Top 5 polskich ilustratorek

… z Wydawnictwa Nasza Księgarnia

Jak one rysują! Żwawo, charakternie, z polotem, a każda z pięciu ilustratorek styl ma zgoła odmienny. Oto pięć nazwisk najznakomitszych rysowniczek związanych z Wydawnictwem Nasza Księgarnia.

Będzie różnorodnie – trochę w stylu retro, trochę na ludowo, ale też mocno nowocześnie i nietypowo. Wiem, że wstęp jest zagadkowy i nie mówi za wiele, ale nie chcę wam zdradzać tych smaczków, które za chwilę sami weźmiecie na język. Mogę wam zdradzić już teraz, że punktem wspólnym, łączącym wszystkie bohaterki zestawienia jest wydawnictwo, bez którego nie wyobrażam sobie dzieciństwa. Na hasło Nasza Księgarnia wszystkim dzieciakom z mojego podwórka zapalały się oczy i głos wiądł w gardle. Patyki w krzaki, kamienie do dołków – lecimy czytać i oglądać ilustracje, bo one zawsze były mocną stroną tej oficyny. I nic się w tej materii nie zmieniło.

*

Maria Uszacka

Legenda polskiej ilustracji dla dzieci, jej nazwisko na pewno dźwięczy wam znajomo w uszach. Maria Uszacka ilustrowała książki, z którymi zaznajamiały nas mamy i babcie. Czuła, wypełniona pastelowym kolorem kreska odróżniała ją od innych znakomitych twórców lat 50. i 60. Uszacka studiowała u Jana Marcina Szancera i przez lata związana była z czasopismem „Miś”. Do dziś pamiętam przeglądane na świetlicy numery z okładkami jej autorstwa, nie do pomylenia z żadnymi innymi. A co do książek, to też miała ich w swoim dorobku mnóstwo – na pewno pamiętacie rysunki w ,,Chorym kotku” Stanisława Jachowicza, „Przepraszam, smoku” Wiery Badalskiej, ,,Katarze żyrafy” Ryszarda Marka Grońskiego oraz w zbiorach opowiadań ,,Poczytaj mi, mamo” wydanych przez Naszą Księgarnię. Mistrzyni i kropka.

Wikipedia

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Emilia Dziubak

Emilia to dopiero działa z rozmachem. Co chwila w księgarniach ukazują się publikacje z jej ilustracjami, przy czym ona w pełni nad tym urodzajem panuje, bo ilość idzie w parze z jakością, zawsze. Lubimy się od tej rozmowy sprzed 3 lat, a pewnie i dłużej. Emilia związana jest z kilkoma wydawnictwami w Polsce, a w Naszej Księgarni wydała znany i lubiany ,,Rok w lesie”, a ostatnio także ,,Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt”.

Strona internetowa/Instagram

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Karolina Matyjaszkowicz

Karolina inspiruje się ludowością, sztuką naiwną, brutalizmem i surrealizmem. Poza ilustracją, para się rękodziełem, malarstwem, animacją i muzyką. Sporo w jej pracach odniesień do słowiańskich mitów i legend, gęsto od motywów łowickich, jej ulubionych. W jej przypadku ilustrowanie pojawiło się trochę przypadkiem, bo kończyła studia na Wydziale Tkaniny i Ubioru na łódzkiej ASP. Wiele z jej prac znajduje się w zbiorach tamtejszego Muzeum Włókiennictwa, a książka ,,Badaczki, czempionki, awanturnice” to jej pierwsza publikacja wydana z myślą o dzieciach.

Strona internetowa/Instagram

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Ewa Kozyra-Pawlak

Ilustratorka, hafciarka, kaligrafka, podpatrywaczka ptaków i motyli, a do tego wzięta poetka i tłumaczka (z fińskiego, brawurowe przekłady Muminków i Maciupka to jej niecne sprawki, ha!). Wieść niesie, że chciała zostać sklepową albo paleontologiem i dlatego wybrała studia na wrocławskiej ASP, czyli Akademii Sklepowych i Paleontologów. Człowiek tyleż pogodny, co utalentowany. Wspólnie z mężem ilustratorem wydaje książeczki dla dzieci, ale sama sobie toruje równie piękne ścieżki. Ja cenię szczególnie za ,,Bobika” i nowiutki ,,Mały atlas motyli”.

Strona internetowa

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Asia Gwis

Książką ,,Grzyby”, którą zilustrowała, zaskarbiła sobie Joasia miejsce w moim sercu i w tym zestawieniu. Jest ilustratorką, stylistką, graficzką i w dodatku znawczynią gatunków kapeluszowatych oraz grzybowych motywów literackich, filmowych i wszelako popkulturowych. Asia ma tak rozległą wiedzę, że może przestrzec wspaniałomyślnie przed grzybami drapieżnymi, jak odgiętka czy zwierzojad. No i poza tym, że poczciwy z niej człowiek, to jeszcze rysuje frapująco, nie szczędząc detali, romansując z kolażem i szafując kolorem. Czekam na więcej!

Strona internetowa

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.