Top 5 doświadczeń z Mary Poppins

Magdalena Boczarska czyta dzieciom na Storytel

Top 5 doświadczeń z Mary Poppins
Lidka Dzwolak

Lubimy, kiedy literatura do nas przemawia, i to dosłownie. Bo książki można czytać, a można ich też słuchać, szczególnie, kiedy przedstawiane przygody porywają wyobraźnię. I tak jest z premierową polską Mary Poppins w nowym tłumaczeniu, dostępnym w serii audiobooków w przepastnej bibliotece Storytel!

Rodzicu, jeśli wątpiłeś – zapewniamy, że słuchanie literackich przygód rozwija dziecięcą imaginację i kreatywność równie mocno jak ich samodzielne czytanie. Losy zwariowanej Mary Poppins i jej podopiecznych opowiadane głosem Magdaleny Boczarskiej zabiorą małe mole książkowe w fascynującą eskapadę. W końcu legendarna guwernantka potrafi każde codzienne zadanie zamienić w coś ekscytującego! Skorzystaj z możliwości słuchania przez 30 dni za darmo i chodźcie rodzinnie razem z nami w tę podróż.

 

MARY POPPINS W NOWEJ ODSŁONIE

Jeśli chcecie odnaleźć ulicę Czereśniową, wystarczy… włączyć play. Wy i dzieciaki przeniesiecie się do potencjalnie normalnego domu, w którym za sprawą ekscentrycznej niani zaczynają się dziać rzeczy magiczne. Tylko Mary Poppins może zaserwować wieczorek pod sufitem albo sprawić, że budzące lęk lekarstwo smakuje jak ukochane lody truskawkowe. Kiedy przybywająca do domu Banksów guwernantka zaczyna się zadomawiać, dzieci – Janusia, Michaś i najmłodsze bliźniaki – są nieufne, ale w mig pojmują, że nieziemskie, baśniowe zjawiska mogą spokojnie dziać się w ich codzienności. I tak Pamela Lyndon Travers, australijska autorka przygód cudownej niani, udowadnia, że aby nasza – dorosła czy dziecięca – wyobraźnia była w dobrej kondycji, należy ją nieustannie karmić. Nasze głowy potrzebują odżywczych dawek fantazji – są jak przepastna, choć podręczna torba Mary Poppins, w której zmieści się nawet łóżko z baldachimem. Serio! Wsłuchajcie się w losy niecodziennej opiekunki i jej ufnych podopiecznych, wyartykułowane wspaniale modulowanym głosem Magdy Boczarskiej. A zanim przekroczycie próg domu rodziny Banksów, sprawdźcie, czego możecie doświadczyć, słuchając ich perypetii.

 

1. WPUŚCIĆ MAGIĘ DO CODZIENNOŚCI

Zacznijmy od tego, że Mary Poppins lata, trzymając z gracją swój atrybut – ulubioną parasolkę z papuzią rączką. Są rzeczy, które dadzą się wytłumaczyć, ale są i takie, których w żaden sposób wytłumaczyć nie można – pisze Pamela Lyndon Travers. I uwierzcie, dzieciom to często wystarczy – oczywiście, zadają miliardy pytań, by wyjaśnić sobie to i owo, ale czasem zwyczajnie konstatują, że świat składa się z warstwy realistycznej i tej irracjonalnej. Niechaj obie współistnieją, podsycając wyobraźnię, a literatura pomoże nam, dorosłym i dzieciom, przemycać jak najwięcej magii do trywialnych spraw. Bujanie w obłokach i fantazjowanie to solidny wstęp do trenowania kreatywności. Przecież w całkowicie przyziemnym świecie byłoby tak nudno!

