Top 5 marek fair trade na targach Playtime

Bądź fair, rób modę dobrze!

W ostatni weekend tego miesiąca, czyli między 26 a 28 stycznia, cały Paryż żył będzie kolejną edycją targów Playtime, a i spora część reszty świata pewnie też. A tam aż roi się od marek etycznych i fairtrade'owych, które trzeba znać.

Zwracamy uwagę wszystkich podekscytowanych, ale i przytłoczonych ilością eventów towarzyszących targom Playtime Paris i ilością prezentujących się na nich marek na te, które działają świadomie, uczciwie, z poszanowaniem ekologii i zasad zrównoważonego handlu. Bohaterów, którym, poza konstruowaniem solidnych ubrań i pięknych zabawek, zależy na kondycji naszej planety. Stąd korzystanie z certyfikowanych tkanin i zatrudnianie pracowników na godziwych warunkach. Wybrałam dla was pięciu takich twórców, którzy wyróżniają się tymi przymiotami na tle reszty. Z radością będę śledzić ich dalsze poczynania, czego i wam życzę.

*

FAIRE CHILD MAKEWEAR LIMITED

To chyba dobra pora i miejsce żeby przyznać się do mojej wielkiej słabości – otóż kocham odzież przeciwdeszczową dla dzieci. Już myślałam, że nie może istnieć nic piękniejszego niż duńska Elka, aż tu moim oczom ukazuje się kanadyjska marka założona przez Tabithę Osler, produkującą ubrania wyłącznie z tkanin pochodzących z recyklingu, pakowanych w kompostowalne torby i zgrzewanych tak, by zajmować jak najmniej miejsca w samolocie lub torbie listonosza. Każde ubranie wyprodukowane jest w lokalnej fabryce i zaprojektowane w taki sposób by służyć dziecku przez okres 3 lat, a to oznacza mniej kupowania i zaśmiecania. Łatwo zauważyć, że przeciwdeszczowe płaszcze i spodnie Faire Child są też niezmiernie urodziwe – to zasługa artystycznego wykształcenia Tabithy, wprawnie grającej w kontrasty i sprytne cięcia. Kibicuję!

Strona internetowa/Instagram

 

*

MOI

Mói ma 5 lat, pochodzi z Islandii i bardzo sobie ceni etyczne i odpowiedzialne podejście do modowego biznesu. Ubrania szyte są z tkanin opatrzonych certyfikatami i pozbawionych toksyn, metki wykonano z tworzywa podlegającego recyklingowi, a produkcja odbywa się w szwalni umiejscowionej w Rejkjaviku. Poza tym, że wpływ produkcji na środowisko jest minimalny, to same ubrania są unisexowe, więc można nimi swobodnie żonglować także w garderobie chłopacko-dziewczyńskiego rodzeństwa.

PS Ciekawostka! Na pierwszych ubrankach marki regularnie pojawiał się kruk, który stał się zwierzątkiem domowym założycieli marki. A Mói to jego imię.

Strona internetowa/Instagram

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

ORGANIC ZOO

Z tą panią to już się trochę znamy. Paulina Krzywosińska prowadzi markę Organic Zoo w podlondyńskim Brighton i czyni to z poszanowaniem wszystkich zaangażowanych w proces produkcyjny osób. Wszystkie ubrania szyte są z organicznej bawełny, a jej dostawcy zatrudniają pracowników w zgodzie z zasadami fair trade. Tym sposobem cała Organic Zoo-banda: od farmerów hodujących bawełnę po krawców, ma satysfakcję z pracy i uczciwej płacy. Zamówienia pakowane są w szare torby pocztowe pochodzące z recyklingu, bo przecież najważniejsze jest to, co w środku. Jak ze wszystkim!

Strona internetowa/Instagram

*

RADUGA GREZ

Te rosyjskie drewniane zabawki wdarły się przebojem na strony wszystkich uznanych magazynów. I nie ma się czemu dziwić. Zestawy do herbaty, drewniane lasy i zamieszkujące je elfy rozczulają bezbrzeżnie. A wszystkie te wspaniałości są dziełem rąk rodzinnej firmy zamieszkałej na Kaukazie i wiernej naturalnym tworzywom, komponentom i metodom obróbki drewna.

Strona internetowa/Instagram

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

WAWA

Ta duńska marka nie projektuje ubrań, tylko z sezonu na sezon komponuje ody do prostoty i zrównoważonego rozwoju. Melodyjne są to piosenki, a opowiadają o tym, jak poprzez korzystanie z bezpiecznych dla dziecięcej  skóry tkanin, wydłużać żywotność ubrań i umożliwiać ich późniejszy recykling. Aż 95% produkcji odbywa się na bazie organicznej bawełny posiadającej certyfikat GOTS. Chyba się polubimy.

PS ,,Wawa” w języku boliwijskich Indian oznacza dziecko. To także trzecie imię założycielki marki, Johanny Warawara Wawa. Całość oznacza ,,gwiezdne dziecko”.

Strona internetowa/Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.