koronawirus nowe technologie

Top 10 aplikacji dla dzieci

Mądre gry nie tylko na czas kwarantanny

Top 10 aplikacji dla dzieci

Gry jako kwarantannowy zapychacz czasu? Nic z tych rzeczy. Tablet i komórka nie są takie złe, kiedy podsuniemy dzieciom bezpiecznie i mądrze zaprojektowane aplikacje. Tu zabawa idzie ramię w ramię z rozwojem, przetestowałyśmy to!

Wiemy, że #zostańwdomu spędza sen z powiek wielu z nas, a szukanie wsparcia w świecie online u niektórych generuje wyrzuty sumienia. Spieszymy zatem z pocieszeniem, że jest wielu świadomych twórców aplikacji dla dzieci, którzy wraz z przyjaznym interfejsem przemycają wartości takie jak rozwój sensoryczny, ćwiczenia kreatywne, trenowanie logicznego myślenia, czy ciekawostki naukowe. I ktoś tu mówił o trwonieniu czasu? Łapcie naszą dziesiątkę gier dla małych i ciekawskich ludzi.

 

*

THINKROLLS

Labirynty, start! Thinkrolls to różne gry, które łączy logiczny aspekt przemierzania trasy usianej wyzwaniami i przeszkodami do pokonania. Niektóre zadania przypominają proste zadania z fizyki (kłania się Zasada Dynami Newtona), więc gra ma też aspekt edukacyjny. Dzieciaki grają zabawnymi postaciami w kształcie kulek – jest ich ponad 2o – które zmieniają swój wygląd w zależności od wybranej planszy. Klikanie po kolorowych labiryntach trenuje obserwację, pamięć, rozumowanie, rozwiązywanie problemów i poznanie przestrzenne. Thinkrolls ma 200 poziomów z rosnącym stopniem trudności i nowymi przeszkodami. Duży plus za to, że jest przewidziana dla maksymalnie 6 graczy, przez co nadaje się do zabawy dla całej rodziny.

Wiek graczy: 3-8 lat / aplikacja do pobrania tutaj

 

*

SQULA

To najbardziej rozbudowana opcja z prezentowanej tu edukacyjno-rozrywkowej dziesiątki. Squla jest w zasadzie całą platformą stworzoną przez nauczycieli i specjalistów od gier online, która sprawdza się jako uzupełnienie zajęć szkolnych. W jej przepastnych zasobach jest – uwaga – 65 000 gier i quizów ze wszystkich przedmiotów szkolnych. Można ją pobrać na komputer, tablet i telefon. Squlę mogą testować uczniaki z klas 1-6 oraz obywatele przedszkola i zerówkowicze. Jest też element grywalizacji – dobre odpowiedzi są nagradzane „monetami”, które można wymieniać na nagrody.

Wiek graczy: od 4 lat, aplikacja do pobrania tutaj

 

*

HOUSE PAINT

Ponoć kwarantanna sprzyja remontom – no to do dzieła! Twórcy gry zuchwale oznajmiają: „białe domy są nudne” i zachęcają dzieci do malowania ścian budynków. Aplikacja polega na tym, że maluje się domki w swoim mieście, za każde dzieło dostaje się punkty (diamenty), za które można kupować nowe budynki i je ulepszać. Jeśli macie w domu architektów łamane na malarzy i obawiacie się rewolucji na ścianach, podsuńcie im House Paint. Gra jest rekomendowana dla dzieci od 12 lat, ale spokojnie dadzą sobie z nią radę także młodsi artyści.

Wiek graczy: od 12 lat, aplikacja do pobrania tutaj

 

*

BANDIMAL

Jeden z naszych redakcyjnych ulubieńców! Bandimal to genialna apka dla małych melomanów i kompozytorów. W ramach tej pięknie zilustrowanej i intuicyjnie zaprojektowanej gry dzieciaki komponują muzykę, a w wyborze dźwięków pomaga im dziewięć zabawnych animowanych zwierzaków, w tym meduza i lama (duże zwierzęta to niskie tony, a małe – wyższe). Dźwięki można przyspieszać i zapętlać – dużo tu śmiechu, luzu i trenowania ucha. Komponowane sety brzmią trochę jak z berlińskiego klubu techno – serio! – więc nie musicie odsyłać maluchów do swojego pokoju, gdy odpalają Bandimal na telefonie. No i supersprawa – swoje kompozycje dzieci mogą zapisywać w muzycznej bibliotece.

