Styczeń w towarzystwie kultury

Czego nie przegapić

Zauważyliście, że styczeń lubi dyskrecję? Dzień zaczyna się szarością, trwa jakby go nie było, wieczór rozkręca się niespiesznie, wszystkich nas namawiając do życia w półśnie? Na niewyrazistości najlepsze są mocne akcenty.

To może być kolor w galeriach, dobry zwrot akcji na dużym ekranie, czy emocje wywołane kulturą fizyczną lub pomaganiem. Pomaganie polecam wam najbardziej, dyskretne lub z czerwonym sercem na wierzchu.

*

Nie ma w styczniu ważniejszego wydarzenia. Dzięki Orkiestrze mamy szansę czynić dobro i dużo dobrego dostawać w zamian. Styczniowe finały to dni wulkany, 13.01 doświadczymy tego już po raz 27. Spotkamy się pewnie na szlaku. Pamiętajcie o dobrym słowie i ciepłym wsparciu dla wolontariuszy.

Dzień z sercem absolutnie dla każdego. W tym roku Orkiestra gra dla najmłodszych. Pomaganie jest dziecinnie proste. 

Szczegóły dotyczące aukcji u wydarzeń finałowych znajdźcie tu.

Fot. Cezary Lewandowski

*

Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Przypominamy wam o trwającej wystawie „ŁADnie od Morza do Tatr”. Ekspozycja akcentuje ogromną różnorodność polskiego krajobrazu i wydobywa jej pozytywne aspekty. Wystawa została podzielona na trzy główne sale dotyczące takich zagadnień jak: kultura, miasto, natura. Wizyty indywidualne planujcie tylko w weekendy.

19. stycznia o godzinie 11:00 zaplanowane zostało rodzinne, edukacyjne oprowadzanie. Dowiedzcie się, w jaki sposób dbać o otaczającą nas przestrzeń, jak dostrzec przyrodę w wielkich miastach, gdzie na mapie Polski znajdziecie kopalnie, a gdzie stocznie i dlaczego właśnie tam

Spotkanie przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl

Więcej szczegółów znajdziecie tu.  

Fot. Kama Rokicka

*

Opera Bałtycka w Gdańsku 

„Dziadek do Orzechów” nigdy nie działa na emocjach tak dobrze, jak blisko świąt, spieszcie się więc, szansa jest już niemal ostatnia. Przed spektaklem 18 stycznia macie też szansę na prelekcje Jerzego Snakowskiego, który pokrótce zaprezentuje dzieło i wskaże możliwe ścieżki interpretacyjne, dzieląc się przy tym z widzami ciekawostkami i anegdotami związanymi z tytułem. W przerwie na monitorach w foyer podejrzycie natomiast co podczas antraktu dzieje się za kurtyną, porozmawiacie z realizatorami i wykonawcami. Do Opery!

Realizatorzy nie określają dolnej granicy wieku widzów, moja czterolatka oniemiała z zachwytu i obie zniosłyśmy spektakl z Warszawy bardzo godnie.

Szczegóły i bilety znajdziecie tu.

fot. Krzysztof Mystkowski

*

Kino Dzieci w Kinie Muranów w Warszawie

Przez dwa tygodnie ferii zimowych , 26 stycznia – 10 lutego, Kino będzie grać specjalnie dla najmłodszych widzówW repertuarze produkcje znane z festiwalu Kino Dzieci: Basia” – pięć epizodów z życia przedszkolaka, przygody Pettsona i kota Findusa, „Kacper i Emma – zimowe wakacje”, a wraz z nimi przygody Leo i Pani Królik oraz „Wielka wyprawa Molly”, czyli co się dzieje w rodzinie Potworowskich. Na ekranie pojawi się też uwielbiana para detektywów – Lasse i Maja z Valleby, a do XVI-wiecznej, historycznej przygody zaprosi widzów 12-letni Storm, który nie boi się nawet Inkwizycji. Ponadto premierowy pokaz japońskiej animacji „Mirai”, która otrzymała nominację do Złotego Globu. Po porannych sobotnich projekcjach organizowane będą warsztaty. Uwaga, bilety znikają w oka mgnieniu.

Wiek od 4 lat w górę. 

Szczegółowy repertuar znajdziecie tu

*

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

W czasie wolnych dni skorzystajcie z zimowej strefy zabawy, a tam do wyboru, do koloru. Może tanecznie? Warsztaty „Zima lubi dzieci najbardziej na świecie” to pląsy z bałwankami i pingwinami. Do tego wesoły kulig, lodowe rzeźby i wiele zabaw z ciałem. Dzieci lubią zimę najbardziej, to pewne, takie szaleństwa w jej towarzystwie mogą im sprawić ogrom frajdy. Dla lubiących nieco spokojniejsze atrakcje znajdą się spektakl, warsztaty plastyczne, fotograficzne, gry terenowe i rozgrywki w planszówki.

Dla dzieci od lat 3. 

Szczegółowy plan znajdziecie tu

Fot. K. Kołowicz

*

Mała Wisła w Warszawie

Fundacja Ja Wisła zaprasza na cykl sobotnich spacerów wzdłuż warszawskiej Wisły. Wyprawy są dedykowane dla rodzin z dziećmi terenowymi, trasy liczą 4 km. Czas wspólnie spędzony nad rzeką to oglądanie unikatowych panoram, dotykanie przyrody, poszukiwane skarbów, zabawa nad wodą, wsłuchiwanie się w głosy i historie znad Wisły. Czas na karimacie, na pniu zwalonego drzewa. Woda, niebo i ptaki. Co tydzień gdzieś indziej.

Rekomenduje trzyletni Jerzyk. 

Styczniowe trasy znajdziecie tu

Fot. Agnieszka Czerwińska

*

Skoro łapiemy wiatr w żagle i jesteśmy po dobrym rozruchu na powietrzu, może trochę sportu? Ruszajcie na łyżwy, deskę, na zjazdy z górki lodowej, curling i bawcie się dobrze. Sport to endorfiny!

Atrakcje dla całych rodzin. 

Szczegóły znajdziecie tu

fot. Darek Golik

Powiedzcie, jak lubicie spędzać wspólny czas. Co interesuje wasze dzieci? Gdzie czują się najlepiej?

Dobrego miesiąca!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.