lassig

#tip na wtorek: 5 kroków do dobrego snu

Porady od Sleep Concept

#tip na wtorek: 5 kroków do dobrego snu
Edyta Leszczak

Je i śpi osiem godzin. Albo je i budzi się co pięć minut w nocy. Bywa różnie, każde dziecko jest inne, ale sen to temat numer jeden wśród rodziców maluchów. Nie zawsze jesteśmy szczęściarzami i trafia się model mały suseł. Czasem warto dziecku i samym sobie pomóc, a wieczorne rytuały przed snem właśnie temu służą! O ABC dobrego snu opowiedzą Gosia i Marta ze SleepConcept.

Zapewne nie raz usłyszycie, on tak ma, nic nie poradzisz, sam z tego wyrośnie… A ty w tym czasie wypijesz hektolitry kawy, wertując poradniki, co zrobić, by nie budził się co chwilę. A może trafisz na konsultantki ds Snu Dzieci, takowe istnieją!

Dziś razem z marką śpiworków i akcesoriów dla dzieci Gro Company zadajemy im pytanie o kilka kroków do dobrego snu. Jeśli nie znacie śpiworków Gro, koniecznie wypróbujcie je w domu – są dzieci, które po utuleniu w nich zdecydowanie lepiej przesypiają noc! Geneza tej brytyjskiej marki jest zresztą ciekawa, jak to w życiu bywa, powstała w głowach dwójki umęczonych nocnym wstawaniem rodziców. Szwagierka z Australii pożyczyła im śpiworek, co było bardzo nowatorskim wówczas rozwiązaniem w Anglii. Dziecko przespało noc, a dziś Gro Company oferuje kilkanaście produktów ułatwiających rodzicielstwo, w tym śpiworki czy szumiące przytulanki ze światełkiem i czujnikiem snu!

Dziewczyny ze SleepConcept pokazują, że na drodze do lepszego snu nie ma czarnej magii, raczej kilka prostych rytuałów i konsekwencja. Przeczytajcie, oddaję im głos!

 

***

 

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko dobrze spało. Czasem wystarczy kilka drobnych elementów, dobry rytuał i parę wygodnych rekwizytów, a dziecko – nawet kilkutygodniowe – może dobrze spać.

 

OTULAJ

W przypadku noworodków i niemowląt do 3-4 miesiąca najbardziej sprawdza się spowijanie dziecka ciasnym otulaczem czy cienkim bawełnianym kocykiem. Rączki powinny być schowane, żeby ich ruchy nie wybudzały malca. Nie bójmy się ciasno otulać rączek, za to bioderka i nóżki zwykle powinny być luźne.

W przypadku starszych dzieci alternatywą dla otulania jest oferowanie dziecku śpiworka. Śpiworki to świetne rozwiązanie właśnie od 3-4 miesiąca życia do nawet 3 roku życia. Po pierwsze są bezpieczne – nie ma ryzyka, że dziecko zostanie przykryte lub zawinie się w śpiworek, jak w kocyk albo pieluszkę tetrową. Po drugie, maluchowi przez całą noc nie będzie zimno, a dzieci naturalnie śpią bardzo „ruchliwym” snem. I ostatnie, ale wcale nie mniej ważne – dzieci potrafią wychodzić z łóżeczka niemowlęcego, a śpiworek bezpiecznie je w nim zostawia i sprawia, że maluch zamiast wyjść z niego sam, zawoła rodzica.

 

 

 

CISZA JEST DOBRA

Nie jest prawdą, że dzieci dobrze śpią w głośnym pomieszczeniu lub że można je do tego przyzwyczaić. Wszyscy lepiej śpimy w ciszy – dlatego, jeśli jest taka możliwość, zapewnijcie ją maluchowi. Dodatkowo, jeśli miejsce, gdzie śpi dziecko, jest głośne, warto zastosować jednostajny szum. Możemy sami „szumieć” dziecku do łóżka albo użyć suszarki, przytulanki czy nawet aplikacji na smartfon, która imituje dźwięk oceanu lub deszczu.

 

 

IM CIEMNIEJ, TYM LEPIEJ

Dzieci i dorośli lepiej śpią w ciemnych pomieszczeniach. Taka już nasza biologia. Przy braku ekspozycji na światło ludzki organizm wyzwala hormon zwany melatoniną, który odpowiada za naszą chęć do snu. Po drugie, zaciemnianie pomieszczenia na drzemki wcale nie spowoduje, że dzieci przestaną spać w nocy. Nasz organizm wie, kiedy jest noc, a kiedy dzień nie dlatego, że zgasimy światło. Większość noworodków zyskuje tę umiejętność po 2-3 tygodniach życia, i od tego momentu na każdą drzemkę oraz na noc warto zaciemniać pomieszczenie, w którym dziecko śpi.

 

 

MAGIA RYTUAŁU

Przed snem warto jest, szczególnie starsze dziecko, wyciszyć – nawet godzinę wcześniej: zrezygnować z nadmiernej stymulacji wizualnej (telewizja), dźwiękowej (głośne zabawki czy otoczenie) oraz intensywnych zabaw rozbudzających. Dodatkowo warto stosować rytuały przed każdym snem, czyli kilka czynności powtarzalnych przed każdą porą snu, jak zmiana pieluszki, zaciemnienie okien, zaśpiewanie kołysanki, przytulanie, masaż olejkiem, przebranie w pidżamkę czy otulenie w śpiworek.

 

 

UKOCHANE REKWIZYTY

Dzieci kochają powtarzalność i z czasem wykształcają przywiązanie do swoich ulubionych zabawek, kocyków czy pieluszek. Warto z tego korzystać i od wczesnego wieku próbować takie rekwizyty związane ze spaniem dla dziecka wprowadzać. Sprawdzi się przytulanka – najlepiej mała szmatka z rogami czy główką, kocyk – bawełniany lub lniany albo śpiworek. Starsze dzieci mogą mieć ulubioną lampkę lub książeczkę przed snem.

Dzięki tym wszystkim elementom zasypianie waszego malucha powinno być spokojniejsze. Nie zawsze rozwiążą one problemy ze snem dziecka, ale bardzo często poprawiają i ułatwiają rodzicom uzyskanie spokojnej nocy i dłuższych drzemek.

 

 

Mała Zosia zasnęła w mig, może to taki typ, a może przytulanki, masaż i śpiworek pomogły jej się wyciszyć i głęboko zasnąć. Psst, nie przeszkadzamy! A poniżej nasza selekcja produktów przydatnych na drodze do dobrego snu.