podcast

Top 8 podcastów dla rodziców

Mądre głosy w trudnych czasach

Top 8 podcastów dla rodziców

Moda na podcasty trwa w najlepsze. Z każdym dniem pandemii jest ich więcej i reprezentują coraz wyższy poziom. Przed wami czołówka rodzicielskich audycji, które pozwolą zapomnieć o całym świecie. Na szczęście.

Będzie różnorodnie. Od aktywizujących i pobudzających wyobraźnię, przez relacyjne, motywujące, prozdrowotne i edukacyjne. To wielka przepastna skrzynia, w której napotkałam wiele cennych treści, ale niedostatki natury technicznej sprawiły, że nie zmieściły się do rankingu. Nie wykluczamy drugiej odsłony, więc apeluję o zadbanie o jakość odbioru, wtedy też zwiększy się grono odbiorców. Przed wami siódemka profesjonalnie nagranych, arcyciekawych podcastów, które są jak okulary, sekator i kolana babci w jednym. Wyostrzają obraz, pozwalają się przedrzeć przez gąszcz informacji i głaszczą zmysły miękkim tembrem głosu prowadzących. Nasze ulubione odcinki odsłuchacie tu.

NIEPLAC ZABAW

Ania Komorowska z wydawnictwa Poradnia K opowiada o tylu sprawach, że aż trudno mi wymienić coś pierwszego, bo wszystko jest ważne. Gdyby zebrać je wszystkie w jednej kategorii, można by ją określić mianem działań w zieleni. Ania opowiada o projektowaniu ogródków przydomowych i szkolnych, wycieczkach w przyrodę, a nawet wścibskich sąsiadach, którym nasz samozwańczy urban gardening i piękna łąka kwietna, stworzone z pomocą dzieci, mogą wcale nie przypaść do gustu. Jako, że działkowanie jest bardzo na czasie, odpalcie podcast Ani, który liczy sobie już niemal 100 odcinków.

PS Koniecznie zwróćcie uwagę na autorskie przeglądy najlepszych placów zabaw w Krakowie, Wiedniu, Barcelonie czy Berlinie.

Podcast odsłuchacie tu.

OBGADANE

Socjolożka Natalia Tur i dziennikarka Justyna Kozłowska przegadują tematy związkowe, kobiece i macierzyńskie. Mówią o naturze relacji z córkami, o niesłabnących kontrowersjach wokół diety wegańskiej, o randkowaniu w sieci i offline. Trajkoczą frapująco i zabawnie, niekiedy zapraszając gości, ale nawet gdy wymiana myśli odbywa się jedynie między nimi, odbiór jest przyjemny i ma w sobie coś z podsłuchanej rozmowy przyjaciółek. Co prawda bez szklanki przyklejonej do ściany, ale z rumianymi od zasłyszanych newsów policzkami. A ile przy tym śmiechu! Pokochacie to.

Podcast odsłuchacie tu.

OJCOWSKA STRONA MOCY

Jarek Kania od 12 lat jest ojcem. Od ponad 2 lat prowadzi podcast ,,Ojcowska strony mocy”, poruszającym tematy depresji wśród dzieci, domowych zasadach ekranowych, pozbawionej elementu stresu nauce zdalnej i porodach w czasach zarazy. Zaproszeni goście dyskutują z nim o trudnościach wychowawczych, podsuwają pomysły, dzielą się swoim rodzicielskim doświadczeniem i wskazują drogi, a to wszystko w luźnej, kumpelskiej atmosferze. Ja szczególnie ciepło wspominam odcinek o pozytywnej dyscyplinie i szczerą rozmowę z mamą 4 dzieci i edukatorką Marią Brzozak. Brzozak zwraca uwagę na to, że samo czytanie Juula nie daje narzędzi do stawiania granic dzieciom, trzeba czegoś więcej. Czego?

Podcastu posłuchacie tu.

GODMOTHER

Angelika Maria Talaga, neuropedagog, trenerka rodziców, oraz mama Zoe i Hugo, podcastuje od ponad 3 lat. Swoją wiedzę na temat umiejętnego edukowania, błędów obecnego systemu i potrzebnych alternatywach, ale też o budowaniu świadomości finansowej u dzieci, depresji poporodowej i dwujęzycznym wychowaniu przekazuje w lekki, przystępny sposób. Przesłuchanie kilku odcinków podbudowało mnie znacząco jako rodzica, uświadomiło błędy i pozwoliło się z nimi zmierzyć. Ludzka rzecz. Ale bez odrobiny pokory za odsłuch się lepiej nie zabierajcie. Uwielbiam post nr 2 o idealnej skarbonce.

