Top 10 historii obrazkowych

Przegląd komiksów dla dzieci

Top 10 historii obrazkowych

Kochacie komiksy? Szykujcie się na obfitość i dobrostan. Jest w czym wybierać. Komiksy dla dzieci mają się ostatnimi czasy coraz lepiej na rodzimym rynku. Trochę się zmieniło od czasów naszego dzieciństwa. Do Tytusa, Romka, Atomka, Kajka, Kokosza, Thorgala i smoka Diplodoka dołączają nowi wspaniali bohaterowie! Wciąż przybywają, zaskakują, czarują. Koniecznie ich poznajcie. To jest dobry czas dla nas, fanów. Wydawnictwa szykują nowości, komiksiarze odsłaniają szczegóły kolejnych rysunkowych plansz na chwilę przed oddaniem do druku, dzielą się tajnikami pracy twórczej, indywidualnych technik i stylów, opowiadają w wywiadach o inspiracjach i fantazjach. My też daliśmy się oczarować i z ekscytacją dzielimy się wyborem gorącej dziesiątki.

***

Ariol. Wszyscy jesteśmy osiołkami / Emmanuel Guibert, ilustracje Marc Boutavant / Wydawnictwo Adamada / wiek 7+

Kto zna, pełnego ciepła i uroku, misia Muki z kolorowej i wielosmakowej bajki Marca Boutavant, ten będzie wniebowzięty. Zwierzaki powracają, ale tym razem w zupełnie innej odsłonie. Przypominająca Mikołajka i jego kumpli paczka znajomych pędzi nieco przywiędły szkolny żywot, a po lekcjach szuka okazji do przemiany w superbohaterów. W trzynastu skondensowanych historyjkach, główny bohater Ariol rozgrywa decydujący mecz, (bezskutecznie) uczy się przyimków, zaleca się do Petuli, krówki z klasy, docieka czy jest głupim osłem i ratuje Superkonia z kina. Świat dorosłych – rodziców i nauczycieli – jest sztywny, poukładany i bez wyobraźni. Dzieciarnia robi w nim wyrwę swoim zamiłowaniem do chaosu, głupot i spontaniczności. Absurdalna lekkość bytu!

dsc_0874

dsc_0880

dsc_0878

dsc_0877

 

Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy / Astrid Lindgren, ilustracje Vang Nyman / Wydawnictwo Zakamarki / wiek 3+

Kto nie kocha Pippi i jej wiecznie żywych żartów! Ta superbohaterka zawsze sobie radzi, bo swoim podejściem do rzeczywistości rozbraja powagę świata dorosłych, a jej wewnętrzna siła czyni ją niemal nietykalną. Komiks, jest wznowieniem kultowych odcinków drukowanych w szwedzkim czasopiśmie dla dzieci pod koniec lat pięćdziesiątych. Z przyjemnością dołączamy więc do Pippi w kilkunastu przygodach eksplodujących absurdem, narysowanych w prostym stylu z nutą retro. Tommy i Annika to prawdziwi szczęściarze. Nigdy nie umrą z nudów, a ekscentryczna przyjaciółka pomaluje ich dzieciństwo na kolorowo. Najlepiej, jak to mówi Pippi, kiedy dzieci mogą porządkować swoje życie same.

dsc_0941

dsc_0948

dsc_0947

dsc_0944

Niezła draka, Drapak! Puść to jeszcze raz / Niezła draka, Drapak! Cypel strachu / Sztybor & Kaczkowski, Wydawnictwo Egmont / wiek: dla wszystkich

Kolejny superbohater do kolekcji. Zwyczajny Kornel, właściciel antykwariatu w Mieście Naszym, zmienia się w nocy w odważnego Drapaka i walczy ze złem, stając w obronie mieszkańców. W tajemniczym kostiumie uprawia parkour pod gwiazdami, by odpowiedzieć na wezwanie Szeryfa od zadań specjalnych. Trochę zagoniony i zaaferowany, a zarazem szczery i aktywny, Drapak świetnie radzi sobie z bolączkami miasta i wycieczką na Cypel Strachu po ostateczne rozwiązanie zagadki. O wiele większym wyzwaniem dla bohatera o podwójnej tożsamości, może okazać się randka z dziewczyną.

dsc_0912

dsc_0913

dsc_0914

dsc_0926

dsc_0922

Detektyw Miś Zbyś na tropie. Kosmos to za mało / Maciej Jasiński, Piotr Nowacki, Norbert Rybarczyk / Wydawnictwo Kultura Gniewu / wiek 3+

