Top 10 książek wydawnictwa Mamania

książki oddziałujące na zmysły

Ania Zdrojewska-Żywiecka przed sześcioma laty założyła wydawnictwo Mamania i przyczyniła się do rozpopularyzowania na polskim rynku wartościowych poradników dla rodziców. William i Martha Sears, Harvey Karp, Lawrence Cohen czy Agnieszka Stein to nazwiska autorów, którymi  swobodnie żonglują rodzice świadomi, poszukujący własnych dróg... i niewątpliwie Mamania miała tu swój udział. Ciężko sobie wyobrazić, że zaledwie kilka lat temu „Bobas lubi wybór” nie istniało w terminologii rodziców.

Pozycje wydawnictwa Mamania doczekały się wielu nagród, w tym wyróżnienia przyznawanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, a nas to nic a nic nie dziwi. Skupiając się jednak na poradnikach Mamani, niechcący przymykałyśmy oko na pozostałe pozycje wydawnictwa. A nie słusznie! Postanowiłyśmy czym prędzej nadrobić zaległości i bliżej się przyjrzeć ich literaturze dziecięcej…

Zauroczone razem z Justyną złożyłyśmy nasze subiektywne top 10. Przeczytajcie jak w słowach udało się zamknąć wrażenia, których dostarczają książki.

***

Znajdź kropki / Andy Mansfield

Takiej książki o kropkach jeszcze nie było! Wytęż wzrok? Znajdź różnice? Połącz kropki? Znajdź kropki! Nie wszystkie od razu widać, niektóre się schowały i czekają, aż je odkryjesz. Trzeba trochę pokombinować, poruszać się, kiwnąć palcem. Popchnij. Pociągnij. Podnieś. Obróć. Przekręć. Zegnij. Popatrz. Zajrzyj… Czyli esencja książki interaktywnej. Koordynacja i spostrzegawczość w najwyższej formie. Koła zębate z papieru, konstrukcje do stawiania, lustra do multiplikacji kropek, łamigłówki i wyskakujący sześcian… to tylko kilka wciągających propozycji. Bez względu na wiek każdy będzie się dobrze bawił.

10

11

Kwieciste łąki. Koloraże / Magdalena Bielecka, Joanna Knycz, Olga Szczechowska

Nastolatka, szkolniak, zerówkowicz czy mama z tatą dadzą się skusić na łąkę do kolorowania. W niczym nie przeszkadza rosnąca popularność kreatywnych kolorowanek, bo w końcu jest ich coraz więcej do wyboru, do koloru. Dla zabawy, dla relaksu, dla radosnej twórczości. W tej gęstej propozycji jest w czym wybierać – trzy autorki rysunków to trzy różne style. Są tu kwiaty jak wzory na tapecie równo przycięte i ułożone jak w pudełeczku. Pełen ład i rytm. Tuż obok kwitną letnie łąki w trójwymiarze podglądane z perspektywy żaby. Pejzaże utkane z gałęzi drzew i krajobrazy fantastyczne. I jeszcze płatki oraz liście kwiatów widziane z góry, płaskie jak projekty haftów czekające na kordonek. Koloraże jak marzenie.

kwiaty1

kwiaty

Ogród motyli / Laura Weston

Podglądacze życia, to książka dla Was! Graficzna uczta w ogrodzie to przygoda z czernią, bielą i kolorem. Surowe i syntetyczne obrazki, nie pozbawione szczegółów, zapraszają do interaktywnej zabawy w poszukiwanie gąsienic. Nic nie jest tym czym się wydaje. Cisza w ogrodzie buduje klimat. Nie wahaj się zaglądać pod listki, otwierać zamaskowane okienka, które nagle ukazują kolor. I życie. Krok po kroku. Jajo. Gąsienica. Kokon. Motyl. Spotkanie. Droga. Jajo. Gąsienica. Twoje ręce nie będą się nudzić, bo tę książkę możesz rozegrać po swojemu, tworzyć jak scenografię. Opowiadać jak pełną sekretów historię niezwykłej przemiany.

3

4

Oto jest ogród / Hector Dexet

Nie będzie to ostatnia wizyta w dziwnym ogrodzie. W bardzo starym drzewie śpią kartonowe opowieści o przyrodzie. Przez wycięte kształty liści za chwilę będą spoglądać owady, a gąsienica uśnie na chwilę na liściu, aż wyrosną jej skrzydła. Jabłko odsłoni kreatywne korytarze wydrążone przez robaki, a kwiat być może okaże się pułapką. Do kałuży przywędrują ciekawskie zwierzęta, ptaki i karawana biedronek. Czy słońce, czy deszcz, będzie zabawa. Ogród pełen życia odsłoni swoje tajemnice przed każdym maluchem chętnym włożyć palec w otwory o przeróżnych kształtach. Dodaj dźwięki, wymyśl przygody, a książka podziała na wiele zmysłów i rozbuja wyobraźnię.

imgp0717

imgp0720

Kto zjadł biedronkę? / Hector Dexet

Jeszcze jedna kolorowa, smakowita przygoda dla najmłodszych! Skąd tyle kółek w brzuchu białego niedźwiedzia? Trzeba jak najszybciej rozwiązać tę zagadkę. Najlepiej paluszkami, czyli biorąc sprawy we własne ręce. Kolor i dotyk znów idą tu w parze. To kto w końcu zjadł biedną biedronkę? Miś nie, słoń nie, czarny ptak też nie. Podejrzanych jest wielu. Przepytujemy wszystkich bez wyjątku, a po drodze ćwiczymy kolory i zapamiętujemy nazwy gatunków. Sprytne to przesłuchanie-poszukiwanie. Różowe flamingi też się nie przyznają. Czy w ogóle się dowiemy? A może na końcu czeka happy end? Do sprawdzenia. Własnoręcznie.

