Top 7 europejskich placów zabaw dla dzieci

Czego potrzebują dzieci na świeżym powietrzu?

Top 7 europejskich placów zabaw dla dzieci
Anna Komorowska

Jeszcze kilka lat temu place zabaw miały ściągać dzieci z ulicy, zapewniając im odpowiednią opiekę. Teraz rozwijają dziecięcą kreatywność i wspomagają walkę z ogólnoświatowym problemem, jakim jest spędzanie czasu przed tabletem czy konsolami do gier. A przecież tuż za rogiem czeka niezapomniana zabawa. 

Poprosiłyśmy Annę Komorowską, autorkę bloga Nieplac zabaw oraz założycielkę rodzinnej pracowni k.  – specjalizującej się w projektowaniu placów zabaw – o wybranie siedmiu wyjątkowych miejsc, stworzonych z myślą o dzieciach. Na listę top wskoczyły te, które Ania przetestowała wraz z mężem i synami: Antkiem i Frankiem. Jaki powinien być dobrze zaprojektowany plac zabaw? Według naszej przewodniczki udane miejsce, to takie które cieszy dzieci, zaspokaja ich potrzeby ruchu i spotkań z rówieśnikami oraz rozwija wszechstronnie, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jest też centrum społeczności lokalnej, gdzie rodzice wypoczywają i integrują się z innymi. Warto je odwiedzić! Przede wszystkim po to, żeby zrozumieć, że dzieci wcale nie potrzebują placów zabaw! Czas się wybiegać, wymęczyć i wyruszyć w podróż. Chodźcie z nami! 

*

Zjeżdżalnie w Barcelonie

„Magiczna góra” – tak została nazwana część parku Diagonal Mar. Na wzniesieniu umieszczono kilka bardzo szerokich zjeżdżalni. Zapomnijcie jednak o schemacie typu: schodki w górę, zjazd w dół. Czasami jadąc w dół, rozpędzamy się, aby na końcu podjechać jeszcze kawałek w górę. Innym razem, aby zacząć zjeżdżać, musimy wspiąć się po blasze pod górę. Zjeżdżalnie znajdują się w cieniu drzew. Jeśli zależy wam, żeby śmigać jak szaleni, zalecam zjeżdżanie na kocyku. Plus za integrowanie całych rodzin.

*

Strumyk do zabawy w Pradze

Przez park Maxe van der Stoela płynie mały potoczek. Kamienne koryto wypełnione jest przeszkodami: młynkami, zapadkami, tamami, śluzami. Woda tworzy wodospady, wiry, zmienia tor, a na końcu wpada do zbiornika, w którym zostaje dopóki… jakieś dziecko nie podniesie kurka. Woda to zdecydowanie najlepszy patent na udany plac zabaw. Dzieci ucieszy każda forma, choć im więcej możliwości interakcji, tym lepiej. Plus za wkomponowanie placu zabaw w główną aleję parkową.

*

Nieruchome wydmy w Hamburgu

Plac zabaw powstał w ramach Międzynarodowej Wystawy Ogrodnictwa (IGS Hamburg 2013) i nawiązuje do krajobrazu pustynnego. Nawierzchnia syntetyczna w kolorze piaskowym pokrywa całą powierzchnię, wznosząc się i opadając, łącząc wszystkie elementy do zabawy w jeden krajobraz. Są ścianki do wspinania, zjeżdżalnia, trampoliny, równoważnie, a także domek inspirowany syryjskimi domami ulowymi. Plus za umiejętne wykorzystanie nawierzchni syntetycznej.

*

Zielony Piotruś w Budapeszcie

Ten kolorowy plac zabaw w Millenáris Park już na pierwszy rzut oka wydaje się czymś niezwykłym. Gdy przyjrzeć mu się uważnie, okazuje się, że w zasadzie wszystko znamy – domek, zjeżdżalnia, karuzela, huśtawka. Niby to samo, a jednak zupełnie inaczej. Każdy element (dosłownie każdy, łącznie z ławkami i koszami na śmieci) nawiązuje do Zölda Pétera, Zielonego Piotrusia z węgierskiego podania ludowego. Jego historię możemy przeczytać na ceramicznych płytkach (jeśli znamy węgierski, oczywiście), a potem spróbować odszukać ją w rzeźbach, malowidłach czy dodatkach do urządzeń. Plus za wprowadzenie i ciekawe rozwinięcie tematu przewodniego.

*

Roller coaster w Amsterdamie

Plac zabaw inspirowany roller coasterem? Dlaczego nie! Drewniana kładka wznosi się i opada, zakręca, czasem się rozdziela, czasem zwęża. Nie da się po niej spacerować. Można tylko biec. Raz szybciej, raz wolniej. Raczej szybciej. A kończymy zjazdem ze zjeżdżalni. W Amsterdamie znajdziemy kilka placów zabaw, w których głównym motywem jest kładka do przechodzenia, ale ten w Oosterpark szczególnie przypadł nam do gustu. Pod kładką znajdują się huśtawki. Plus za połączenie różnych urządzeń w jedno.

*

Wyspa do zabawy w Amsterdamie

W Het Amsterdamse Bos jest jezioro, a na nim wyspa. Aby się na nią dostać, można wybrać jedną z trzech dróg. Pierwsza: pójść po kładce umieszczonej kilkanaście centymetrów nad ziemią, choć kładka to chyba za dużo powiedziane, bo jest zrobiona z kłód, więc poruszanie się po niej nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie, gdy ktoś uciął linę przeznaczoną do trzymania. Drugi sposób to tratwa, która porusza się poprzez przeciąganie liny. Sposób najbezpieczniejszy. Problem pojawia się, gdy ktoś odpływa z wyspy przed wami i zabiera tratwę, a wy tracicie możliwość powrotu. Jest jeszcze jedna kładka, pontonowa. Przejście po niej to pewny sposób na zmoczenie. Ale jak już to się stanie, można wrócić z wyspy tyrolką, zahaczając stopami o wodę. Plus za wykorzystanie naturalnego otoczenia.

*

NER w Berlinie

A teraz coś zupełnie innego. Plac zabaw? Nieplac zabaw? Kilka pagórków, głazy, krzewy, luźne patyki. Tylko tyle i aż tyle. NER to skrót od niem. Naturerfahrungsraum, czyli Przestrzeni Doświadczania Natury. Ten w parku Gleisdreieck to tylko jeden z kilkunastu NER-ów planowanych w Berlinie. Tu rządzą dzieci. To one decydują, w jaki sposób się bawią i co jest tematem przewodnim. Z patyków budują bazy, kopią w ziemi, zjeżdżają (na pupie) z pagórków, bawią się w chowanego lub robią wyścigi. Nic nie jest narzucone. Warto odwiedzić to miejsce. Przede wszystkim po to, żeby zrozumieć, że dzieci… wcale nie potrzebują placów zabaw! Plus za przywrócenie pierwotnej idei zabawy.

*

Ania, projektantka placów zabaw, już planuje kolejne wyprawy. Na jej liście znajdziecie takie miejsca, jak Hillside Eco-Park w ChangshaAdelaide ZooRampart Wave w LyonieSchulberg w WiesbadenBelleville Playground w ParyżuMelis Stokepark w Hadze

A więcej inspiracji znajdziecie na jej blogu tutaj.