Top 5 polskich ilustratorek

Girl Power!

Tym razem zestawienie poświęcamy młodym, kobiecym talentom. Dlaczego? Bo wspieramy dziewczyny, bo same jesteśmy dziewczynami i tak z czystej kobiecej solidarności, trzymamy za nie kciuki. Panowie nie obrażajcie się, na was też przyjdzie pora, ale tym razem Girl Power! w młodej polskiej ilustracji i pięć utalentowanych ilustratorek, o których pewnie jeszcze usłyszycie.

Specjalnie nie wybrałyśmy tych już mocno znanych i rozpoznawalnych, o nich pisałyśmy w serii Top 5 polskich ilustratorów. Dziewczyny są ultra-zdolne i mają już na koncie pewne sukcesy, nawet jeśli nie kupimy jeszcze książki, to możemy ozdobić pokój naszego dziecka plakatami z ich ilustracjami, które znalazłyśmy w sklepie Bubu Studio.

***

Joa Bart 

Zaczynamy od Joanny Bartosik, która na potrzeby zagranicznych podbojów, korzysta z pseudonimu Joa Bart. Doktorantka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu ma na koncie sporo publikacji. W 2014 roku rozpoczęła współpracę z Oculino – projektem wspierającym rehabilitację dzieci z dysfunkcją wzroku, a od 2015 roku współpracuje również z wydawnictwem Widnokrąg.

Joasia lubi rysunki Franciszki Themerson, Janusza Stannego i Jana Lenicy. Jeśli nie ilustruje, szpera na Allegro lub w antykwariatach w poszukiwaniu retro książek dla dzieci. Przyznaje się do miłości do chipsów, spacerów po lesie i uwielbienia dla śpiewu swojego chłopaka.

„RAZ, dwa, trzy – patrzymy”, czyli pierwsza książka serii dla dzieci wydawnictwa Widnokrąg, pomaga rozwijać zmysł wzroku nawet kilkumiesięcznego dziecka. Ilustracje w czarno-biało-żółto-czerwonej kolorystyce pozwalają widzieć wyraźniej. RAZ – DWA – TRZY, zgarnęło nagrodę w konkursie Instytutu Książki i Polskiej Sekcji IBBY, na książki rosnące razem z dzieckiem TRZY/MAM/ KSIĄŻKI.

Tutaj kupicie plakaty Joasi.

***

Prace Darii są charakterystyczne dzięki wykorzystywaniu przez artystkę kredek! Urocze, zabawne i optymistyczne rysunki ilustratorki kojarzą się z dzieciństwem i radosnym szkicowaniem w zeszycie od polskiego. Żeby nie było, Daria Solak absolwentka Grafiki i Ilustracji na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Accademia di Belli Arti di Bologna, ma na koncie już sporo sukcesów.

Szczegółowe rysunki miast, pięknych widoków i ludzi, pojawiały się w takich publikacjach jak Milk Magazine, Doodlers Anonymous, Bluszcz magazine, czy Fabrikon magazine.

Tutaj kupicie plakaty Darii.

 

***

Susie Hammer/ Zuza Młotek

Susie Hammer to pseudonim polskiej ilustratorki i malarki Zuzi Młotek, mieszkającej na stałe w Madrycie, gdzie skończyła wydział ilustracji i grafiki. Susie ma sporo pracy w Hiszpanii – na stałe współpracuje z kilkoma wydawnictwami i ilustruje książki dla dzieci. Biega też po ulicach Madrytu z farbam,i malując piękne murale – oczywiście legalne, powstające przy współpracy z miastem.

Susie jest skupiona na ilustracji dziecięcej, a na co dzień uczy dzieci plastyki w montessoriańskiej szkole. Mówi o sobie, że pragnie wywoływać uśmiech na twarzach nie tylko dzieci, ale także dorosłych i to widać w jej pracach.

Tutaj kupicie plakaty Zuzi.

***

Anna Rudak

 

Młodziutka Anna Rudak mieszka i tworzy w Gdańsku, gdzie skończyła studia na ASP. Jeśli właśnie nie ilustruje, zapewne ćwiczy asany, bo joga to jej pasja i sposób na kreatywną energię. Anna wsiąkła w ilustrację dziecięcą i jej stylistyka świetnie się w niej odnajduje. Marzy o własnej autorskiej książce dla dzieci, nad którą już pracuje. Póki co, możemy podziwiać jej zestaw kart Momencik, oznajmiające rozmaite ważne chwile w życiu maleństwa i świeżo upieczonych rodziców. To projekt grupowy i każdy z 20 ilustratorów projektował swoją parę kart.

Karty mają już Państwo Lewandowscy, oczekujący swojego pierwszego potomka, więc wróżymy Momencikowi sukces. Jej okładka płyty dla Nash, wyróżniona została jako jeden z najlepiej wydanych albumów 2016!

Tutaj kupicie plakaty Ani.

***

Barbara Dziadosz

Barbara Dziadosz to nasza kolejna młodziutka ilustratorka na uchodźstwie. Pochodząca z Kaszub artystka, mieszka i tworzy w Hamburgu, gdzie ukończyła grafikę i jest asystentką na serigrafii. Jej powołaniem także jest ilustracja dziecięca, niedawno została mamą więc mamy nadzieję, że ta pasja rozwinie się w serię książek dla najmłodszych.

Najbardziej  w ilustracji lubi lata 20-60 ubiegłego wieku, a wśród inspiracji wymienia Fernanda Nathana, Olle Eksell, Miroslava Saska, Arnolda Edwin Bare. Pracuje nad książką kucharską, a lista jej zleceniodawców to między innymi nasz ukochany frankie magazine! a także Anorak Magazine, Urban Outfitters, Flow, Land of Nod, Red magazine, Red Cap Cards, czy pieskot.

Tutaj kupicie plakaty Basi.

Zajrzyjcie jeszcze do naszej selekcji, po ulubione plakaty dziewczyn z Bubu Studio.

 

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.