Polska

Rodzinny przewodnik po Zakopanem

Wyprawa do zimowej krainy

Rodzinny przewodnik po Zakopanem

Opowiemy Wam zaraz o wyprawie w góry. Nasi wysłannicy w osobach fotografki Ewy, jej męża Adama i 3-letniego syna Tymka przemierzyli Zakopane wzdłuż i wszerz, zdążyli nawet zahaczyć o jego okolice. Myślicie: mekka turystów. Jest w tym trochę prawdy, bo trudno nie zauważyć nastawionych na masy odwiedzających karczm, hotelików i oscypków. Temu wszystkiemu nasi korespondenci umknęli, wybierając dla Was miejsca najciekawsze, na uboczu, często poza szlakiem, lądując w przytulnym, oddalonym od zgiełku domu w górach. Takim z kominkiem, przyjaznymi gospodarzami i wypełniającym wnętrze pensjonatu ciepłem. Takie Zakopane da się lubić! Takie Zakopane chce się odwiedzić!

Tą oto zimową wyprawą w Zakopanem rozpoczynamy cykl subiektywnych rodzinnych przewodników po polskich miastach.

***

95-zakopanenapisdroga-16

W położonym u stóp Tatr Zakopane można przebierać wśród setek małych pensjonatów, hoteli czy okazałych rezydencji. Spadziste dachy góralskich chałup mieszają się tutaj z peerelowskim modernizmem. Urbanistyczny boom lat 90-tych przyniósł również wiele nowoczesnych projektów, mniej lub bardziej trafnie nawiązujących do otaczającej miasto przyrody. W tym misz-maszu, okraszonym obficie pstrokacizną billboardów i napisów LED-owych, można jednak znaleźć miejsca wyjątkowe.

Pensjonat Monte House nie rywalizuje z sąsiadami pod względem rozmiaru napisu nad drzwiami wejściowymi. Nie nagania też potencjalnych gości za pomocą odblaskowych strzałek. Strzelista bryła budynku, wykończona drewnianymi balustradami, zaprasza do środka ciepłem światła wylewającego się z przeszklonych ścian ogromnego salonu, pełniącego rolę wspólnego pokoju dla wszystkich mieszkańców oraz jadalni.

Rustykalne, choć nowoczesne wnętrze, w którym co rano unosi się zapach świeżej kawy, zachęca do wspólnego spędzania czasu. Gospodarze zadbali o drobne szczegóły, przypominające o kontekście miejsca. Młotek wspinaczkowy w roli klamki czy stare drewniane narty na korytarzu, jakby czekające  na narciarza, który je tam zostawił. To wszystko powoduje, że nazwa “dom w górach” pasuje jak ulał, ponieważ na Małe Żywczańskie 26 po prostu chce się wracać. Wie o tym doskonale coraz większe grono powracających przez cały rok stałych klientów.

5-monte-6

Wielbiciele śnieżnych rozrywek mogą korzystać z narciarni, która w naszym przypadku służyła do przechowywania przytarganych z Warszawy sanek.  Zakupione jeszcze w 2014, roku długo musiały czekać na śnieżny debiut. Karierę rozpoczęły jednak godnie. Monte House położony jest nieopodal grzbietu Krokwi i Doliny Białej. Wystarczy zaledwie kilka kroków, aby zostawić za sobą miasto i znaleźć się na szczycie łysego pagórka, który mógłby służyć za taras widokowy z przepiękną panoramą Tatr.

1-monteiokolice-60

1-monteiokolice-88

1-monteiokolice-129

U schyłku pełnego wrażeń dnia zwykle lądowaliśmy z książką na kanapie przy kominku albo na relaksie w saunie. Pokoje w Monte, także idealnie nadają się na popołudniową sjestę i wieczorny odpoczynek. A co nam dostarczyło tylu uciech? Listę sprawdzonych przez nas zakopiańskich atrakcji znajdziecie poniżej.

92-monte-66 92-monte-28

97-monte-85

97-monte-17

Kasprowy wierch

Całoroczna kolejka linowa na Kasprowy Wierch to już od 1936 obowiązkowy punkt programu dla zwiedzających polskie Tatry. Dzięki zmodernizowanej w 2008 roku kolei w ciągu kilkunastu minut można dostać się na wysokość niemal 2 tys. m, gdzie można zobaczyć Obserwatorium Meteorologiczne IMGW – najwyżej położony budynek w Polsce. Z Kasprowego roztacza się widok na całe Podhale. Oszałamiający!

