Top 5 plaż Europy idealnych na rodzinne wakacje

Niech żyje morze!

Top 5 plaż Europy idealnych na rodzinne wakacje

Wakacyjny spam czas zacząć! Wertujemy, inspirujemy się, szukamy. Sycimy oczy turkusem i błękitem, wzdychamy do pustych plaż. Przynajmniej na zdjęciach! Spójrzcie na nasz ranking europejskich plaż i szykujcie kostiumy.

Gotowi na słońce? Odliczacie dni do ostatnich szkolnych dzwonków, a może planujecie wakacje właśnie wtedy, gdy wszyscy wrócą do ławek we wrześniu? Poza sezonem, czy w sezonie morze dodaje energii. Piasek plus woda to najlepsze równanie i działa pod każdą szerokością geograficzną. Oto nasz ranking kilku sprawdzonych redakcyjnie i rodzinnie plaż Europy!

 

*

Normandia, Arromanches-les-Bains

Normandię odkryła dla nas Kasia, która o plażach północnej Francji więcej opowiadała nam tu. Dziś wracamy do jej relacji, bo piękne plaże to nie tylko ciepła woda greckich wysp czy włoskie lazury, ale też te ciągnące się kilometrami i smagane wiatrem, bez przytłaczającej zabudowy hotelowej. Taka jest Normandia i jeśli traficie z pogodą, nie pożałujecie zdrady południa na rzecz północy. Bagietki i latawce do plecaka, i na podbój La Normandie!

 

 

*

 

Minorka, Cala Mitjana

Na Minorce znajdziecie wiele pięknych plaż, na jej siostrzanej Majorce zresztą też, ale nas urzekła Cala Mitjana na południu wyspy. Dotrzeć do niej można, spacerując z parkingu lub drogą morską z pobliskiej Cala Galdana, ale warto ten dystans przemierzyć, bo plaża uważana jest za jedną z najpiękniejszych! Płytkie wody, strzeliste klify i turkusowa woda – to nam wystarczy. Nie oczekujcie tu hałaśliwych barów, wypożyczalni i innych atrakcji poza plażą i wodą. Tu nawet śmieci wynosimy po sobie!

 

 

 

*

Niemcy, Wyspa Sylt

Z tropików hiszpańskich mkniemy do… Niemiec. Zdziwieni? Tak, naszym celem jest wyspa na Morzu Północnym, w pobliżu granicy z Danią. Dotrzecie tam samolotem, promem czy koleją. Oprócz ekskluzywnych hoteli znajdziecie tu także liczne kempingi i niesamowite widoki. Pamiętacie relację Pauliny Kani sprzed kilku lat? I ciekawostka, aż cztery restauracje na wyspie Sylt odznaczone zostały gwiazdkami Michelin, a pięć jest polecanych w Gault&Millau. Do tego świetne warunki do uprawiania windsurfingu, czyli destynacja dla surferów smakoszy!

 

 

 *

Hiszpania, El Cotillo

Dla wielu Fuerteventura to synonim długich i szerokich plaż, jak choćby Morro Jable, dokąd ląduje wielu turystów. No to my ucieknijmy trochę przed nimi na północ, bo tu kryje się prawdziwa oaza surferów i spokoju, miejscowość El Cotillo. Jest tu mniej tłoczno, dużo bardziej wietrznie, ale spokojnie znajdziecie też miejsca z płytką, lazurową wodą bez fal. La Concha, Playa de Los Lagos to polecane miejscówki, sprawdzone przez rodziny z małymi dziećmi. Ta pierwsza ma kształt zatoki, biały piasek i spokojną wodę. A zachody słońca są tu podobno najpiękniejsze na wyspie!

 

 

*

Włochy, Sardynia

Dolce far niente. I tego nam trzeba, w dodatku z widokiem na szmaragdową wodę, mrużąc oczy od bieli piasku i zajadając sie włoskimi pistacjowymi gelati. Brzmi dobrze! O Sardynii opowiadała nam kiedyś Hania, właścicielka sklepu Malinowy Koszyk. Sardynia często pozostaje w cieniu większej Sycylii, ale niesłusznie, bo ilością plaż, atmosfery, kuchni nie ustępuje jej w niczym. A nazwa Costa Smeralda, czyli 50 km północno-wschodniego wybrzeża wzięła się właśnie od koloru wody. Mamy więc bardzo duże oczekiwania, szmaragdowe wybrzeże nie zawodzi.Infrastruktura, atrakcje dla dzieci, place zabaw na plaży, jak to we Włoszech, liczy się la famiglia. Włosi lubią dzieci, a my lubimy za to włoskie wakacje!

????

 

*

Pakujecie się? Kostiumy, ręczniki, klapki, okulary…. Co jeszcze w tym stosie do spakowania? Dobre kosmetyki słoneczne. O tym, że warto słońce dawkować i mądrze się opalać pisałyśmy już tu. Generalnie po wakacjach wolimy liczyć muszle i przywiezione trofea z plaży, niż nowe znamiona na skórze i pieprzyki. Warto wzbogacić się w wiedzę na temat bezpiecznego słońca na stronie La Roche-Posay. Spakujcie więc dobre kremy dla dzieciaków i dla was. I nie ma, że tłuste i robią się plamy, bo wśród gamy Antheliosultralekkie fluidy do twarzy czy żel-kremy suche w dotyku, a nawet te specjalnie stworzone dla niemowlaków. Gotowi na szum fal!

Zaraz, a gdzie Sycylia, Sardynia, Majorka? Gdzie portugalskie perełki no i gdzie nasz Bałtyk? Rankingi nigdy nie wyczerpują tematu, więc czekamy na wasze typy i wasze słoneczne kadry! A Bałtyk zasługuje na oddzielny plażowy wpis, nieprawdaż? Dopisujecie wasze ulubione nadmorskie perły z Polski i nie tylko!

 

opracowała: Kasia Karaim

zdjęcia via: Paulina Kania, Kasia/Kids&Go, Monika Kraińska, Agnieszka Wańczyk/Edki blog, Hania/Dookolanasblog