Szkolne tutoriale

Trzy pomysły na wyprawkowe DIY

Wakacyjna sielanka nie może trwać wiecznie. To może zamiast rewolucji zafundujmy sobie łagodne przygotowanie do wrześniowych prac domowych, kompletowania przyborów, odświeżania biurka i zakupu zeszytów? Podwińmy rękawy, zróbmy sobie trochę miejsca na stole i pobawmy się z dziećmi w szkolne diy. Aga, Karolina i jeszcze jedna Agnieszka podzielą się swoimi pomysłami na prostą i dostarczającą uciechy twórczość, której efekt bardzo przyda się w nowym roku szkolnym. Gotowi? Startujemy!

***

Na pierwszy ogień idą autorskie okładki na zeszyty. Aga czuje się w obliczu diy-owych wyzwań jak ryba w wodzie, stąd nasza prośba, by i tym razem podzieliła się z nami swoim pomysłem na urozmaicenie zawartości szkolnego plecaka. Ładne, własnoręcznie wykonane okładki nastroją pozytywnie do zmiany letnich luźnych obyczajów w jesienne, żwawe powroty do szkolnych ławek. A wzorzyste zwoje papierów to też fajna kryjówka i materiał do zabawy w chowanego… A po igraszkach zabieramy się do dzieła!

DSC_2288

* T E C Z K A  I  O K Ł A D K I  N A  Z E S Z Y T Y *

Potrzebne będą:

papiery do pakowania (nasze są z Ikea)
nożyczki
taśmy washi
karton 1mm
brystol kolorowy
klej
zeszyty.

DSC_2270

Przygotowanie teczki:

Wycinamy z brystolu dwa prostokąty w formacie A4. Owijamy je papierem do pakowania. Wycinamy z kolorowego brystolu prostokąt o wymiarach 26cm x 21cm. Od wewnętrznej strony kartonów doklejamy brystol tak, aby połączyć dwie części kartonów i żeby pomiędzy nim został luz na ok 3-4 cm. Następnie z brystolu wycinamy o 1,5 m mniejsze prostokąty niż nasz karton. Potrzebujemy ok. 6 takich prostokątów. Z dwóch robimy harmonijkę, do której będziemy doklejać resztę prostokątów. Tak przygotowany panel doklejamy do okładki. Voila! Teczka gotowa.

DSC_2293 DSC_2316 DSC_2360 DSC_2367 DSC_2369DSC_2384

Przygotowanie okładek na zeszyty:

Na wewnętrzną część papieru kładziemy zeszyt, który chcemy oprawić. Papier wycinamy tak, aby z każdej strony można było zrobi zagięcie przynajmniej na 2cm. Pamiętajmy, że jeśli zeszyt jest gruby, to potrzebujemy więcej luzu. Najlepiej zgiąć papier na złożonym zeszycie. Zgięte końce przyklejamy do zeszytu niezawodną taśmą washi. Na koniec ozdabiamy przód okładki naklejkami. I już!

DSC_2256 DSC_2262 DSC_2264 DSC_2323

***

Agnieszka, autorka bloga gu-tworzy.pl, przygotowała dla nas drugi szkolny tutorial z indiańskim tematem przewodnim. Tym razem wygrzebujemy kawałek tkaniny, sznurek, farby i kilka drobiazgów, które nadają się na stempelki. Nastrajamy się bojowo, na głowę wkładamy pióropusz (najlepiej własnej produkcji, ten powstał z inspiracji wyczynami Izy aka Colores de mi alma). Do kompletu możecie skonstruować tipi w tym samym klimacie, tak z rozpędu. Worek, który może tez służyć jako plecak, przyda się na nie tylko na kapcie czy piżamkę, ale i na długie jesienne spacery po przedszkolu, bo pomieści niezliczone ilości kasztanów, żołędzi, liści i patyków. Kuba ozdabiał go sam, zobaczcie jak świetnie mu poszło!

