Jak urządzić pokój dziecka tip

#tip na wtorek: jak zaciemnić pokój dziecka?

Sprawdzone sposoby na popołudniową drzemkę

#tip na wtorek: jak zaciemnić pokój dziecka?

Uwierzcie, że dla dobra naszych dzieci warto czasem ściemniać… a nawet robić to codziennie! Popołudniowa drzemka w harmonogramie przedszkolaka to punkt obowiązkowy, a nic tak nie służy zasypianiu, jak przyjemny półmrok w pokoju. Łapcie nasze pomysły na zaciemnianie komnaty małych śpiochów.

Dni robią się coraz dłuższe – i chwała im za to! – ale dla naszych dzieci będzie to oznaczało utrudnianie drzemki. W ciągu dnia praktycznie nie wydziela się melatonina, która ułatwia im zasypianie wieczorem. Do tego, kiedy na dworze jest jasno, intensywność bodźców wzrokowych wzrasta, a co za tym idzie – u niektórych dzieci dochodzi dodatkowa trudność z wyciszeniem. Sięgamy więc do źródła, a dokładnie do źródła światła i przyglądamy się możliwościom zasłonięcia okien rekomendowanych przez twórców Hotelove. Oto one.

*

STOPNIOWE ZACIEMNIENIE

Podczas drzemki w sypialni dziecka powinien panować półmrok. Coraz częściej możemy spotkać się ze stosowaniem tkaniny blackout przy produkcji zasłon, ale ona daje pełne zaciemnienie pomieszczeń, a nam zależy na stopniowym zaciemnieniu. I tutaj sprawdzi się dimout, czyli tkanina zaciemniająca o nieprzepuszczalności światła na poziomie 60-90 procent. Odrobina słońca będzie zatem mile widziana.

*

ZASŁONY DO POKOJU DZIECIĘCEGO

Wybierając tkaniny, które będą otulać okna w pokojach dzieci, kierujemy się pragmatyzmem, ale nie zapominajmy o kwestiach estetycznych. Dobrze po wybudzeniu z drzemki czy całonocnego snu widzieć piękny fragment swojego królestwa. Wybierzcie wspomniane dimouty i postawcie na jasne kolory, pamiętając, że zasłony są zazwyczaj tłem do kosmicznych ilości zabawek dziecka, a stonowane odcienie sprytnie uspokoją wnętrze. Z oferty Hotelove mamy chętnie wybierają wersje od złamanych bieli przez szarość i beż po róż i miodowy. A wracając do pragmatyzmu – do pokoju dzieci nie stosujemy zasłon opadających na podłogę (nadepnięcia i zerwanie owych – szczególnie przez wybudzającego się osobnika – gwarantowane). Wystarczy, że zawiesimy je 1,5 cm nad podłogą.

*

ROLETY

Twórcy Hotelove zdradzili nam, że rolety rzymskie są przez nich częściej montowane w pokojach chłopców, ale dobrze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca albo występują daleko wychodzące parapety. Ta alternatywa dla zasłon także bazuje na tkaninach zaciemniających. W przypadku rolet mamy do czynienia z 4 cm przestrzeni między ściana a tkaniną – co to oznacza w praktyce? Odrobinę wpuszczanego światła dziennego, czyli opcję idealną.

*

(ŻAL)UZJE

Ta kiedyś superpopularna opcja zaciemniania pomieszczeń dziś nie jest specjalnie polecana. Twórcy Hotelove podpowiadają, że w pokoju dziecięcym to rozwiązanie jest mało praktyczne. Niełatwo bowiem pokryć nimi okna w całości, co oznacza, że dają mało zaciemnienia. Żaluzji nie da się też dokładnie odkurzyć (to też podpowiedź dla rodziców alergików), za to zasłony czy roletę zawsze można wrzucić do pralki. Dlatego gdybyście zastanawiali się nad wyborem żaluzji do pokoju dziecka, radzimy wrócić do poprzednich punktów.

 

*

Każdy pokój dziecka to konkretne potrzeby, jeśli chodzi o montaż zasłon czy rolet, dlatego postawcie na indywidualną ofertę, którą sporządzą wam specjaliście od tkanin. Usługę Hotelove możecie zamówić tutaj, tymczasem my życzymy waszym dzieciom kolorowych popołudniowych snów!