Tego jeszcze nie widzieliście

Przegląd najciekawszych premier teatralnych dla dzieci

Nie ma teatrzyków dla dzieci, są teatry. Małemu widzowi nie proponuje się sztuczek, tylko sztuki. Teksty są często odpowiedzią na  aktualne problemy, bo w teatrze, dziecko traktowane jest poważnie. Scenografia nie sprowadza się do dekoracji, muzyka pisana jest specjalnie na potrzeby przedstawienia. Tu przedszkolak to wytrawny widz, o którego zabiega  świat scenicznej opowieści. Teatry dla dzieci mają się bardzo dobrze, o czym świadczyć mogą propozycje rozpoczętego właśnie sezonu. Poniżej przedstawiamy wam kilka gorących jesiennych premier.

Sprawdziliśmy, co nowego proponują najciekawsze teatry dla dzieci. Sceny rozrzucone są po całym kraju, można zaplanować wyjście po sąsiedzku, albo wycieczkowy  dzień w innym mieście, w którym wisienką na torcie będą doznania teatralne. Już teraz zdecyduj, co może zainteresować twoją pociechę, bilety znikają w mgnieniu oka. Poniżej prezentujemy premiery jesieni, o kolejnych: zimowych i wiosennych, będziemy informować na bieżąco.

Wrocławski Teatr Lalek

PROSTA HISTORIA / reż.: Tomasz Maśląkowski i Radosław Kasiukiewicz/ wiek: 5+

Na początku był Raj: dom, ogród, tata, mama, dziecko. Świeciło słońce, szczekał pies. Wszystko działało. Później pojawiła się chmura. Czarna chmura, rozpętująca burzę, a z czasem trzęsienie ziemi, po którym wszystko zniknęło. Jak sobie z tym poradzić? Czy na niebie jeszcze kiedyś pojawi się słońce? A na twarzy dziecka uśmiech?

Pozbawiony słów spektakl czerpie ze środków teatru formy. Dwóch aktorów, kameralna przestrzeń, lalki, dekoracje à la planchette, muzyka – wszystko to składa się na teatralne laboratorium, w którym dziecko dostaje szansę na oswojenie własnych emocji.

Spektakl powstał w koprodukcji Fundacji LALE.Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek.

Opolski Teatr Lalki i Aktora 

KOLOROWI LUDZIE/ reż.: Honorata Mierzejewska-Mikosza/ wiek: 3+

Tajemnicza szafa – archiwum świata kryje w sobie wiele tajemnic. Dwaj strażnicy pilnują w niej porządku, kiedy otworzy się pierwsza szuflada dowiemy się co było na początku, jeszcze przed stworzeniem wszystkiego. Zobaczymy jak pojawiły się lądy i morza i kiedy pojawił się człowiek. Jaki był.

Spektakl porusza wiele ważnych tematów. W przystępny sposób stawia pytania o stworzenie, a przede wszystkim o człowieka. Każdy z nas jest inny. Inaczej mówi i wygląda. Gdzie indziej mieszka. Sztuka daje przestrzeń na wspólną radość z różnic świata.

 

MAŁA MYSZ I SŁOŃ DO PARY/ reż.: Agata Kucińska/ wiek: 5+

Nie trzeba nikogo przekonywać, że małe jest piękne… i ważne! Ale co zrobić, kiedy to małe – w przypadku spektaklu rezolutna, choć strasznie zakompleksiona Mysz – w ogóle nie chce wierzyć w tę mądrość!? Z pewnością trzeba dać jej do pary Słonia, takiego, co nie odnalazłby się w składzie porcelany, żeby oboje – z bagażem lęków, przekonań na własny temat i niepewności – wyruszyli w podróż w poszukiwaniu siebie samych i prawdziwej przyjaźni. Jest to spektakl o wadze samoakceptacji i mądrości płynącej z patrzenia dalej niż na czubek własnego nosa.

 

 

IDZIEMY PO SKARB/reż.: Ireneusz Maciejewski/ wiek 3+

Ukochani przez dzieci na całym świecie: Miś i Tygrysek, bohaterowie niezliczonych książek znakomitego, współczesnego niemieckiego pisarza śląskiego pochodzenia – Janoscha (Horsta Eckerta), przybywają do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora!