Idealna seria dla młodszych komiksiarzy, nie tylko do słuchania i wspólnego oglądania z rodzicami, ale także do nauki samodzielnego czytania. Przyjaciele detektyw Miś Zbyś i Borsuk Mruk przypominają słynną parę Sherlocka Holmesa i doktora Watsona tropiących zagadki, zabawnie strawestowaną przez autorów. Ekscytująca mieszanka! Przesympatyczne historie, proste i pełne życia rysunki, genialne efekty kolorystyczne. Detektywi badają plagę kradzieży w bazie na księżycu. Podążając za księżycowym królikiem, trafiają na kosmiczne złomowisko i zarzucają przynętę na jednej z planet. Ku zaskoczeniu wszystkich, ścigany nie jest do cna zdeprawowanym kryminalistą. Jeśli kosmos to za mało, pytanie co będzie dalej.

dsc_0953

dsc_0954

dsc_0955

dsc_0956

Wpatrzeni ze wzgórza / Norbert Rybarczyk / Wydawnictwo Centrala / wiek: dla młodzieży

Kto patrzy i obserwuje bacznie, czekając, aż otworzy się portal wraz z pierwszym płatkiem śniegu?  Narrator i jego kumple tylko na pozór zajmują się włóczęgą wokół wzgórza. W wizjonersko skreślonych pejzażach, wybuchowo narysowanych i pokolorowanych scenach, dotykamy ich życia, przypominającego komputerowe sny science-fiction. Ich wzrok utkwiony w miasto, niebo i ocean. Napędzani muzyką i przyjaźnią. Koncert, ognisko na plaży, sok i kumple – czego więcej trzeba? Najwyraźniej akcji kosmicznej! Z potworami atakującymi z niezrozumiałych powodów, z którymi walczy się do końca. Nastrojowy komiks zmieniający percepcję poukładanej rzeczywistości!

dsc_0977

dsc_0971

Przybysz / Shaun Tan / Wydawnictwo Kultura Gniewu / wiek 6+

Poruszająca książka, która skrada serce i tysiąc słów, nie używając żadnego! W obliczu tak surrealistycznej, choć sugestywnie opowiedzianej jednostkowej historii wyjazdu pewnego przybysza, mamy poczucie, że rozlewa się ona na losy wszystkich emigrantów świata. Shaun Tan, wielokrotnie nagradzany ilustrator poświecił „Przybyszowi” cztery lata pracy. Owocem jego skrzętnych poszukiwań i odważnej wyobraźni staje się monumentalna księga-dokument opuszczenia rodziny i oczekiwania na ponowne z nią zjednoczenie. Absolutnie niezapomniane wrażenia z podróży przez wszystkie rozdziały, smakowanie detali i lekkich pociągnięć, wewnętrzny ruch toczącej się opowieści, pełen zbliżeń i oddaleń, sączące się światło na podobieństwo sennych, sepiowych fotografii – to kilka zaledwie zaklęć, które sprawiają, że do „Przybysza” będziemy już wracać w hipnotyzującym niedosycie.

dsc_0870

dsc_0869

dsc_0863

dsc_0864

dsc_0860

To nie jest las dla starych wilków / Tomasz Samojlik / Wydawnictwo Kultura Gniewu / wiek: dla wszystkich

Tomasz Samojlik wciąż w doskonałej formie! Osiemnaście obrazkowych opowieści to zaproszenie do edukacyjnego spaceru puszczańskimi ścieżkami, na których spotkać można żubry, łasice, wiewiórki, łosie, dziki, jeże, nietoperze i wielu innych mieszkańców niezwykłego lasu. Niedoceniony detektyw jenot rozwiązuje tu zagadki, stary wilk odchodzi, bo czasy się zmieniły i nikt już nie chce drapieżników za sąsiadów. Wydry zdradzają sprawdzone sposoby na zimową depresję, szopy pracze planują zrobić pranie mózgu leśnym kolegom, a dżdżownica-mentor rodu poucza wnuczka, gdyż obu obsadzono w roli narratorów-komentatorów. Najwyższej próby poczucie humoru, wyraziści bohaterowie i solidna dawka wiedzy. Wiecie, że w rozmnażaniu zajęcy można wyśledzić ciąg Fibonacciego?

dsc_0963

dsc_0960

dsc_0964

 

Umarły las / Adam Wajrak, ilustracje Tomasz Samojlik / Wydawnictwo Agora / wiek 6+

