Sposoby na bliskość

Co ułatwia nam bycie razem

Sposoby na bliskość
Iwona Sokulska

Dotyk czy przytulenie potrafią być równie istotne jak rozmowa czy spędzone razem popołudnie. Bliskość jest językiem, którego się uczymy. Dla jednych jest prosty i intuicyjny, inni się go uczą wraz z pojawieniem się dzieci. Sposobów na bycie blisko jest wiele i warto jest znać, bo one są tym, co rodzinę trzyma razem lepiej niż pokrewieństwo.

Nie mogliśmy sobie znaleźć lepszej rodziny do opowiadania o bliskości, niż ta. Sami zobaczcie, jak wygląda codzienność u Joasi Koteckiej. Ta piękna dziewczyna o migdałowych oczach jest mamą czworga dzieci – Leona (6 lat), Matysi (4,5 roku), Julka (3,5 roku) i półtorarocznego Felka. Razem z mężem Maćkiem wiedzą dużo o tym, jak być blisko. Podczas naszej wspólnej sesji obserwowałam z podziwem, jak wraz z dziećmi potrafią balansować między byciem razem a szukaniem chwili samotności, jak potrafią okazywać sobie czułość i wsparcie. Każdy czuje się tu ważny i ma swoje miejsce. A co może wesprzeć rodzinę, w szukaniu swoich dróg do bliskości? Oto nasz krótki przegląd.

 

*

NOSZENIE Z KAVKA 

Noszenie dzieci od maleńkości jest i sposobem na bliskość i drogą do uwolnienia rąk, stale zajętych tuleniem czy podtrzymywaniem przy karmieniu. Nosząc maluchy ułatwiamy sobie wspólne spacery, kiedy możemy trzymać ukochanego za rękę, bycie razem w sytuacjach towarzyskich, a także drogę do normalnej aktywności mamy i taty. Zachustowani ojcowie i zamotane mamy wiedzą dziś wszystko o nosidłach, chustach wiązanych i kółkowych. Maciek i Joasia śmieją się, że właściwie każde kolejne dziecko rodziło się u nich coraz większe, tym samym trochę skracając czas, w jakim dawało się nosić.

Nosidła Kavka powstają w Łodzi. Ta rodzinna firma składa się z pełnych pasji zapaleńców, którzy sami, metodą setek prób i błędów, opracowali krój ergonomicznego nosidła. Udało im się połączyć troskę o bezkompromisową wygoda dziecka i rodzica z prostota formy. Jaka jest Kavka? Elegancka i klasyczna. Ma w sobie uniwersalizm, dzięki któremu starcza na cały czas noszenia dziecka.

Feluś jest noszony w regulowanym nosidle Moss shade, które będzie rosło razem z nim.

 

*

ZAKÓŁKOWANI DZIĘKI BABA WRAP

Lniane chusty kołkowe Baba Wrap to nasze kolejne polskie odkrycie. Lnu nikomu zachwalać nie trzeba – jest niezniszczalny i pięknie się starzeje. Sprawdza się na wszystkie pory roku. Chusty kółkowe w odróżnieniu od nosideł nie sprawdzą się na długie piesze wycieczki, ale ich zaletą jest to, że szybko można w nich ułożyć marudzącego maluszka i równie błyskawicznie można go wyjąć, jeśli zasnął lub ma ochotę biec dalej. Polecamy je na pierwsze miesiące życia dziecka, a także wszystkim rodzicom ruchliwych dzieci. W Baba Wrap cudowna jest także propozycja dla starszego rodzeństwa, które, tak jak Julek, starszy brat Felka, lubi przy sobie nosić ulubioną lalę. Miniwersja chusty wspiera budowanie bliskości w rodzinie, w której pojawiło się małe dziecko, i w której relacje budują się na nowo, w nowej konfiguracji.

Joasia ma chustę Baba Wrap w kolorze miodu, a Julek – miniwersję cynamonową.

 

*

NOSIDŁA I ZABAWKI Z EKOMALUCHA

Ten sklep polecamy tym rodzicom, którzy cenią sobie ekologiczny styl życia. W Ekomaluchu czekają elementy wyprawki, kosmetyki, środki czystości i duuużo zabawek – wszystko wyselekcjonowane tak, by wspierać nas w naturalnych wyborach. W dziale dedykowanym noszeniu czeka na nas nie tylko 160 różnych modeli chust czy nosideł, ale także wypożyczalnia nosideł, co jest wspaniałym wyborem w duchu zero waste i świadomej konsumpcji dóbr.

Znajdziemy tu wiele topowych marek: Tulę, Lenny Lamb, Close, Tarabanik, a także nosidła turystyczne dla tych, którzy planują dłuższe piesze wyprawy z dzieckiem na plecach. Joasia i Maciek wybrali w Ekomaluchu Tulę z ich najnowszej, słonecznej kolekcji. Tula potrafi nas zachwycić swoimi wzorami. Ten model rośnie razem z dzieckiem, ma doczepiany kapturek i jak to Tula – słynie z jakości i wygody. Doskonałe wyważenie chroni plecy rodziców i zapewnia, że maluszek będzie ułożony w nosidle prawidłowo.

