Top 5 książkowych miejsc

niezwykłe biblioteki

Uwielbiamy, kiedy dzieci spotykają się z książką. Po swojemu, w wygodnej pozycji, w niewymuszonym tempie. Tej intymnej przygodzie najlepiej służą domowe wnętrza, ale są na świecie takie biblioteki i księgarnie, które są dla małych czytelników wyjątkowymi miejscami. I trudno się dziwić, zaprojektowane by sprostać ich potrzebom, rozumiejące ich temperamenty, obiecują zabawę z ulubioną literaturą. Bo spotkanie z książką, właśnie tym ma być. Oto pięć, które najbardziej wpadły nam w oko.

1. Kid’s Reublic, Chiny 

Made in China, to jedno, a designed in China, to drugie. Ta niesamowita przestrzeń, to księgarnia w Beijing i mamy wrażenie, że na całym świcie nie znajdziemy lepszej. Jej każdy kąt cieszy się z wizyty małych czytelników i  szczerze zaprasza na spotkanie z książką. Przyjazna kolorystyka pozwala poczuć się bezpiecznie i motywuje do podążania tropem regałów, a intrygujące zakamarki obiecują wspaniałą zabawę. Ten, kto uważa, że czytanie jest tylko serio, powinien koniecznie odwiedzić ten sklep.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

2. Biblioteka w Muyinga, Burundi

Z Azji skaczemy do Afryki. Zmiana klimatu, zmiana otoczenia, architektury, zwyczajów i potrzeb, wszystko to widać gołym okiem, ale w każdym zakątku świata, dzieci kochają książki. Biblioteka w Muyinga jest pierwszą w regionie. Monochromatyczne wnętrze wycisza i zaprasza do lektury. Wygodne siedziska i rozpostarta linowa siatka, niczym wielki hamak, pozwalają na przyjemny wypoczynek z ulubionymi tytułami. Trochę sennie? A może to tylko obietnica dalekiej podróży do świata fantazji.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

3. Biblioteka w Monterrey, Meksyk

Czytelnia w górach? Zgadza się. Czytelnia z górami? Wszystko jest możliwe. W górskim miasteczku Monterrey, dziecięca wspinaczka z literaturą jest na porządku dziennym. Oryginalnie zaprojektowana przestrzeń, zaprasza do zabawy ciało, kiedy głowa pełna już historii. Kontrastujące kolory regałów, jakby same wołają po radosnej chwili przerwy, a stonowana szara wykładzina znowu zachęca do rozłożenia się w wygodnej pozycji i wertowania kolejnych tomów.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

4. Biblioteka w Shuanghe, Chiny

Pozostając w górskich przestrzeniach, wracamy do Chin. W niewielkiej wiosce, powstało tam urocze miejsce do spotkań z książką. W porównaniu z poprzednimi, bardziej surowe i skromniejsze, ale jest. I z pewnością, biblioteka stała się centrum dziecięcych wydarzeń i jednym z ich ulubionych miejsc. Zwłaszcza, że po lekturze, można poszaleć na dachu tego fantastycznego budynku. Kolejne miejsce w zestawieniu, które rozumie, że mały czytelnik ma naprawdę dużo energii, nas to zachwyca.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

 5. Czytelnia w Sztokholmie, Szwecja

Niezwykłość tej czytelni polega na wyraźnej jej dedykacji. Czytelnia przeznaczona jest dla dzieci, a właściwie nastolatków, w wieku 10 -13 lat. Ma być miejscem ucieczki przed codzienną rutyną, w którym można rozłożyć się na wygodnych poduchach lub falistych leżankach i poczytać, albo pomyśleć o niebieskich migdałach. Podoba nam się pomysł aranżacji wnętrza, idealnie odpowiadający potrzebom zainteresowanych i fakt, że do czytelni dorosłym wstęp wzbroniony.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Znacie podobne miejsca? A może jest takie gdzieś w Polsce? Napiszcie koniecznie w komentarzach. Chętnie przygotujemy drugą listę.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.