* W O R E K – P L E C A K *

Potrzebne będą:

bawełniana tkanina o wymiarach 84 cm x 38 cm, nożyczki, nici, maszynę do szycia
gruby bawełniany sznurek (np. o średnicy 5 mm)
agrafka
farby do tkanin
pędzelki
ziemniaki
nożyk.

gu tworzy 02gu tworzy 01

Przygotowanie:

Z materiału wycinamy długi prostokąt o wymiarach ok. 84 cm x 38 cm. Brzeg dłuższego boku zawijamy na około 1 cm, a następnie drugi raz na podobną szerokość. Zaprasowujemy zagięcie żelazkiem lub przypinamy szpilkami. Tak przygotowaną krawędź przeszywamy na maszynie ściegiem prostym. Tak samo robimy z drugim dłuższym bokiem naszego prostokąta.

gu tworzy 03

Robimy teraz tunel na sznureczki do naszego worko-plecaka. Brzeg krótszego boku zawijamy na około 1 cm, a następnie na ok 2 cm. Szerokość tego tunelu zależy od grubości sznurka – trzeba zrobić wystarczająco szeroki, żeby bez problemu wciągnąć do niego dwa sznureczki. Po zawinięciu postępujemy analogicznie jak przy poprzednich krawędziach.

gu tworzy 07

Składamy prostokąt na pół prawą stroną do środka. Ze sznurka odcinamy dwa kawałki o długości ok. 8 cm. Składamy na pół tworząc pętelki, wkładamy je do środka między dwie warstwy materiału ogonkami na zewnątrz. To będą uchwyty, do których przymocujemy na dole szelki naszego plecaka. Przypinamy szpilkami obie warstwy materiału ze sobą i zszywamy na maszynie zaczynając od dołu plecaka i kończymy tuż przed tunelem na sznureczki. Zakańczamy i przewracamy plecak na prawą stronę.

Odcinamy dwa kawałki sznurka o długości ok. 120 cm (na wszelki wypadek lepiej uciąć dłuższy i dopasować później do wzrostu dziecka). Na jednym końcu zaczepiamy agrafkę i za jej pomocą (przesuwając ją kawałek po kawałku w tunelu) przeciągamy sznurek najpierw przez jeden tunel, a następnie przez drugi tak, żeby oba końce tego samego sznurka wychodziły po tej samej stronie plecaka. Drugi sznurek zaczynamy przeciągać od drugiej strony plecaka i postępujemy analogicznie – obie końcówki mają wychodzić po drugiej stronie plecaka (do zdjęcia celowo użyłam dwóch różnych sznurków, żeby to obrazowo pokazać).

gu tworzy 08 gu tworzy 09

Plecak zamykamy pociągając jednocześnie szelki plecaka w dwie różne strony. Można już teraz przymierzyć plecak, żeby dopasować długość sznurków, ale zanim je zawiążecie i odetniecie końcówki, lepiej najpierw zająć się ozdabianiem worka.

gu tworzy 17

Gotowy plecak pięknie komponuje się z przestrzenią dziecięcego pokoju.

Ale jeszcze lepiej prezentuje się w plenerze i zagrzewa do zabawy w indiańskie harce. Howgh!

gu tworzy 35 extra

***

Karolina prowadzi bloga Ale tu ładnie, na którym dzieli się swoimi inspiracjami i pomysłami na urozmaicenie opatrzonego wystroju pokoju albo odświeżenie starego mebla. Nam szczególnie spodobała się komoda w pokoju jej córeczki Zuzu w nowej, górskiej odsłonie. W ramach szkolnego tutorialu wymyślila dla nas miedziany przybornik na biurko, minimalistyczny i bardzo porządkujący przestrzeń uczniowskiego pokoju.

* P R Z Y B O R N I K  N A  B I U R K O *

Potrzebne będą:

sklejka 10 lub 6 mm, 24x18cm
złota farba w sprayu
farba akrylowa
mufy miedziane (znajdziecie je na dziale hydraulicznym w markecie budowlanym
klej

Pojemniki to dwie szklanki, puszka,  trzy świeczniki różnej wielkości – czyli wszystko co można znaleźć w kuchennej szafce lub na półce w domu.

Przygotowanie:

Wykonanie przybornika wymaga jednej wizyty w Castoramie: przycinają tam sklejkę, można kupić próbki farb akrylowych i farbę w  sprayu. Do sklejki przykleiłam „kropelką” kilka szklanek i puszek, dwie z nich zostawiłam do pomalowania innym kolorem. Spray bardzo brudzi i nieprzyjemnie pachnie, więc polecam ustronne miejsce do malowania.  Pryskać należy cienką warstwą z odległości około 20 cm, czekać aż poprzednia warstwa wyschnie, inaczej powstaną zacieki. Przyklejamy pozostałe pojemniki i mufy. GOTOWE!

IMG_0932

***

baner_poziomy

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.