kino dzieci

#tip na piątek: jak przeprowadzić się z dzieckiem do Nowego Jorku?

Tropem Superagentki

#tip na piątek: jak przeprowadzić się z dzieckiem do Nowego Jorku?

Przeprowadzka do nowego miasta, nowych ludzi i zagadek to bardzo istotne tło wydarzeń w nowym filmie „Superagentka” z repertuaru Kina Dzieci. Jak poradzić sobie z tak wielkim przeżyciem radzi Agata Endo Nowicka.

Nowy Jork, tam wszystko jest możliwe! Taki optymizm może towarzyszyć grubo przed wylotem, a może nawet przed planowaniem wylotu. Bo gdy pozbiera się i wpisze na listę wszystkie sprawy do odhaczenia, i te formalne, i te rodzinne, skrzydła nieco opadają i zaliczamy dużo niższe loty na samą myśl o życiu w nowym miejscu. Grunt to dobry plan i odpowiednie nastawienie, w budowaniu których pomoże nam ilustratorka Agata Nowicka, od 2,5 roku mieszkająca z rodziną w Nowym Jorku. Agata opowiadała nam szerzej o swojej emigracji tu – w dzisiejszym tipie natomiast radzi, jak przeprowadzić się w dzieckiem na inny kontynent, co ze sobą zabrać, jak stworzyć dom z nowej, dość egzotycznej przestrzeni i jak gadać o przeprowadzce z bliskimi, którzy zostają. Łapcie.

*

Najważniejszy jest plan

Im wcześniej zaczniemy przygotowania, tym lepiej. Starajcie się nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę – niektóre formalności zajmują nawet kilka miesięcy. Pakowanie dotychczasowego życia też lepiej rozłożyć na dłuższy czas, należy robić to spokojnie i systematycznie. Ja postanowiłam pozbyć się większości przedmiotów, zostawiając tylko te niezbędne i ulubione. Resztę rozdałam lub wyprzedałam. Przygotowania najlepiej zacząć na 3-6 miesięcy przed przeprowadzką.

*

Rozmowa z dzieckiem 

Dużo rozmawiałam z moją córką o tym, że zmiany są nieodłączną częścią życia, że nic nie pozostaje na zawsze takie samo. Opowiadałam jej, dlaczego się przeprowadzamy, mówiłam o tym jak o przygodzie. Przywoływałam inne sytuacje z przeszłości, kiedy coś nas na początku przerastało, a potem okazywało się być całkiem fajne i proste do ogarnięcia.

 

 

*

Rozmowa z krewnymi i innymi osobami, które zostają

Trzeba wytłumaczyć im powody decyzji o przeprowadzce, zaplanować, jak będzie wyglądał nasz kontakt i inne wspólne sprawy. Na pewno warto podchodzić do tych rozmów w momencie, kiedy jesteśmy już pewni decyzji i tego, że jest ona dla nas dobrym wyborem.

*

 Co zrobić, by poczuć się w nowym domu jak w domu

Dobrze jest zabrać ze sobą trochę ulubionych przedmiotów – coś, co kojarzy się z domem i bezpieczeństwem. Dla mnie kluczowe w podejmowaniu decyzji o nowym miejscu zamieszkania były dobre szkoły publiczne i bliskość przyjaciół z dziećmi w wieku mojej córki. Można powiedzieć, że wybór miasta i kraju spełniał moje potrzeby życiowe, ale już wybór dzielnicy, w której mieszkamy, był podyktowany przede wszystkim potrzebami córki.

*

Jak znaleźć przyjaciół

Poprzez lokalną szkołę, ale też przez znajomych znajomych. Czasami możemy zakumplować się z rodziną poznaną w lokalnym parku. Ale oczywiście decyzję o tym, z kim się chce spotykać i spędzać czas, pozostawmy dziecku. Nic na siłę.

 

 *

Jak często wracać z dzieckiem do kraju

To jest bardzo indywidualna sprawa. Niektórzy chcą jechać na każde święta, inni wolą raz na rok lub rzadziej. My na ogół mamy te wizyty zaplanowane z wyprzedzeniem, więc szoku nigdy nie ma, raczej wielka przyjemność z przebywania z bliskimi, których nie mamy obok na co dzień.

 

W filmie „Superagentka” dystrybuowanym obecnie w kinach, a już wkrótce na DVD, motyw przeprowadzki gra swoją rolę. Pokazuje, jakie trudności w zaadoptowaniu się w nowych warunkach i wśród nieznanych osób może mieć dziecko. Z drugiej jednak strony uwypukla kwestię nauki płynącej ze zmian i podróżowania. Mała bohaterka A.C. początkowo blokuje się na tutejszych, z czasem jednak – i przy włączonej ciekawości na innego człowieka – sama się otwiera, a przez to rozwija. Ten film jest wielopłaszczyznowy, sami widzicie. Musicie go zobaczyć.

 

*

 

Zapraszamy was na pokazy filmu „Superagentka” w kinach całej Polski. Szczegółowy repertuar znajdziecie tu.

*

Opracowanie: Dominika Janik

Zdjęcia: archiwum Agaty Nowickiej