rozwój dziecka seksualność

Jak przygotować córkę na pierwszą miesiączkę

Tip na sobotę

Jak przygotować córkę na pierwszą miesiączkę

To tip dla wszystkich nas, które pragną otoczyć kobiecość swoich córek czułością. Myślę, że warto też poznać ten temat, gdy ma się syna, bo dobrze jest rozmawiać z chłopakami o świecie dziewczyn. Samia poruszyła temat bardzo nam bliski, a mamom dziewczynek bardzo potrzebny.

Jak przygotować córkę do pierwszej miesiączki. Przeczytajcie, jak możemy pomóc naszym dojrzewającym córkom w tym kluczowym dla nich momencie. Oddaję głos Sami.

*

Doświadczenie pierwszej miesiączki to dla dziewczynki ważny moment w życiu. To, jak będzie wyglądał ten dzień, jakie emocje będą jej towarzyszyły, kto pierwszy dowie się o tym fakcie i jak zareaguje, zostaną w jej pamięci na zawsze i prawdopodobnie w dużym stopniu wpłyną na jej postrzeganie siebie jako młodej kobiety. Osobą, z którą dziewczynki dzielą się tą informacją, jest najczęściej mama. Warto się na ten moment przygotować, żeby dać swojej córce przyjemny start w kobiecość.

*

Chwila ze sobą, swoim doświadczeniem i relacją z cyklem

Zanim zaczniesz rozmowę z córką, zachęcam do odbycia podróży w czasie. Czy pamiętasz moment przyjścia twojej pierwszej miesiączki? Ile miałaś lat? W jakich okolicznościach to się stało, z kim się podzieliłaś tą nowiną? Czy wiedziałaś, że to miesiączka? Czy ktoś wprowadził cię w ten temat? No i wreszcie – jak się czułaś? Postaraj się przywołać jak najwięcej szczegółów i ożywić to wspomnienie. Może ci w tym pomóc ankieta, którą stworzyłam, żeby badać temat doświadczenia pierwszej miesiączki, znajdziesz ją tu.

Zastanów się, jaką masz relację ze swoim cyklem menstruacyjnym teraz. Co myślisz o miesiączce, jak ją przeżywasz, czy towarzyszą ci jakieś dolegliwości? Czy odczuwasz swój cykl jako brzemię, coś trudnego i niewygodnego, czy raczej jest to dla ciebie źródło kobiecej mocy, z którym jesteś połączona dzięki zmiennej cyklicznej naturze? To ważne, żebyś uświadomiła sobie, jak odbierasz swój cykl menstruacyjny, bo prawdopodobnie przekażesz to córce, dla której jesteś aktualnie głównym kobiecym wzorcem. Warto mieć tę świadomość.

*

Wprowadzenie zaczyna się wcześniej

Często pytając kobiety o pierwszą miesiączkę, pytam też o to, jaka atmosfera panowała w ich rodzinnym domu wokół tematów seksualności. Moment nadejścia pierwszej miesiączki jest bardzo ważny, ale równie ważne jest stopniowe wprowadzanie w ten temat wcześniej, oswajanie i otwartość na pytania. Niektóre dziewczynki są zdziwione i zszokowane, kiedy widzą pierwszy raz krew menstruacyjną, ponieważ nie miały wokół siebie nikogo, kto mógłby je przygotować na to doświadczenie. Tak naprawdę to, czy i jak poruszymy ten temat wcześniej, wpłynie na to, z  jakimi emocjami dziewczynka przyjmie swoją pierwszą miesiączkę.

*

Opowiedz swoją historię

Ciekawym wprowadzeniem w kobiecość będzie opowiedzenie córce twojej miesiączkowej historii i zaznaczenie, że jest to coś, co łączy wszystkie kobiety niezależnie od miejsca na Ziemi. Atmosfera wokół tematu kobiecej menstruacji wciąż pozostawia wiele do życzenia. To bardzo intymna przestrzeń, wiele dokonuje się w naszych relacjach z córkami. Opowiedzenie twojej historii może mieć ogromną moc i dać córce poczucie, że nie jest sama w tym doświadczeniu.

*

Gdzie w tym wszystkim jest tata?

