Top 11 ruchomych atrakcji dla dzieci w Polsce

Ruszamy po przygodę

Wakacje bez ruchu, to przecież nie wakacje. Jeżeli szukasz ciekawych sposobów na aktywne zwiedzanie z dziećmi, sprawdź atrakcje z naszej specjalnej listy. Emocje i dobra zabawa gwarantowane!

Naukowcy udowodnili, że dziecięca potrzeba kręcenia się, bujania i huśtania, to naturalny odruch stymulujący rozwój mózgu. Dzieci zazwyczaj lubią się ruszać – zjeżdżać, wjeżdżać, kręcić w kółko. Ruch stymuluje, ale może także uspokajać – gdy siedzimy wygodnie, a zmienia się tylko krajobraz oglądany przez okno pociągu czy z łódki. Które atrakcje ruchome w Polsce warto zaliczyć? Czy każda kolejka wąskotorowa warta jest przetestowania? Gdzie się udać jeśli lubimy prędkość, ale dzieci mamy za małe na gokarty i rollercoastery? Odpowiedzi znajdziecie w naszej liście najlepszych ruchomych atrakcji w Polsce.

*

Karuzela w Gdańsku

Jeden z najbardziej insta-friendly punktów na mapie nie tylko Gdańska, ale całego wybrzeża. Włodarze miasta zachwalają ją: elegancka atrakcja w stylu retro, podobna do karuzeli w Paryżu Wenecji i Florencji. W rzeczywistości jest nawet lepiej, bo przypomina wiktoriańskie cacko z filmu o Misiu Paddingtonie. Obiekt wykonano na wzór karuzeli zabytkowych, dbając o artyzm i charakterystyczny wygląd (są na niej między innymi typowe gdańskie widoczki). Jeśli więc chcecie się poczuć jak w orszaku stukonnym, zajrzyjcie tu koniecznie. W sezonie letnim karuzela czynna jest do późnych godzin wieczornych, a podświetlona wygląda jeszcze bardziej spektakularnie. Rydwany przystosowane są dla osób niepełnosprawnych!

*

Kolejka Linowa na Kasprowy Wierch

Każdy powinien przeżyć to choć raz w życiu – zobaczyć wielkie Tatry, wjechać do najwyżej położonej restauracji w Polsce, zaczerpnąć górskiego powietrza. Czasy gdy tzw. kolejka do kolejki na Kasprowy ciągnęła się przez wiele godzin, już minęły. I choć w sezonie bywa tu tłoczno, zazwyczaj dzięki możliwości kupowania biletów online udaje się zdobyć Kasprowy Wierch w całkiem krótkim czasie. Pamiętajcie, by wcześniej sprawdzić pogodę!

Maltanka w Poznaniu

Atrakcja typowo dla dzieci, choć z pewnością przyjemna i dla dorosłych. Powstała z Harcerskiej Kolejki Dziecięcej i ma już swoje lata. Całe szczęście, ostatnio stolica Wielkopolski bardzo w nią inwestuje. Maltanka, czyli parkowa kolej wąskotorowa łącząca Rondo Śródka z Zoo, ma urocze wagoniki i malowniczą stację zbudowaną z muru pruskiego, a przystanki noszą nazwy od kultowych bajek z lat 50 (Balbinka czy Ptyś). Idealny sposób na pokonanie drogi z Zoo do jednej z knajp na słynnej Śródce.

*

Tyrolka nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Jeśli twoje dzieci pragną prawdziwych emocji, to ta atrakcja jest dla was. Nad Jeziorem Tarnobrzeskim funkcjonuje najdłuższa w Polsce huśtawka Tarzana (zwana tyrolką). Nie dość, że zjazd na linie jest długi, widoki spektakularne (połowę dystansu sunie się nad jeziorem), to jeszcze jest możliwy zjazd w parach! Wymagania wagowe do zjazdu solo to 25 kg. Lżejsze i młodsze dzieci można jednak przypiąć do uprzęży rodziców, więc jest to atrakcja dla każdego. Startuje się z drewnianej konstrukcji na wysokości sześciu metrów. A potem tylko zapinamy asekurację i ziuuuuuuu!

 

 

*

Bydgoski Tramwaj Wodny

Wiele polskich miast oferuje turystom tramwaje wodne, ale właśnie w Bydgoszczy to szczególnie dobry pomysł na zwiedzanie. Widoki są wyjątkowo malownicze, zabytkowe budynki mamy jak na dłoni, a do tego obie trasy (zarówno linia staromiejska jak i linia słoneczna) obfitują w ciekawostki hydrotechniczne jak śluzy. Bilety można nabyć online, a gdy chcemy być bardziej spontaniczni, to także w Bydgoskim Centrum Informacji czy u obsługi wodnych tramwajów, zwanych tu Słonecznikami. Sezon trwa do 29 września.