12

6

7

Mała biała rybka / Mała biała rybka ma urodziny / Mała biała rybka ma wielu przyjaciół / Guido van Genechten

Z małą białą rybką też warto poćwiczyć. Na przykład kolory, szukając jej zgubionej mamy. Niech młoda nie płacze w podwodnym świecie, tylko rozejrzy się wokół i zacznie pytać! Czerwony krab, żółty ślimak i zielony żółw nie znają odpowiedzi. Mamy wszystkich innych kolorów się nie przyznają, tylko wielka tęczowa ryba pasuje do niej jak ulał. Krótkie i pełne uroku opowieści z głębin zachęcają, aby trzymać się blisko z sympatyczną bohaterką i razem z nią oswajać świat. Bogaty w przeciwieństwa – brudna i czysta rozgwiazda, długi i krótki wąż morski, gruba i chuda ośmiornica. Pełen urodzinowych gości i tętniący zabawami z przyjaciółmi. Ta seria to oda do radości życia. Dwulatki i młodsze przedszkolaki będą w siódmym morskim niebie!

imgp0657

 

W moim sercu / Jo Witek, ilustracje Christine Roussey

Serce to skrzynia pełna skarbów i pokój z bałaganem. Jest też serce otwarte na drugiego człowieka. Możemy zajrzeć do środka? Przekonać się jakie jest naprawdę? Ta książka zaprasza do podróży wgłąb – do uczuć, potrzeb i pragnień. Do autentyczności, istoty tego kim się jest. Mała przewodniczka opowiada o radości, odwadze, złości, strachu, smutku, wrażliwości i innych emocjach, za każdym razem odsłaniając kolejną warstwę. Bo serce jest jak cebula – ma warstwy. Daj się skusić na tę piękną, delikatną, rysunkową przygodę, która wywołuje rumieńce na policzkach. A czy Twoje serce mieszka w domku na drzewie?

8

imgp0731

imgp0730

Jezioro łabędzie / na podstawie baletu Piotra Czajkowskiego, ilustracje Charlotte Gastaut

Można obejrzeć kultowy balet w teatrze lub wysłuchać nagrania w perfekcyjnej jakości. Można też podziwiać opowieść wytańczoną w papierze. Wycyzelowaną w pejzaże nocne, ciemne pnie drzew, witrażowe suknie. Wyrzeźbioną w galop, szelest i światło księżyca. Tak, że widać tylko biel, czerń i odcienie złota. Księżniczka łabędzi zaklęta przez czarnoksiężnika i poruszony młodzieniec. Na balu dziewczyna w białych piórach i córka czarnoksiężnika w czarnych. Pomyłka i pojedynek. A na koniec uwalniający pocałunek miłości. Wszystko wycięte w papierze misternym szlaczkiem, co czytelnika onieśmiela, gdy książkę trzyma w dłoniach. Wykonanie to perełka. Książka na specjalne okazje.

imgp0692

jezioro

Nelly Rapp i Upiorna Akademia / Martin Widmark, ilustracje Christina Alvner

Straszne opowieści już nie takie straszne, gdy upiorna agentka i jej pies Londyn są na tropie mrocznych tajemnic. Szkolne dzieciaki i czytające starszaki znajdą w tej serii nie tylko dreszczyk grozy i zabawne rysunki w bladych odcieniach szarości, ale także nieskrępowaną wyobraźnię skrojoną na miarę powieści grozy. Okazuje się, że szukanie łazienki w cudzym domu może zakończyć się odkryciem Upiornej Akademii i wstąpieniem w poczet jej uczniów. Najpierw tylko trzeba zdać pomyślnie test z wampirologii. Nelly jest już o krok od nowego rozdziału w życiu. Pamiętajcie! Przygoda czai się za rogiem. Odważycie się wejść po krętych schodach prosto w zapomniany świat pajęczyn?

kocurek1

 

Kołysanka o piersiach mamy / Monica Calaf Gozalo, ilustracje Mikel Fuentes

Książka o miłości z perspektywy karmiącej mamy to pomysł niespotykany, a przecież i taka kołysanka przydarza się dzieciom na tym pierwszym etapie. W roztańczonych ilustracjach, pełnych faktur i rozedrganych linii, śpiewu i rytmu, kryje się czułość. Przypieczętowują to słowa kobiety skierowane do dziecka, które szuka bliskości. Przy piersiach mamy odnajduje spokój, sen i poczucie bezpieczeństwa. Wszystko tu dąży do harmonii. Wyjaśnienia z nutą fizjologii dopełnia rodzicielstwo bliskości, chustowanie, karmienie na żądanie, gimnastyka poporodowa i cała masa zwyczajnych, codziennych spraw. Mama ma gwiazdy we włosach. Pogodnie upływa czas. Starsze już dziecko zamienia potrzebę ssania na wieczorną bajkę.

***

Tekst: Justyna Wencel/Dzika Jabłoń

Zdjęcia: Paulina Derecka/Paprotnik Studio

2 komentarze

  • markdottir:

    O kropkach już słyszałam i mam na liście do kupienia, dorzucę jeszcze ogród motyli i absolutnie przepiękne jezioro łabędzie dla siebie. 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.