał przygotowany został we współpracy z platformą Storytel.