#tip na piątek: jak ruszyć w świat z małym dzieckiem?

Radzi Ola Hamkało

Jeśli jesteście z plemienia tych, co nie potrafią usiedzieć w miejscu, tych, co zaraz po powrocie z dalekich podróży knują szczegóły kolejnej wyprawy, ten tekst jest dla was!

Kontentu dla kolejnej porcji #tipów użyczyła Ola Hamkało, aktorka, mama 2,5-rocznej Jagny i niestrudzony wagabunda. Podzieliła się z nami namiarami na pięć miejsc w sieci, do których regularnie udaje się po pożywkę dla swych podróżniczych fantazji. Wyszukiwarki lotów i noclegów to cudowne narzędzia, ale warto skorzystać z selektywnych wyborów zaawansowanej w dziedzinie wakacyjnego researchu globtroterki, by się nie nadziać na internetowego oszusta albo doszczętnie nie spłukać. Stąd moja prośba do Oli o stosowne rekomendacje i ich sympatyczny wypis, który znajdziecie poniżej. To tak, jakby dostać do łapki wafelek z lodami w pięciu smakach, i to bez uprzedzenia! Zamykam buzię na kłódkę, bo jem swoje lody, a głos oddaję Oli.

*

MIEJ CHĘĆ

Jestem gościówą typu „catch me if you can”. Mąż podjął się wyzwania z własnej woli, córka nie miała wyboru. W czym się to objawia? Na przykład w tym, że po upływie tygodnia, maksymalnie trzech, od pełnej przygód, prawie miesięcznej podróży na inny kontynent, zaczynam przebierać nogami.

*

ROZGLĄDAJ SIĘ

Z wypiekami czytam newsletter od flipo.pl, potajemnie przeglądam niepowtarzalne okazje z mlecznepodróże.pl albo „dla zabawy” sprawdzam, ile kosztują bilety na drugi koniec świata w skyscanner.com. W końcu zostaję przyłapana. „Ej, no weź, przecież wróciliśmy dwa tygodnie temu”. Zgadza się. Ale zawsze można jeszcze zajrzeć za miedzę. Kiedy nie ma czasu i okoliczności na kilkutygodniową podróż w dalekie kraje, staram się w miarę możliwości eksplorować Polskę. Pomaga mi w tym polskaniezwykla.pl. Ostatnio zaczęłam fantazjować o górach. Zanim jednak uderzymy na podbój Nepalu, chciałabym pospacerować trochę po naszych rodzimych szczytach. W tym roku zaczniemy od gór Izerskich. Research robiłam na portalu e-gory.com.

 

*

MIERZ SIŁY NA ZAMIARY

Siłą rzeczy, po przyjściu Jagi na świat musieliśmy dostosować nasz tryb życia, a co za tym idzie także podróżowania, do jej potrzeb. Pomogło nam w tym założenie, któremu hołdowaliśmy w trakcie ciąży, a które, oczywiście, zweryfikowało życie: „Ten człowiek dołącza do naszej paczki i żeby wszystkim było miło, musi zrozumieć i uszanować nasze zasady i tryb życia”. Oczywiście nie do końca tak się stało. Ale Jagna chyba wzięła sobie do serca przynajmniej mały procent z tego pobożnego życzenia i jest niezwykle dzielną podróżniczką. Ma za sobą nawet 17-godzinną podróż samolotem, która obyła się bez ofiar w ludziach. Wydaje mi się to dosyć imponujące.

PS Jeśli ktoś z czytelników Ładnebebe ma doświadczenia w chodzeniu po górach z 2,5-rocznym maluchem, uprzejmie proszę o podzielenie się nimi w prywatnej wiadomości na moim profilu instagramowym @nerd_gyal

*

Opracowała: Dominika Janik


Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum Oli Hamkało i zostały zarejestrowane podczas tegorocznej podróży do Japonii.

Aleksandra Hamkało – z zawodu aktorka, w życiu prywatnym żona dziennikarza muzycznego Filipa Kalinowskiego i mama 2,5-rocznej Jagny. Zatwardziała kinomaniaczka i miłośniczka literatury. Lubi gotować i podróżować. Ciągle chce więcej. To czasem dobrze, a czasem źle, ale tak już jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.