 

2. PRZEKONAĆ SIĘ, ŻE DOROŚLI TEŻ BYWAJĄ ZWARIOWANI

Ekscentryczna guwernantka, która przybywa do domu rodziny Banksów w trudnych dla nich chwilach, jest doskonałą ambasadorką podejścia – nazwijmy to eufemistycznie – „na luzie”, jeśli chodzi o wychowanie dzieci. Zamiast im czegoś zabraniać, raczej lekko popchnie, zachęcając do eksperymentowania i doświadczania. Mary Poppins twierdzi bowiem, że dorastając, stajemy się rozczarowanymi cynikami i zapominamy, jak to jest patrzeć na życie oczami dziecka. Więc ona te dziecięce okulary wkłada i przez nie patrzy na rzeczywistość, co może się wielu dorosłym wydawać niedorzeczne. Na szczęście dziecko, widząc jej poczynania, uzna jedno – w to mi graj!

3. ZE WSZYSTKIEGO UCZYNIĆ ZABAWĘ

Może magiczna niania nie wydaje się zbyt radosna, emanując bezkompromisowym i ironicznym podejściem do świata, ale jedno jest pewne: w każdej pracy, którą trzeba wykonać, doszukuje się niezbędnego elementu zabawy. I to podejście, propagowane m.in. w edukacji Montessori, bohaterka stara się zaszczepić dzieciakom. Uczysz się, przyswajasz wartości i pochłaniasz wiedzę, jeśli coś sprawia ci frajdę – proste! Tak jest również z samym słuchaniem audiobooków – wyniki najnowszych badań ciekawskiego zespołu The Gallant Lab prowadzone na Kalifornijskim Uniwersytecie Berkeley dowodzą, że słowa aktywują te same obszary mózgu z taką samą intensywnością, niezależnie od tego, czy danej historii słuchamy, czy ją czytamy. A dobra aktorka wie, jak pracować głosem, by rozpalić dziecięce policzki do czerwoności.

 

4. DOWIEDZIEĆ SIĘ, ŻE NOWE MOŻE BYĆ FASCYNUJĄCE

Czasem zmiana przyzwyczajeń może budzić dziecięcą konsternację – młodzi mają już swoje schematy, z którymi jest im wygodnie i swojsko. I tu pojawia się nasza, dorosła konieczność przedstawienia nowości jako czegoś frapującego. Tak jest z literaturą – najpierw czytamy maluchom książki, później czytają je sami, a następnie – albo w międzyczasie – możemy pokazać im, jaką przyjemnością jest słuchanie audiobooków. Umośćmy się wygodnie i urządźmy wspólne spotkanie z literaturą czytaną, a później pokażmy dziecku, że może taką opowieść zabrać ze sobą wszędzie – odsłuchać ją w swoim pokoju przed snem albo za pomocą słuchawek przyswajać podczas spaceru po lesie. Prawda, że te nowe doznania dla percepcji i wyobraźni fascynują?

 

5. (JESZCZE CZĘŚCIEJ) ŚMIAĆ SIĘ Z RODZICAMI

Seria opowieści o Mary Poppins i jej wychowankach – w sumie Magdalena Boczarska przeczyta 6 powieści o losach niełatwej, a zarazem najlepszej niani pod słońcem – pięknie przemyca temat braku czasu. I tak, chodzi o was, drodzy rodzice – ten wątek rodzicielski wcale nie jest bolączką nowoczesności, bo Pamela Lyndon Travers pisała o nim w latach 30., kiedy debiutowała z opowieścią o szalonej guwernantce. Na brak zainteresowania rodziców (taty bankiera i mamy sufrażystki) skarżą się mali bohaterowie, którym na pomoc przylatuje właśnie Mary Poppins. Na szczęście obecność niani w domu wpłynie uzdrawiająco na relacje rodziny Banksów. Te literackie perypetie uświadomią dzieciom, że rodzice muszą pracować i mają szereg „swoich spraw”, ale zawsze na piedestale będzie stało dobro ich dzieci. Zaczynamy zatem od wspólnego odsłuchania pierwszych części opowieści i obśmiania dobrze znanych przywar. A plany na pozostałe rodzinne spędzanie czasu zostawiam już wam.

 

*

Przygód nigdy za wiele, dlatego zachęcamy was do słuchania także innych audiobooków na Storytel. Aby słuchać przez 30 dni za darmo, zapraszamy tutaj

Artykuł powstał dzięki współpracy z platformą Storytel.