PS Robiąc zakupy w Ekomaluchu, warto zawsze zajrzeć do działu z zabawkami, bo czekają tam nasze ulubione, naturalne marki – Goki, Plan Toys, i wiele innych. Drewniane klucze to na pewnym etapie rozwoju hit, kocyk bezpieczeństwa Lulujo poradzi sobie z potrzebami ząbkujących dziąseł, a drewniana grzechotka cieszy nie tylko maluchy!

Nosidło Tula czeka w sklepie Ekomaluch.

 

*

MASAŻ Z LANSINOH

Zanim twoje dziecko zrozumie „kocham cię”, będzie je czytało z twojego dotyku. Język pieszczot jest uniwersalny, znamy go wszyscy. Dotyk sprawia, że rośniemy w poczuciu bycia kochanymi i akceptowanymi w swojej fizyczności. A w przypadku niemowląt – jest im tak samo niezbędny do rozwoju psychofizycznego jak mleko. Sposobów na masowanie dzieci jest wiele, każda rodzina szuka swojego. Dzieci spokojniejsze lubią masaż shantala, energiczniejsze – wytrzymają jedynie szybkie smarowanie po kąpieli. Warto delikatnie masować dłonie i stopy także tych starszych dzieci – to doskonale wspiera rozwój sensoryczny. Koliste ruchy dłoni na brzuchu pomogą przy kłopotach trawiennych – i u noworodków, i u całkiem dużych dzieci!

Nasze sprawdzone kosmetyki do masażu oferuje marka Lansinoh. Pachną wspaniale lawendą, koją, chronią skórę i mają doskonałe konsystencje. Olejek do masażu z masłem shea skład ma bez zarzutu, ekologiczne jest także jego opakowanie. Feluś już masuje się sam – to wspaniały sposób na zabawę a także – znowu – na wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka. Zamiast płynnego olejku sprawdza się też lawendowy balsam. Jako bazę ma aloes, a cały (idealny) skład został opracowany tak, żeby wspierać skórę dziecka przed wystąpieniem atopii.

Olejek Lansinoh czeka tutaj, a lotion – tutaj.

 

*

CZYTANIE Z NATULI

Rodzicielstwo bliskości to nie metoda wychowawcza obwarowana zakazami i nakazami. Każda z rodzin realizuje je inaczej, po swojemu, według własnych możliwości i potrzeb. Wszyscy jako rodzice mamy tyle samo pytań i wątpliwości, nawet jeśli w punkcie wyjścia mamy swoje wyobrażenia. W Wydawnictwie Natuli ukazała się seria rodzicielskich książek, które napisano przepięknie, bez ocen. To doskonały zbiór konkretnej wiedzy, a nie „dobrych rad”. Jest wspierający, delikatny, mądry. Jest tu oczywiście pozycja o noszeniu dzieci, dla tych, którzy szukają swojej drogi. Niemal już kultowa stała się książka o rozwoju seksualnym dzieci, który wcale nie zaczyna się dopiero w okresie dojrzewania płciowego – już nasz noworodek jest istotą seksualną. A pytania nam, jako rodzicom, będą towarzyszyć przez cały czas – o dotyk, o potrzeby, o kształtowanie się tożsamości.

Seria rodzicielska Natuli czeka tutaj.

 

*

SZTUKA KOMUNIKACJI Z MEDIA RODZINA

Poznańskie wydawnictwo wydało tę kultową serię już za czasów naszego dzieciństwa i być może wiele z was było wychowywanych w ich duchu. Zaczęło się od Adele Faber i Elaine Mazlish i ich pomysłu na to, by wspierać rodziców w nauce rzeczy podstawowej – jak mówić do siebie nawzajem, byśmy się mogli usłyszeć i zrozumieć? Jak przy tym szanować swoje granice i jak nie wpaść w zachowania przemocowe? Seria Media Rodzina dla rodziców zrewolucjonizowała polskie rodzicielstwo. Rozrosła się o pozycje dedykowane tematom rodzeństwa, nastolatków i najmłodszych maluchów. Poradniki pomogły przetrwać niejednej zagubionej rodzinie i znaleźć nowe sposoby na bycie razem, bycie blisko.

Książki o rodzicielstwie wydane przez media Rodzina czekają tu.

 

*

ZABAWA W TROSKĘ Z LILLIPUTIENS

Kiedy w domu pojawia się młodsze rodzeństwo, a może nawet kolejne, i kolejne młodsze rodzeństwo, zabawa w opiekę nad niemowlakiem staje się czymś codziennym. Wtedy lalkom podaje się butelkę, kąpie się je i zmienia się im pieluszkę. Na koniec okrywa się je kocykiem i układa do snu. Lala Lilliputiens w koszyczku jest towarzyszką takich oswajających zabaw. Jest miękka, bardzo prosta w obsłudze, dlatego spodoba się najmłodszym. Ma ważne cechy anatomiczne (duże oczy, zaznaczony pępek) i z radością poddaje się wszystkim czynnościom pielęgnacyjnym.

Lala Lilliputiens czeka tu.

*

Publikacja powstała dzięki markom: Kavka, Baba Wrap, Lansinoh, Lilliputiens, wydawnictwom Natuli i Media Rodzina oraz sklepowi Ekomaluch.