Podcastu posłuchacie tu.

MAMA SEKSUOLOG

Zapewne znacie ją z Instagrama – Karolina Piotrowska od dawna funkcjonuje w social mediach jako Mama Seksuolog. Psycholog, seksuolog, doula i autorka książek opowiada o seksie rodziców w sposób wszechstronny. Tak więc będzie zarówno o konfliktach i frustracji, jak i o czerpaniu przyjemności, odkrywaniu i rozbudzaniu pożądania. Karolina podpowiada też, jak zrelaksować się w wariackim przedświątecznym czasie. Jedyna rzecz, do której się przyczepię, to częstotliwość publikacji – chcę więcej. Całe szczęście, że wszystkie dotychczasowe audycje są wciąż aktualne, można do nich wracać rok po roku, by rewidować swoje uczucia i obawy.

PS Sprawdźcie także prowadzony przez Karolinę podcast Cud Narodzin

Podcastu posłuchacie tu.

MATKA TEŻ CZŁOWIEK

O porzuconym ciele, samodzielnym macierzyństwie, adopcjach i zaangażowanym ojcostwie. „Matka też człowiek” to podcast dostępny na platformie Storytel i Spotify, prowadzony przez Justynę Szyc-Nagłowską. Dziennikarka i świeżo upieczona mama trzeciego dziecka rozmawia ze swoimi gośćmi na palące tematy dotyczące rodzicielskiej codzienności, uczuć i wytyczania nowych trajektorii zmian.

Podcastu posłuchacie na Storytel i na Spotify.

EDUGADKI

Uwielbiam, jak się przekomarzają, odwołują do haseł z „Gwiezdnych Wojen” i ironizują o edukacji zdalnej. Podcast dwóch ojców i nauczycieli: Jacka Staniszewskiego i Marcina Zaroda, liczy sobie już prawie 80 odcinków, a skierowany jest zarówno do edukatorów, jak i rodziców, którym edukacja dzieci nie jest kwestią obojętną. Spotykają się z trenerami i wizjonerami, dzielą frustracją wywołaną podstawami programowymi i błędnymi siatkami godzin, ale przede wszystkim szukają rozwiązań i przykładów szkół, w których dzieją się piękne i wielkie rzeczy. I znajdują, np. w Radowie Małym. System temu nie sprzyja, ale są nauczyciele i dyrektorzy, którzy potrafią umiejętnie trudności obejść. Szkoda tylko, że trzeba stawać na głowie, żeby kreatywnie uczyć.

Podcastu posłuchacie tu.

THE FULL CIRCLE PODCAST

Na koniec podcast prowadzony przez nowozelandzką terapeutkę holistyczną i coacha Annę Squelch. Anna rozmawia z silnymi, spełnionymi kobietami, które stawiają na osobisty rozwój. I to jak rozmawia! Bez ogródek, dowcipnie, odważnie i zadziornie, niekiedy nawet bezczelnie. Ale wszystko to w celu dogłębnego prześwietlenia tematu kobiecości, pozytywnego wzmacniania i znajdowania sposobu na puszczenie stresu i napięć. Nie wszystkie odcinki odwołują się do macierzyństwa, część z nich do niego nawiązuje, a mój ulubiony z Amy Fraser, założycielką portalu OK REAL, mamą chłopca o imieniu Ra, która -będąc w ciąży, odkryła, że jej mąż prowadzi podwójne życie. Amy opowiada o emocjonalnym odgruzowywaniu, rozwoju marki i budowaniu życia od nowa, jako matka i przedsiębiorczyni.

PS Nie przegapcie odcinka, w którym Anna opowiada o procedurach związanych z funkcjonowaniem nowozelandzkich banków spermy na własnym przykładzie.

Podcastu podsłuchacie tu.

Mało? Zajrzyjcie jeszcze do zakładki podcastów rodzicielskich na Tok.fm. Dostęp jest płatny, ale zawartość prawdziwie nęcąca.

Artykuł został zilustrowany kadrami z filmów o rodzinach, które są wybitne same w sobie, ale też w wybitny sposób podchodzą do kwestii relacji, czasem ucząc, czasem bawiąc, a kiedy indziej ucierając nosa. W kolejności od zdjęcia tytułowego: „Sprawa Kramerów”, „Parasite”, „Dźwięki muzyki”, „Wszędzie, byle nie tu”, „Bezsenność w Seattle”, „Twoje, moje, nasze”, „Baby Boom”, „Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki”, „Genialny klan”, „Family Man”.

Jakich podcastów dla rodziców wy chętnie słuchacie? Napiszcie w komentarzach, inspiracji nigdy za wiele.

Dodaj komentarz