Wiek graczy: od 4 lat, aplikacja do pobrania tutaj

 

*

MEKORAMA

Odpalamy ćwiczenia logiczne! Mekorama to dopracowana pod kątem treści i grafiki gra, która wizualnie przypomina trochę kultowego Minecrafta. Chodzi w niej o to, aby pomóc małemu robotowi dostać się na pole z czerwonym przyciskiem, a w czasie tych manewrów nie zrzucić go z dioramy, czyli nazwijmy to planszy. W ramach przemierzania trójwymiarowych plansz dzieci przechodzą różne poziomy – super jest to, że można je też tworzyć samemu w ramach edytora plansz i dzielić się nimi z innymi graczami.

Wiek graczy: od 4 lat, aplikacja do pobrania tutaj

 

*

CUT THE ROPE

Sprawa wygląda tak: Om Nom to stworek, który uwielbia słodycze, zrobi wiele, by je pochłonąć, a mali gracze mają mu w tej misji pomóc. Cel jest taki, by znaleźć jak najwięcej łakoci. Ta gra logiczna ma aż ponad 400 poziomów bazujących na łamigłówkach – czasem młodociany gracz musi poćwiczyć pamięć, a czasem spostrzegawczość. Postać zgarnia rarytasy, a grający zdobywa gwiazdki wymieniane na bonusy. A jeśli wasze dzieciaki przejdą wszystkie plansze, możecie też wypróbować drugą wersję tej gry – Cut the Rope: Magic, z nowymi zagadkami, ale niezmienną misją zdobywania słodyczy dla Om Noma.

Wiek graczy: od 4 lat, aplikacja do pobrania tutaj

 

*

UNICORN 3D: COLOR BY NUMBER

To, że kolorowanki mile pochłaniają czas i działają na odstresowanie, wszyscy (nawet dorośli) dobrze wiemy. Twórcy tej aplikacji idą nieco dalej, a właściwie szerzej, proponując kolorowanie w 3D. Te kolorowanki to w zasadzie zajęcia przestrzenne – trochę jak budowanie. Chodzi o to, by podążać za liczbami w wokselach (czyli takich trójwymiarowych pikselach), aby wypełnić je kolorami. Poza tytułowym jednorożcem w Unicorn 3D: Color by number dzieciaki mają do wyboru rozmaite figury: od kąpielowej kaczuchy po dorodnego muchomora.

Wiek graczy: od 4 lat, aplikacja do pobrania tutaj

 

*

SZYMPARTY

Skoro małpie gaje pod gołym niebem nie są teraz na wyciągnięcie ręki, to warto pomałpować trochę w domu. Aplikacja Szymparty jest dostępna na tablety i smartfony lub PlayStation4. Dzieci mają do wyboru 18 gier, 90 poziomów trudności i 5 plansz, w tym zamczyska nawiedzane przez duchy, planety i zatoki piratów. Gra, podobnie jak jej design, jest nieco szalona – w dzikim, kolorowym, iście małpim klimacie gracze zbierają stroje i akcesoria, a do tego mogą spersonalizować swoją czadową małpę. Co trenujemy? Instynkt, wyczucie czasu i współzawodnictwo, bo w grę może grać kilka osób.

Wiek graczy: od 4 lat, aplikacja do pobrania tutaj

 

*

QUICK MATH JR.

Jak sama nazwa wskazuje ta aplikacja to matma dla juniora. A wiadomo, że matematyka jest wszędzie, w całym życiu codziennym, i ta gra – a właściwie kilkanaście gier – bazuje właśnie na takim swobodnym poznawaniu liczb i podstaw królowej nauk. Z Quick Math Jr. dzieci trenują liczenie, dodawanie i odejmowanie, oraz pisanie cyferek. Mogą też stworzyć swoją postać – matematycznego potworka. Wielką piątkę dajemy twórcom za interfejs aplikacji: przyjazny, intuicyjny i pięknie zilustrowany. Arytmetyka da się lubić!

Wiek graczy: od 4 lat, aplikacja do pobrania tutaj

*

Więcej inspiracji w tym temacie znajdziecie w naszym wcześniejszym zestawieniu mądrych aplikacji dla dzieci. A może macie przetestowane przez dzieci gry, które warto dodać do naszej dziesiątki? Dzielcie się śmiało w komentarzach.

*

Dziękujemy Ani Góreckiej za wsparcie w przygotowaniu publikacji.