Menstruacja to temat typowo kobiecy, jednak w naszym rodzinnym domu są również ojcowie, bracia, partnerzy, jednym słowem mężczyźni. Ty jako matka możesz pełnić rolę dojrzałej pośredniczki między córką a męskim światem. To, w jaki sposób reagują mężczyźni i chłopcy, jest dla dziewczynek szalenie istotne, czasem nawet bardziej konfrontujące niż reakcja innych kobiet, które z tematem miesiączki są oswojone. Tutaj również możesz zadać pytanie sobie, jak twój ojciec przyjął fakt, że stajesz się kobietą i czy w ogóle to zrobił. Jak chciałabyś, żeby tata twojej córki zareagował i co mógłby wnieść w to doświadczenie? Nie ma jednego słusznego scenariusza, każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby, jednak warto wziąć pod uwagę również świat mężczyzn w waszym życiu i porozmawiać wcześniej z partnerem, tatą dojrzewającej dziewczynki o tym, że zbliża się ważny moment w życiu jego córki, i spytać, czy chciałby w jakiś sposób zaznaczyć w nim swoją obecność. Czasem drobny gest może wnieść ogromną jakość w życie młodej kobiety – w końcu ojciec to pierwszy mężczyzna z którym mamy bliski kontakt, i to w jaki sposób odbiera nas jako kobietę ma ogromny wpływ na nasze dalsze życie.

*

Symboliczny rytuał przejścia w kobiecość

To, czego wielu dorosłym kobietom zabrakło w dniu pierwszej miesiączki, to coś na kształt rytuału, symbolicznego zaznaczenia tego wydarzenia, dzięki któremu możesz podkreślić swoją obecność w tym dniu i wspólnie z córką celebrować jej wejście w nowy etap. Możliwości jest nieskończenie wiele i tak naprawdę wszystko zależy od tego, co lubicie i jakie jesteście. Ważne, żebyście obie czuły się w tym swobodnie. Możesz zapytać córkę, przed nadejściem miesiączki, co chciałaby od ciebie „dostać”, w jaki sposób chciałaby zaznaczyć ten moment w swoim życiu. Propozycje z jakimi się spotkałam to np.: wspólne upieczenie ciasta, kupienie biżuterii – dla siebie i córki, kobiecy wyjazd. Pomyśl, jak chciałabyś zapisać to wydarzenie w waszych wspomnieniach. Nie chodzi o zrobienie z tego sztucznego święta, tylko o wspólną chwilę i twoją uwagę, jako przewodniczki, która wprowadza córkę w kobiecy świat.

*

Kwestie techniczne, ciało i duch

To ważny obszar w całym miesiączkowym wydarzeniu, żeby przedstawić młodej kobietce, czym w ogóle jest miesiączka, dlaczego pojawia się w jej ciele i jak dbać o higienę podczas okresu. Dzisiaj mamy szereg możliwości do wyboru, są klasyczne podpaski i tampony, ale coraz większą popularnością cieszą się kubeczki menstruacyjne i podpaski wielorazowe. Warto porozmawiać z nią o tym, że otwiera się przed nią nowy rozdział, który przyniesie dużo zmian w jej ciele i psychice.

*

Otwartość na pytania

Bądź gotowa na każde pytanie ze strony córki i nie krytykuj jej za to, że czegoś nie wie. Postaraj się cierpliwie odpowiadać na to, co ją intryguje w temacie miesiączki, cielesności i seksualności. Czasem nasza niekontrolowana reakcja, która nie wynika ze złych intencji, może sprawić, że dziewczynka nie będzie chciała więcej poruszać z nami tego tematu. Czy twoja córka może zapytać cię o wszystko? Czy chcesz jej odpowiadać na pytania dotyczące zmian w jej ciele? Wiele kobiet, które odpowiadały w mojej ankiecie, powiedziało, że zabrakło im szczerej rozmowy z matką, że nie czuły się komfortowo, żeby zapytać mamę o kwestie, które poruszają seksualne obszary.

*

Bądź obecna

Nasz cykl menstruacyjny to coś, co łączy nas z innymi kobietami. Jako dorosłe kobiety-matki pełnimy nową rolę, szczególnie w świecie dojrzewających dziewczynek. Jesteśmy ich przewodniczkami, niesiemy wiedzę o naszej kobiecej mocy, ciele, płodności, cyklach. Dawniej kobiety przekazywały sobie to dziedzictwo między pokoleniami. Być może nasze pokolenie nie doświadczyło tego w taki sposób, jaki byśmy chciały, jednak możemy to zrobić teraz, w kontakcie z młodymi dziewczynkami.  Twoja obecność w trakcie przemiany twojej córki w kobietę jest ogromnym wsparciem i darem.

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wam cudownej podróży i pięknych odkryć. Jeśli czujesz, że chciałabyś zgłębić temat bardziej, to zapraszam na stronę naszego projektu Lunarium – ruszyłyśmy już z kampanią crowdfundingową, chcemy zebrać środki na produkcję workbooka LUNA, który może być ciekawym prezentem dla twojej dojrzewającej córki. Liczymy, że przy waszym wsparciu uda się podjąć ten fascynujący temat, jakim jest nasz kobiecy cykl.

*

Czy jesteście przed taką rozmową? A może macie już swoje doświadczenia w tym temacie? Podzielcie się tym z nami w komentarzach. 

*

Ilustracja: Dobrawa Borkała