*

Ruchome wydmy w okolicach Łeby

Kto powiedział, że ruchome atrakcje muszą być napędzane przez maszyny? Słowińskie wydmy to coś, co stworzyła sama natura, a ich piękno przyciąga co roku rzesze turystów. Dla cudownych widoków przypominających pustynię, dla kolorów, wiatru we włosach, najwspanialszej naturalnej piaskownicy pełnej czystego i delikatnego bałtyckiego piasku, warto się wybrać w te strony. Na wydmy Słowińskiego Parku Narodowego możemy dostać się meleksami, kolejką, albo prywatnym transportem zorganizowanym. Warto, bo krajobraz unikalny na skalę Europejską!

Podziemna trasa wodna Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

Już sam opis tej atrakcji zapiera dech w piersiach: spływ łodziami po dawnych wyrobiskach XIX-wiecznej sztolni, najdłuższą podziemną trasą w górnictwie węglowym. I to w samym centrum 180 tysięcznego miasta! To znaczy… pod jego centrum. Jakby emocji było mało, w czasie zwiedzania można podziwiać podziemne porty, formacje geologiczne, poznawać teren dawnej kopalni wszystkimi zmysłami. W półmroku, przy odgłosach kapiącej wody dowiadujemy się o legendach Górnego Śląska. Coś dla prawdziwych poszukiwaczy przygód! Idealna atrakcja dla dzieci 7+ (młodszym rekomendujemy zwiedzanie podziemi Kopalni Królowa Luiza). Rezerwacja online jest niezbędna, można dokonać jej tu.

*

Rollercoastery w Energylandii

Trudno w naszym zestawieniu nie wspomnieć o ruchomej atrakcji ekstremalnej, czyli górskich kolejkach w największym parku rozrywki w Polsce – Energylandii. Ponad 80 różnych rozrywek, 30 hektarów powierzchni i słynny hypercoaster sprawiają, że w tej kategorii atrakcji nic nie może się równać. Jadąc do Energylandii radzimy jednak nastawić się na tłumy (właściciel ostrzega nawet przed godzinnym oczekiwaniem do niektórych atrakcji w regulaminie) i bardzo dokładnie i zaplanować pobyt z dziećmi. w zeszłym roku park odwiedziło niemal 1,5 miliona osób.

Schody Ruchome pod trasą WZ w Warszawie

Nie jest to oczywista atrakcja stolicy, choć ma swoich zagorzałych fanów wśród varsavianistów. Schody powstały jako element  pierwszej wielkiej inwestycji PRL, czyli Trasy WZ, i są najstarsze w Polsce. Stanowią nietuzinkową pamiątkę po słusznie minionych czasach, a po pieczołowitym remoncie o wartości 8 milionów złotych na nowo cieszą oko socrealistycznym detalem architektonicznym. Dobra lekcja historii i przy okazji atrakcyjna przejażdżka, zwłaszcza dla najmłodszych. Na miejscu nadal można oglądać radzieckie centrum kontroli dźwigów. Uwaga: korzystanie ze schodów z wózkiem dziecięcym zabronione. Zostaniecie skierowani przez obsługę do specjalnej windy.

*

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Kto z nas nie marzył by poczuć się w wakacje jak na końcu świata? Tzw. bieszczadzka ciuchcia, czyli zbudowana w XIX wieku kolejka wąskotorowa z Majdanu, to pomysł na to by poznać właśnie takie dzikie, odludne Bieszczady. To najwyżej położona kolej wąskotorowa w Polsce. Już sama stacja początkowa stanowi klimatyczną atrakcję, a tory prowadzą przez malownicze tereny, leśne zakątki z dala od cywilizacji. Dostępne są dwie trasy, bilety można kupować na miejscu i online.

 

Zjeżdżalnia grawitacyjna Czarna Żmija w Sudetach

W Polsce jest wiele tego typu atrakcji, ale ta wygrywa rankingi: najmniej oblegana przez tłumy, z najbardziej malowniczymi widokami i najdłuższa. Zjazd prowadzi między innymi przez wiadukt nad potokiem, na wysokości 8 metrów. Solo mogą jeździć już ośmiolatki, dzieci od 3 lat można zabrać do wagoniku ze sobą. Czarna Żmija znajduje się w kompleksie rozrywkowym Czarna Góra w miejscowości Sienna. Koniecznie zapnijcie pasy!

 

A wy jakie ruchome atrakcje w Polsce polecacie?

 

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.