Przedstawienie pełne ciepła, humoru i radości, jest wspaniałą, teatralną przygodą dla najmłodszych widzów. To również wyjątkowa okazja, by zobaczyć spektakl łączący najświetniejsze tradycje lalkowego teatru parawanowego, z nowoczesnymi formami lalek muppetowych.

Białostocki Teatr Lalek

KULKI/ opieka artystyczna: Jacek Malinowski/ spektakl dla najmłodszych widzów

Zapraszamy na wyprawę w świat  kolorowych kulek, tu wszystko jest możliwe. Piłeczki, w wielości barw i plątaninie dźwięków, niczym atomy tworzą nowe konstrukcje i krainy, wzbogacając teatralny wszechświat. Czy w tej rzeczywistości łatwo odnaleźć przyjaciela?

Teatr Baj Pomorski w Toruniu

AYA ZNACZY MIŁOŚĆ /reż.: Tomasz Man/ wiek: 7+

Mała bohaterka AYA, razem ze swoją szmacianą zabawką, słoniem Habibi wybiera się w podróż w zaświaty w poszukiwaniu rodziców. Spektakl jest opowieścią o sile miłości, która może odmienić świat.

Tekst nawiązuje strukturą do mitów greckich i może stanowić lekcje kultury wschodniej. Całość utrzymana jest w klimatach arabskich. Spektakl ma formę komiksu z wyraźnym zacięciem musicalowym

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu  

PIOTRUŚ PAN / reż.: Karolina Maciejaszek / wiek: 6+

Któż nie zna przygód chłopca, który postanowił nigdy nie dorastać? Kto z nas nie tęskni za życiem w Nibylandii, fantastycznej krainie stworzonej przez nieposkromioną dziecięcą wyobraźnię? W tej beztroskiej krainie dzieciństwa czas nie przemija a życie jest nieustającą przygodą.

W wałbrzyskiej adaptacji odnajdziemy wszystkie elementy baśniowego świata z kart powieści o „Piotrusiu Panu” Jamesa Matthew Barrie` go, układające się w linearną opowieść. Jednak reżyserka patrzy na powieść, sprzed ponad stu lat, ze współczesnej perspektywy.

W przedstawieniu znajdziemy elementy teatru lalkowego, teatru formy i teatru cieni oraz zapadające w pamięć piosenki.

Teatr Lalek Pinokio w Łodzi

B@JKI ROBOTÓW/ reż: Daria Kopiec/ wiek: 8-13 lat

Nadrzędnym tematem spektaklu, opartym o teksty Stanisława Lema,  jest technologizacja życia i wirtualizacja tożsamości. Z ciemności wyłania się Konstruktor i tworzy żelazne anioły – elektroprzyjaciół. Udoskonala je cybernetycznie, minimalizuje, a na koniec pieczętuje symbolem serca. Elektroprzyjaciel to istota doskonała, byt w niebycie, maszyna. W wirtualnym świecie pojawia się człowiek z krwi i kości, zostaje nazwany Bladawcem, to intruz, któremu doskwiera samotność.

TULILULI/ reż.: Justyna Schabowska/ wiek: 0-3 lata

TuliLuli to spektakl-instalacja teatralna inspirowany wierszem „Nigdy niewyspanie” Joanny Kulmowej. Projekt artystyczny, oparty na plastyce i ruchu, w którym scenografia składa się z miękkiej, puchowej przestrzeni, gry świateł i obłych kształtów. Spektakl złożony jest z kilku etiud teatralnych, w trakcie których widz wraz z aktorkami odbywa podróż po świecie nocnego nieba.

Teatr Guliwer w Warszawie

Teatr Guliwer, zaprosił na swoją scenę Białostocki Teatr Lalek, już teraz możemy oglądać jeden z trzech spektakli.

MISIACZEK/ reż.: Wiesław Czołpiński/ wiek: 3+

„Każdy z Niedźwiedzi – fakt to nienowy,

Zapada w zimie w swój sen zimowy…”

Lecz co gdy jeden z nich nie może zasnąć? Czy ktoś mu pomoże? Sprawdźcie koniecznie, jaki będzie finał tego pluszowo – poduszkowego spektaklu.

Kolejne dwa spektakle Białostockiego Teatru Lalek już niebawem.

Tyle dobrego na październik, następne premiery już w listopadzie. Postaramy się informować was na bieżąco. Tymczasem, do zobaczenia w teatrze!