diy

Tablica manipulacyjna w 3 krokach

Zrób to sam

Tablica manipulacyjna w 3 krokach
Monika Kraińska

Łapiemy wiertarko-wkrętarki w dłonie i bierzemy się za prace manualne! Wspólnie wykonany tablicę do zabawy, która wywoła uśmiechy na twarzach dzieci i wprowadzi je w świat dorosłych. Świat pełen czynności, z którymi będą musiały się zmierzyć. 

Tablica manipulacyjna jest superprezentem dla poznającego świat malucha. Wspiera małą motorykę, przygotowując do codziennych zadań. Mamy dla was ważne wskazówki, które pomogą ją zrobić. Wykonamy ją wspólnie z Moniką – mamą Helenki, Ignacego i Jasia, właścicielką starego domu pod Warszawą, trzech kóz, dwóch kaczek i jednej owcy. Mama trójki przerabianie starych mebli, malowanie i stukanie młotkiem ma w jednym paluszku. Będzie więc dla nas świetnym przewodnikiem. Zaczynajmy.

 

*

WSKAZÓWKI

Tablica manipulacyjna powinna mieć przede wszystkim stabilną podstawę. Możemy tutaj wykorzystać płytę MDF, spody od szuflad, czy niepotrzebne półki, a przy pomocy wiertarko-wkrętarki zamontujemy do nich kupione w sklepie budowlanym elementy. Mogą to być: zasuwki na łańcuszku, przekręcany zamek do drzwi, kłódka z kluczykami, rurki PCV, koła zębate. 

Interesujące dla dzieci będą także klucze, suwaki, kółeczka do mebli, kalkulatory czy stare piloty telewizyjne. Monika długo zastanawiała się nad umieszczeniem na tablicy kontaktu z wtyczką, który przecież budzi obawy każdego rodzica. Jednak z praktyki wie, że jest to zdolność, którą każdy maluch – czy nam się to podoba czy nie – będzie chciał opanować, więc lepiej, żeby praktykę zdobywał, bawiąc się atrapą, niż prawdziwym kontaktem z prądem. 

*

KROK PO KROKU

1. Zaczynamy od dobrego projektu, na bazie którego stworzymy tablicę. Najlepiej narysować go na kartce papieru, a dopiero potem przenieść na płytę, będącą bazą całości. Próbne ułożenie elementów pozwoli też uniknąć pomyłek przy dalszym montażu. 

2. Gdy już mamy pewność, że wszystko jest na swoim miejscu, zaczynamy przykręcanie i przyklejanie elementów. Dobrze jednak skupić się głównie na takich, które należy doczepić do podstawy pierwszym sposobem, a samego kleju używajmy jak najmniej, albo wcale. 

3. Gotową konstrukcję umieszczamy w jak najbardziej stabilnym miejscu. Najlepiej zawiesić ją na ścianie, lub oprzeć pod kątem, tak aby nie upadła na malucha. Tablica manipulacyjna gotowa. Można startować z zabawą!

*

Czy robiliście już kiedyś taką tablicę dla dzieci? Które elementy sprawdziły się najbardziej i które wywołały największe zaskoczenie na twarzach dzieci?