2-kasprowywierch-6

2-kasprowywierch-39

 

Restauracja zakopiańska

Za radą naszej gospodyni, w poszukiwaniu wyrazistej lokalnej kuchni zbaczamy z tradycyjnych zakopiańskich szlaków turystycznych. I dobrze! Znajdujemy polecaną Restaurację Zakopiańską, mieści się w pokaźnym drewnianym domu utrzymanym w tradycyjnym góralskim stylu. Przytulna restauracja w czwartkowy wieczór raczej świeci pustkami, dzięki czemu udaje nam się zająć strategiczne miejsce nieopodal małego kącika dla dzieci.

Jako zakopiańscy debiutanci decydujemy się nie eksperymentować. Smażony oscypek i perfekcyjna kwaśnica powodują, że jest to miejsce godne polecenia każdemu szukającemu w daniach umiejętnego połączenia góralskiego ducha i nowoczesnych trendów gastronomii. Jest pysznie!

3-restzakopianska-13

adres: Jagiellońska 18, Zakopane

 

Cristina 

Dla poszukujących promieni toskańskiego słońca w sercu Tatr, godnym polecenia miejscem jest restauracja Cristina. Szef kuchni przygotowuje tutaj cały szereg włoskich klasyków na czele z pizzą, wypiekaną w imponującej wielkości piecu opalanym drewnem. Dobre miejsce, jeżeli chcemy mieć pewność, że zaserwowany posiłek zostanie na pewno zjedzony przez nasze dzieci.

adres: plac Niepodległości 7

Fundog

Nie trzeba jechać na Grenlandię, aby wcielić się w powożącego psim zaprzęgiem maszera. Jan Dudek wraz z córką Małgorzatą oferują turystom, niezależnie od wieku i wzrostu, możliwość bliskiego spotkania z prawdziwymi psami rasy Syberian Husky. Te mądre i sympatyczne zwierzęta wywołają uśmiech nawet na najbardziej zziębniętej twarzy. Tyle frajdy i tyle miłości do psów dawno nie widzieliśmy.

93-huskyisanki-70

93-huskyisanki-119 93-huskyisanki-128

Ziębówka

Położona w szczerym polu witkiewiczowska willa kryje w sobie restaurację zdecydowanie różniącą się od pozostałych lokalnych jadłodajni. Krótkie menu (w tym oddzielne pozycje dla dzieci), zmieniające się wraz z upływającymi porami roku, jest w tych okolicach ewenementem. Dlatego autorska, niemalże domowa kuchnia Ziębówki przyciąga jak magnes.

94-restziebowka-3

94-restziebowka-17

adres: Witów 304a | Przy Dolinie Chocholowskiej, Kościelisko

 

STRH Cafe&Gallery

Na trzecim piętrze kamienicy w samym sercu Krupówek znajduje się miejsce, które znacząco wyróżnia się spośród innych w tej okolicy. W STRH z sukcesem połączono nowoczesny design z elementami podhalańskiego folkloru i akcesoriami nawiązującymi do kultury wspinaczkowej. Goście mogą tutaj wybierać zarówno spośród wielu różnych siedzisk, krzeseł, kanap i foteli (w tym bujanego) jak i wśród oferty kaw i zimowych herbat. W sumie jedno tak samo ważne jak drugie. Dostępne są również rzadko spotykane piwa rzemieślnicze i m.in. wino śliwkowe z Konina. Fajnie, że można zjeść pyszne śniadanie i smaczny obiad.

96-kawiarniastrh-5

 

Ponadto kawiarnia organizuje często wystawy sztuki, warsztaty dla dzieci i spotkania autorskie. Jest to zdecydowanie najsympatyczniejsza kawiarnia w Zakopanem, w której swój stolik znajdzie zarówno góralski hipster, jak i rodzina z dziećmi. To takie nasze miejsce.

96-kawiarniastrh-19

adres: Krupówki 4A

 Cafe Piano

 W zaułku przy sklepie z rękodziełem znajduje się nieco zakurzona, niewiele mająca wspólnego z kawiarnią, pijalnia piwa. Zamiast stołków przy barze, znajdziemy podwieszone huśtawki. Niestety barman pokłócił się z Tymkiem, który chciał się na nich huśtać, tłumacząc, że to nie są huśtawki, tylko stołki – wyglądające jak huśtawki. Jest to świetne miejsce na piwo lub coś mocniejszego, niestety brak jest jakichkolwiek napojów dla dzieci.

adres: Krupówki 63

***

tekst: ladnebebe & Adam Przedpełski

zdjęcia: Ewa Przedpełska/fafel.eu