TOP 5 polskich ilustratorów

Cz. 1

Nadszedł ten czas, żeby wziąć się za polskich ilustratorów. To musiała być oddzielna kategoria nie dlatego, że nie ścigają się ze światem. Wręcz przeciwnie. Polska ma dziś fantastyczną reprezentację, a stoi za nią tradycja Polskiej Szkoły Ilustracji.

Tworzyli ją wybitni ilustratorzy: mistrz i nauczyciel Jan Marcin Szancer, Olga Siemaszko, Bohdan Butenko, Zdzisław Witwicki, Andrzej Strumiłło, Teresa Wilbik i wielu, wielu innych. Dla wielu z nas wykreowane przez nich światy na stałe wpisały się we wspomnienia z dzieciństwa. Zmieniali smutną, szarą rzeczywistość państwa totalitarnego, wpuszczając trochę magii i koloru do dzieciństwa spod znaku PRL.

Przez trzy dekady od lat 50-tych polska ilustracja książkowa osiągnęła status naszej narodowej specjalności, zdobywając uznanie i zgarniając niemal wszystkie nagrody na najważniejszych imprezach na świecie od Mediolanu, Bolonii po Tokio. O Polskiej Szkole Ilustracji pisał The New York Times, a UNESCO od 1965 roku wskazywało nasze ilustracje dziecięce jako wzorcowe.

Pod koniec lat 80-tych nastąpiła klęska wydawniczo-technologiczna. Nie było miejsca na porządnie wydane książki. Lata 90-te to zachłyśnięcie się zagranicznymi pozycjami, często tandetnymi. Jesteśmy szczęściarzami i świadkami odrodzenia się polskiej ilustracji. Nasi ilustratorzy tworzą nową jakość i jesteśmy z nich bardzo dumni.  Przed wami pierwsza piątka wspaniałych.

***

Paweł Pawlak 

Paweł Pawlak, autor, malarz, rzeźbiarz, grafik, ilustrator i scenograf teatralny w jednej osobie. Zilustrował ponad 70 książek we współpracy z wydawnictwami z całego świata w tym z Niemiec, Francji, Korei i Kanady. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i opinię lekkiego szaleńca. Pozytywnego oczywiście! My się cieszymy, bo jego zwariowane wizje cudownie sprawdzają się w literaturze dziecięcej. Z Gerardem Moncomble stworzył m.in. serię o Czupieńkach, z Wojciechem Widłakiem Nieporadniki i książkę Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach zainspirowaną jego rzeźbą-fontanną, która stanęła we Wrocławiu. Jest też autorem książek m.in Jajuńciek, Nocny Marek, i Ignatek. Jego ilustracje łączą różne techniki, są dowcipne i często absurdalne.

ignatek-szuka-przyjaciela_fragm_rozklad-4

ignatek-szuka-przyjaciela_fragm_rozklad-3

Czarostatki-i-parodzieje.6101

IMG_6887

unnamed

Emilia Dziubak

Młodziutka autorka i ilustratorka z olbrzymim dorobkiem i dużymi sukcesami. Jej Rok w lesie to hit doceniany nie tylko przez dzieci. Znalazł się wśród najpiękniejszych książek 2015 roku wg. Signum Temporis. Emilia w 2010 roku ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Rok później zadebiutowała książką kucharską dla dzieci Gratka dla małego niejadka. I od razu sukces! Finał konkursu na najpiękniejsze książki obrazkowe CJ Picture Book Award w Korei. Od tego czasu pracuje pełną parą ilustrując polskie i zagraniczne wydawnictwa. Jej Pożyczalscy są do zakochania, a z duetu z Przemysławem Wechterowiczem powstały Proszę mnie przytulić i Uśmiech dla żabki, które na pewno znacie. Jej ilustracje ukazały się też w czasopismach takich jak GagaPrzekrój, czy Wprost. Emilia doskonale radzi sobie w mediach społecznościowych, koniecznie do niej zajrzyjcie. A ilustracje mówią same za siebie. Jak nam mało możemy sięgnąć po plakaty artystki.

12_13

czerwony

phpThumb_generated_thumbnailjpg

1441111490984-713344279-jpg-gallery.big-iext30159920

1441111470542-712420758-jpg-gallery.big-iext30159919

Katarzyna Bogucka

Kolejna młoda zdolna reprezentantka. Dziewczyny do ilustracji! (nie na traktory). U Boguckiej widać miłość do PRL-owskiego wzornictwa. W 2009 roku ukończyła malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajęła się ilustracjami dziecięcymi, prasowymi i wzornictwem. Ma na koncie ilustracje do współczesnych wydań dziecięcych klasyków i autorskie pozycję m.in. Lalę Lolkę, łamiącą stereotypy chłopięco-dziewczęce. Do tego autorka w środku ukryła lalkę. Jej Rok w Mieście znalazł się pośród najpiękniejszych książek 2015 roku wg. Signum Temporis. Bogucka tworzy plakaty, tapety, kubki i wiele innych. Zajrzyjcie koniecznie do jej sklepu nioska.com.

kasia-bogucka-ladnebebe-2

max_skan_36_67

Zwierciadlo_01

mr and misses zhang_katarzyna bogucka

Marianna Oklejak

Znacie serię o Basi? Tak, to dzieło naszej kolejnej bohaterki. Następna młoda arcyzdolna dziewczyna. Wybaczcie panowie my naprawdę nie jesteśmy tendencyjne. Po prostu mamy takie cudowne ilustratorki. Marianna Oklejak ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ilustruje książki, okładki płyt, tworzy fantastyczne nagradzane plakaty. Jej ilustracje do książki Bum! Bum!! Bum!!! zostały docenione w finale konkursu CJ Picture Book Award w Korei Południowej, a teraz kolejna jej książka tym razem autorska święci triumfy. Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych otrzymały tytuł najlepszej książki 2015 roku Polskiej Sekcji IBBY w kategorii książek obrazkowych. Marianna w swoich ilustracjach odnosi się do tradycji Polskiej Szkoły Ilustracji.

 

7wspanialych mo blada i krolowa rgb

BUM okladka przod rgb

bum 10a2

Cuda-wianki_1

18-19 pajaki

potancowka

blog Basia i telewizor 06

BASIA na kanapie samo bl M Oklejak

Mizieliśńscy

Co za duet! Młodzi, zdolni i do tego podbijają rynek. Ich książki często widzimy na zdjęciach z dziecięcych pokoi z odległych zakątków świata i czujemy dumę. Aleksandra i Daniel Mizielińscy, absolwenci Wydziału Grafiki ASP w Warszawie ilustrują książki, tworzą własne i prowadzą Hipopotam studio. Ich debiut D.O.M.E.K. poświęcony architekturze został książką Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY. Doczekał się wielu wydań zagranicznych. Kolejny D.E.S.I.G.N. popełniony z Ewą Solarz też okazał się sukcesem. Miasteczko Mamoko, czy słynne już Mapy to kolejne hity wydawnicze tej pary. Książki Mizielińskich są pełne drobiazgowych rysunków, które można godzinami przeglądać i odkrywać na nowo. Sporo się jeszcze będzie u nich działo.

phpThumb_generated_thumbnailjpg

phpThumb_g88enerated_thumbnailjpg

phpThumb_ge88899nerated_thumbnailjpg

41509817

41513983

41509820

31 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.