Tym razem Samojlik łączy siły z Wajrakiem, żeby wyczarować leśną przygodę w stylistyce ptasiego westernu. Jak na stałych bywalców Puszczy Białowieskiej przystało, autor i rysownik prowadzą czytelnika głęboko w las i jego historię, pomimo zabawnej stylizacji, pełnej aktualnych odniesień. W martwym lesie, który wcale nie jest martwy, zjawia się nowy szeryf, dzięcioł Triko, i próbuje zaprowadzić porządek. Niepokój wisi w powietrzu. Oto mieszkańcy miasteczka – kowalik Bargiel, właściciel sklepu kolonialnego, sóweczka Mogiłczyk, grabarz, dzięcioł Blekota, właściciel saloonu, bankowiec Kapral, wredne korniki, podstępne szpaki, trzy ptasie samice i Gang Zakrzywionego Dzioba. Sceneria i akcja od razu przypomina najlepsze westerny w stylu Sergio Leone. Dzięcioły rządzą! Dobry, zły, trójpalczasty…

dsc_0992

dsc_0988

dsc_0981

Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tam / Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej / Berenika Kołomycka / Wydawnictwo Egmont / wiek: dla wszystkich

Razem czy osobno? Tu czy tam? Daleko czy jeszcze dalej? Zanim odnajdą się w przyjaźni, dwaj bohaterowie muszą pokonać niechęć i nieufność. Trudno jest dzielić się oswojoną, wydeptaną i dopasowaną samotnością, tak samo jak ulubionym kawałkiem krajobrazu. W ponurym, zimowym lesie kończą się żołędzie; czas wyruszyć w drogę, ku roztopom i wiośnie. Akwarelowa opowieść o otrząsaniu się z lęku przed podróżą, zmianą, nowym doświadczeniem. Zmieniając perspektywę, od szerokich, nasyconych kadrów, aż po zbliżenie z błyskiem w oku bohatera, uczymy się jak odkrywać świat z odwagą. Razem raźniej!

dsc_0888

dsc_0893

dsc_0895

dsc_0896

Hilda i troll / Luke Pearson / Wydawnictwo Centralka / wiek 6+

Na koniec wisienka na torcie! Najbardziej magiczna seria przygód niebieskowłosej Hildy, składa się z czterech części i rodzi nadzieję na kolejne. To już kultowa bohaterka, przyjaciółka trolli, mieszkanka skandynawskiego odludzia. Jedna z najbardziej wyrazistych postaci rysunkowych, dziewczynka o wielkiej mocy autentyczności pomieszanej z wizją i wyobraźnią, wiedzie życie równie wyjątkowe jak ona sama. Wychodzi rysować trollowe skały, a za chwilę przytrafiają się jej spotkania z Drewniakiem, Olbrzymem, elfami czy Czarną Bestią. Każdy niezwykle smakowity album zaprasza nas do świata duchów i przedziwnych stworzeń – raju dla niezłomnego łowcy przygód! Zdecydowanie nie tylko dla dziewczyn.

dsc_0899

dsc_0905

dsc_0906

dsc_0902

dsc_0910

I bonus: Przez las / Emily Carroll / Wydawnictwo Entliczek / wiek: dla młodzieży

Dla tych, co się nie boją pójść nocą przez las. To las bowiem jest bohaterem pięciu mrocznych, ociekających grozą opowieści rysunkowych kanadyjskiej ilustratorki. Za każdym razem, gdy ścieżka prowadzi w mroczną gęstwinę, z ciemności nadchodzi niepokój. Mistrzowsko prowadzona, rozedrgana kreska, intrygujące portrety kobiet, niejednoznaczne zakończenia ze znakiem zapytania zapadają głęboko w pamięć. Rozsmakowani w gotyckich wątkach amatorzy makabrycznej wyobraźni docenią nocną kolorystykę rozgwieżdżonego nieba, przemykającego cienia i chłodu tajemnicy rodem z baśni o Sinobrodym. Tutaj bezgłośnie pada śnieg, ślad prowadzi donikąd, a wieczorem strach sprawdzić co się czai pod łóżkiem.

dsc_0927

dsc_0929

dsc_0936

***

Tekst: Justyna Wencel/dzikajabłoń.wordpress.com

To zaledwie kropla w morzu komiksów… Po wstępnym zgłębieniu tematu, planujemy wybrać się do Muzeum Etnograficznego na festiwal Niech Żyje Komiks! Mamy nadzieję was tam spotkać, a tymczasem podpowiedzcie nam ciekawe tytuły – czy wasze dzieci mają swój ulubiony komiks? A może wy coś wspominacie z sentymentem ze swojego dzieciństwa?

 

Save

Save

Save